Через війну в Україні багатьом людям довелося залишити рідні домівки і виїхати в нове, зовсім незнайоме для себе місце. Нове житло, дискомфорт, безліч біженців, порушення своїх кордонів ... Все це сильно впливає на людину, яка покинула свій дім, але не може знайти відчуття спокою в новому. Психолог Світлана Арефнія розповіла у програмі "Зірковий шлях" на каналі "Україна", як поводитися у притулках для біженців та будинках, де перебуває багато людей.
Психолог Світлана Арефнія
"По-перше, потрібно створити правила проживання разом. Навіть якщо ви приймаєте біженців - теж маємо промовляти нові умови перебування у вашому будинку", - пояснює експертка.
За словами психолога, важливо вибудувати комфортний для кожного режим дня та домовитися, хто за що відповідає: одна людина виносить сміття, інша прибирає чи готує. Якщо ви зможете домовитися, ваше перебування разом викликатиме набагато менше незручностей.
"По-друге, дуже важливо знаходити час і місце для себе, тобто коли ви можете побути наодинці із собою. Навіть якщо це неможливо, просто просіть і домовляйтеся, щоб хоча б хвилин 15 усі помовчали", - каже фахівець.
Якщо так теж не виходить, тоді можна скористатися одним простим методом: закрийте очі та уявіть, що ви знаходитесь у безпечному та спокійному місці.
"Порушення кордонів нашої країни вплинуло на психологічний стан українців, тому фізично ми зараз відчуваємо дискомфорт. Відчуття безпеки нам дає щось спільне, тому дуже важливо, якщо є така можливість, розповідати про Україну, говорити українською мовою, згадувати, як було спокійно і добре, доки не прийшов ворог", - розповідає психолог.
За словами Світлани, у такий спосіб ви повертаєте собі почуття єдності, безпеки та інші приємні відчуття. Це знижує вплив негативних емоцій та переживань на нас.
- Дізнайтеся, що не можна говорити людям, які постраждали від війни. Не кажіть, що розумієте, що пережила людина.