Лайм

З якої крупи не варто готувати кутю - не порадує смаком

Щоб головна різдвяна страва була смачною, потрібно дотримуватися простих рекомендацій

Вже цього четверга, 6 січня, православні відзначать найголовніше свято в році – Різдво Христове. Тому кожна господиня заздалегідь складає список із 12 пісних страв, які обов'язково мають бути на столі ввечері напередодні Різдва. Основною вважається кутя тобто відварені у воді зерна пшениці або ячменю з медом та іншими добавками. theLime вирішив докладніше розповісти вам, з чого її готувати і яких помилок не варто припускатися при виборі крупи.

Слід зазначити, що залежно від того, до якого свята готується кутя, вона може бути трьох видів: багата, щедра та голодна.

У Святвечір (6 січня) готують багату кутю пісну, але збагачену різними компонентами: маком, медом, горіхами, шматочками сухофруктів.

Щедру кутю подають перед старим Новим роком (13 січня), – це вже непісна страва, в яку можна класти вершки та вершкове масло.

Голодну кутю, калорійність якої мінімальна, варять в Україні на другий святвечір, напередодні свята Водохреща (18 січня), використовуючи лише зерно та невелику кількість підсолоджувача.

Фото: pinterest.com

Основні складові куті це зерно, мед та мак. Кожен із них має символічне значення: зерно є символом воскреслого життя, мед – символ здоров'я та благополучного побуту (солодкого життя), а мак – достатку в сім'ї.

У різні часи у різних регіонах України, а також інших країнах кутю готували з жита, ячменю, пшениці, сочевиці, перловки чи рису, а останнім часом навіть із очищеної та подрібненої пшениці, тобто із булгура.

До середини XX століття жито було основною зерновою культурою, а потім його витіснила пшениця. Якщо ви хочете зварити кутю з нього, зерна необхідно заздалегідь промити і замочити на 6-8 годин, а лише після цього приступати до варіння. Зерна ячменю радять також залишати на тривалий час у воді перед варінням.

На сьогоднішній день традиційною вважається кутя із пшениці. Однак слід пам'ятати, що існує озима пшениця (з м'яких сортів) і яра (з твердих сортів).

Якщо ви не встигли замочити крупу, вам знадобиться крупа з м'яких сортів варити її необхідно близько 30-40 хвилин на слабкому вогні. А якщо для приготування куті використовувати пшеницю твердих сортів, то варити її доведеться значно довше, проте така каша буде розсипчастою.

Фото: pinterest.com

Ще один важливий момент – для того, щоб пшениця зварилася швидко (близько 40 хвилин), потрібно вибирати очищену та шліфовану пшеницю. Неочищену та нешліфовану пшеницю необхідно попередньо замочити на ніч, а потім варити 4-5 годин.

Як було сказано вище, зерна пшениці, ячменю або перловки необхідно заздалегідь промити (щоб змити не тільки сміття, а й вимити зайвий крохмаль – так кутя вийде розсипчастою), перебрати та замочити мінімум на 4-6 годин, а краще на всю ніч. Для варіння слід використовувати каструлю з товстим дном. Також можна відправити кутю варитись у духовку при температурі 150-160°С приблизно на 1,5-2 години.

А ось кутя з пшона може сподобатися не всім, тому що ця крупа має специфічний присмак. Тому її важливо добре доповнити сухофруктами та медом.

Якщо ж ви вирішили варити кутю із рису – візьміть пропарений рис. Завдяки спеціальній технології обробки він залишається розсипчастим, навіть якщо приготовлена кутя у вас простоїть не один день.

Найпростіший рецепт куті з булгура, адже це, по суті, також пшениця, що пройшла спеціальну обробку. Вариться близько 15-20 хвилин.

Зазначимо, що в деяких регіонах прийнято готувати кутю із сочевиці, гречки та інших круп, але це швидше виняток із правил.

Фото: pinterest.com

Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.

Новини партнерів

Читайте також

Як перевірити, чи свіже яйце: 4 способи, які потрібно знати кожному

Для того, щоб визначити свіжість яєць в домашніх умовах або в магазині, можна скористатися простими лайфхаками

Кулінарний лайфхак, щоб варені яйця не тріскалися і добре чистилися

Щоб яйця добре чистилися і не тріскалися, їх потрібно опускати в киплячу воду або варити на пару

Що робити з нарцисами після цвітіння: правило досвідчених садівників

Правила догляду за нарцисами на клумбі - що робити після цвітіння, як обрізати, чи потрібно зв'язувати листя, коли прибирати