2 лютого у світі відзначають День Бабака - традиційне свято в США та Канаді, яке сповіщає, як скоро настане весна. Вважається, що в цей день потрібно спостерігати за бабаком, що вилазить зі своєї нори, і саме за його поведінкою можна передбачити прогноз погоди. Звідки з'явився цей обряд та коли його провели вперше - читайте далі у нашому матеріалі.
Давню традицію завезли до Америки німецькі іммігранти, які оголошували день сонячним лише тоді, коли дрібні тварини бачили власні тіні. Вперше ритуал був здійснений 2 лютого 1887 року в Панксатоні, штат Пенсільванія.
Читайте також: З Днем бабака! Прикольні листівки та вітання у віршах.
Святкування Дня Бабака
Щороку зранку 2 лютого в Панксатоні збираються тисячі глядачів і чекають, яку погоду провістить бабак Філ цього разу. Рівно о 7:25 його витягають із нори, і він робить свій прогноз.
Суть традиції полягає у спостереженні за поведінкою гризуна. Якщо він бачить свою тінь і лізе спати назад до нори - буде ще кілька морозних тижнів. Але якщо день похмурий, бабак не бачить тіні і не вертається до нори - йде рання весна.
У США та Канаді наразі є 7 відомих бабаків-метеорологів: Панксатонський Філ, Віартонський Віллі, Стейтен-Айлендський Чак, Шубенакадський Сем, Бальзакський Біллі, Бабак Джимі і Генерал Борегард Лі. Однак найвідомішим із них залишається Великий Філ, що мешкає у фамільному будиночку на Індичій горі в Панксатоні, штат Пенсільванія. Він навіть має своє "представництво" у мережі, де можна дізнатися "прогноз" на цей рік.
Наскільки точним є прогноз бабака?
Дослідження, проведені Національним центром кліматичних даних і канадською службою погоди, показали середній показник успіху Панксатонського Філа - близько 50%. Інший знаменитий бабак, Стейтен-Айлендський Чак, як повідомляється, є більш точним у своїх прогнозах - майже 80% прогнозів гризуна виявляються вірними.
Читайте на тему: В Україні бабак Тимко дав прогноз на весну: що про нього відомо і які є повір'я.
Кілька цікавих фактів про бабаків
Бабаки належать до групи великих ховрахів, які виростають до 25 дюймів у довжину (63,5 сантиметра) і можуть жити 10 років у неволі. Вони проводять зиму в сплячці у своїх норах, значно знижуючи швидкість обміну речовин і температуру тіла. До лютого вони можуть втратити половину своєї ваги. Коли ці гризуни гуляють, зазвичай вони їдять соковиті рослини, дикі ягоди та комах.
День Бабака та День свічок
Традиція визначати погоду за поведінкою тварин притаманна культурам багатьох народів світу. Наприклад, ще в Римській імперії 2 лютого відзначали День їжака. Давні римляни будували свій метеорологічний прогноз на поведінці розбудженого їжака, який бачив чи не бачив свою тінь і відповідно до цього реагував.
Римський звичай визначати майбутню погоду на початку лютого також перейшов у християнські традиції, оскільки 2 лютого за Григоріанським календарем також відзначають Стрітення Господнє. Саме тоді західноєвропейці святкують Candlemas - "День свічок".
Згідно з прикметою, якщо 2 лютого погода є сонячною та ясною, то друга половина зими буде холодною. Цього дня освячені в церкві свічки прийнято роздавати людям, аби ті "захищалися від зими". До слова, християни східного обряду того ж календарного дня, але за старим стилем (тобто на Стрітення) теж святять свічки.
- Україну підморозить та накриє снігопадами: прогноз на День бабака.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнайтеся про них швидше.