9 квітня у віці 99 років не стало принца Філіпа - чоловіка Єлизавети II, з якою він прожив 73 роки. Герцог Единбурзький мирно помер у Віндзорському замку після тривалої госпіталізації: лікарі говорили про інфекцію та стару хворобу серця, яка потребувала операції. theLime згадує історію життя найвідомішого чоловіка королеви, який так і не став королем.
Непросте дитинство
Філіп народився 10 червня 1921 на острові Корфу. Єдиний син принца Греції Андрія та німецької принцеси Аліси фон Баттенберг успадкував титули принца Греції і Данії, але правити йому не довелося. У 1922 році в країні стався переворот, і сім'я аристократів втекла до Італії.
Принц Філіп у 1930 році
Дитинство Філіпа не було безхмарним. Коли хлопчикові було 8 років, його мама потрапила в швейцарський психіатричний притулок із діагнозом "шизофренія" і кілька років не спілкувалася з родиною. Після цього Філіп мало бачився з батьками: принц Андрій переїхав до Франції з новою коханкою, а його вихованням зайнялися родичі принцеси Аліси у Великобританії. Пізніше він прийняв їхнє англізоване прізвище Маунтбеттен, яке десятки років по тому успадкує його правнук - Арчі Харрісон Маунтбеттен-Віндзор.
"Просто так сталося. Сім'я розпалася. Моя мати була хвора, мої сестри вийшли заміж, мій батько був на півдні Франції. Мені просто довелося змиритися з цим", - розповідав Філіп про своє дитинство.
Любов принцеси
Філіп вчився у школі-інтернаті в Шотландії, а потім вступив до Британського Королівського військово-морського коледжу в Дартмурі. У 1934 році він вперше познайомився зі своїми четвероюрідними сестрами - дочками короля Георга VI. Юнакові було 18 років, коли під час візиту королівської родини в Дартмур 13-річна принцеса Єлизавета вперше звернула на нього увагу. Незабаром між ними зав'язалося листування, якому судилося перерости у велику любов.
У 1940 році в чині мічмана Королівського флоту Філіп Маунтбеттен вирушає воювати з нацистами. Він брав участь у декількох великих боях, включаючи Критську і Сицилійську операцію, і закінчив війну у званні старшого лейтенанта. На той час на туалетному столику принцеси Єлизавети стояла його фотографія у військовій формі, і вже у 1946 році вона з готовністю прийняла його пропозицію руки і серця.
Жертва Короні
Король Георг VI не став перешкоджати шлюбу Єлизавети і Філіпа, але члени королівської родини не могли не погодити такий крок із парламентом та знаттю. На їхню вимогу 26-річний принц Греції та Данії відмовився від титулів і грецького православ'я на користь британського громадянства та англіканської церкви. Також йому заборонили давати майбутнім дітям своє прізвище, і гордий аристократ прийняв це з важким серцем. "Я єдиний чоловік у країні, якому не дозволено дати дітям своє ім'я! - скаржився він. - Я просто бісова амеба!"
Принц Філіп та Єлизавета одружилися 20 листопада 1947 року. Георг VI подарував зятю титул герцога Единбурзького, який він носив до кінця свого життя.
Молода сім'я прожила в ідилії 4 роки і встигла завести двох дітей, коли батько Єлизавети захворів і помер у віці 56 років. Принцеса стала королевою, а її чоловікові довелося піти на нові жертви - відмовитися від кар'єри у військово-морському флоті. Закоханий у море, відтепер він назавжди піде в тінь дружини задля її підтримки. У 1957 році вона видасть патент на присвоєння чоловікові титулу принца Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, проте на більш високий ранг він не розраховував.
Принц Філіп не став королем через патріархальні устої, якими досі керується монархія. У Британії навіть найбільш знатний чоловік, який одружується на королеві, не може отримати титул короля, тоді як дружина правлячого монарха стає королевою-консортом. Одного разу, коли престол успадкує принц Вільям, цей титул буде закріплений за Кейт Міддлтон.
Служба довжиною в життя
Принц Філіп виконував безліч церемоніальних і благодійних обов'язків, залишаючись найбільш зайнятим членом королівської родини аж до 2017 року. За своє життя він відвідав 143 країни, провів понад 1000 зустрічей, виголосив 5000 промов і з'явився на більш ніж 22 тисячах заходів. "Я оголошую цю штуку відкритою, що б це не було", - пожартував він під час візиту в Канаду у 1969 році.
Королева Єлизавета покладалася на чоловіка у різних речах, починаючи від виховання дітей і закінчуючи спілкуванням із підданими.
"Боюся, що занадто часто принцу Філіпу доводилося слухати, як я говорю. Часто ми заздалегідь обговорюємо мої промови, і, як ви розумієте, він прямо висловлює свою думку, - заявила королева в день їхнього золотого весілля. - Він не з тих, хто легко приймає компліменти. Але він, якщо чесно, був і залишається моєю силою всі ці роки. І я, і вся його родина, і ця, і багато інших країн зобов'язані йому більше, ніж він колись запитає".
Принц Філіп завершив королівську службу у віці 95 років, після чого майже перестав з'являтися на публіці. У нього були проблеми з серцем, і енергійний чоловік важко переносив власну слабкість. Ще в 2000-му році під час святкування сторіччя королеви-матері Філіп сказав, що не хотів би дожити до такого ювілею. "Я не можу уявити нічого гіршого. Я і так вже почав розвалюватися", - пожартував він.
Філіпу Маунтбеттену судилося прожити довге життя: він помер за 2 місяці до свого сторіччя. І хоча аристократ колись втратив фамільні титули, він залишив після себе чотирьох дітей, 8 онуків і 10 правнуків, один з яких все ж успадкував його ім'я.
- Жителі острова в Тихому океані поклоняються принцу Філіпу як богу, і це справжній культ карго. Плем'я Яохнанен вірить, що Філіп був земним втіленням їх духу-захисника.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime та дізнавайтеся про них швидше.