Вже котрий день кожен українець живе у новій реальності: хронічне відчуття тривоги та страху, звуки сирен, постійна невизначеність та відсутність контролю над власною безпекою. Організація INSCIENCE, яка популяризує науку, розповіла про так званий "синдром фантомної сирени" та про те, як з ним боротися.
Що таке синдром фантомної сирени?
Це стан, при якому вам весь час чується звук сирени, хоча насправді його немає. Це специфічна відповідь організму на серйозний стрес – психологічну травму війни.
Що робити?
Перше і найважливіше – повернутися до реальності. Якщо є хтось поруч, поговоріть із цією людиною. Вмийтеся холодною водою, порахуйте кількість предметів довкола себе. Доторкніться до свого тіла. Якщо є така можливість, подихайте свіжим повітрям. Всі ці дії допоможуть вам повернути себе в реальність і зрозуміти, що звуку сирени зараз немає.
Другий етап: закрийте базові потреби.
Спробуйте заснути хоч на якийсь час, випийте гарячого чаю, не читайте новини наступні кілька годин, обійміть близьких.
Третій етап: домовтеся про дії у разі виникнення надзвичайної ситуації.
Заздалегідь обговоріть із рідними, хто і що робить: хто готує укриття, хто відключає газ, хто закриває вікна, хто виносить речі тощо.
Це нормально?
Зараз кожен перебуває у стані хронічного стресу. Нашій психіці потрібен час, щоб адаптуватися до нових реалій. Головне завдання зараз – відновити контроль над своїми емоціями та мінімізувати симптоми. У такому разі вдасться діяти ефективно і швидко реагувати на події, що відбуваються.
- Дізнайтеся, що таке провина вцілілого і як її позбутися. Надзвичайна ситуація негативно позначилася не тільки на фізичному стані людей, але й вплинула на їхній психологічний стан. Спочатку була паніка та нерозуміння, що робити далі. Зараз з'явилася так звана "провина вцілілого", адже вони вижили.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.