У п'ятницю, 8 липня, близько 16:30 за київським часом у Варшаві розпочався саміт НАТО, в якому взяв участь президент України Петро Порошенко. Генсек Альянсу Йєнс Столтенберг заявив, що НАТО не шукає конфронтації, але за останні два роки організація зробила значні зусилля зі зміцнення своїх східних кордонів, показавши, що напад на одного з членів Альянсу буде розцінюватися як напад на весь блок. Деякі можливості НАТО були продемонстровані на виставці військової техніки, розміщеної неподалік від Варшавського стадіону, де відбувається саміт.
Дводенний саміт НАТО розпочався в п'ятницю у Варшаві, близько 16:30 за київським часом. Глави держав-членів Альянсу привітали президента Петра Порошенка. Під час спільного фотографування Порошенку в знак особливої пошани виділили місце в самому центрі, між канцлером Німеччини Ангелою Меркель і прем'єр-міністром Великої Британії Девідом Кемероном.
Ще до початку саміту генсек Альянсу Йєнс Столтенберг зробив кілька заяв щодо порядку денного. За його словами, за останні два роки, після анексії Криму, альянс "пройшов довгий шлях". Розгорнуто невеликі штаб-квартири Альянсу в Східній Європі, а кілька багатонаціональних батальйонів розміщені у прилеглих до Росії державах країнах Балтії - Естонії, Литві та Латвії. "Ми направили цілком ясний сигнал, що напад на одного члена Альянсу є атакою на весь Альянс. НАТО не шукає конфронтації і не хоче нової Холодної війни. Але ми хочемо бути готовими захистити всіх наших союзників", - заявив Йєнс Столтенберг.
Під час спілкування з журналістами генсека було поставлено запитання про перспективи членства в Альянсі України. Йєнс Столтенберг відповів досить обережно, пояснивши, що приклад Чорногорії, якій у травні запропонували членство в Альянсі, говорить про те, що двері НАТО відкриті для нових учасників, при цьому кожна країна має право самостійно вибирати, якою міжнародною системою безпеки їй скористатися.
Тим часом гостям саміту показали військову техніку, за допомогою якої НАТО має намір захищати своїх союзників у сьогоденні і майбутньому. Виставка була розгорнута неподалік від входу на Варшавський стадіон, де 4 роки тому відбувалися матчі Євро-2012, а тепер проходить саміт. Особливу увагу публіки привернув безпілотник завбільшки з невеликий пасажирський літак. Це був американський БПЛА Global Hawk, який є основним елементом системи наземного спостереження (Alliance Ground Surveillance, AGS), яку НАТО має намір запустити в 2017-2018 роках.
Програма буде розгорнута на території 15 країн-членів Альянсу, включаючи держави Балтії, Польщу та Румунію. Можливості БПЛА Global Hawk дозволяють здійснювати спостереження в будь-яку погоду і при будь-якому освітленні на висоті до 18 тис. метрів і протягом 30 годин.
Трохи далі були розміщені наземні засоби озброєння, наприклад, 155-мм самохідна гаубиця Krab. Нагадаємо, наприкінці минулого року держконцерн "Укроборонпром" заявив про спільний проект, який буде реалізовувати харківське КБ ім. Морозова спільно з польською компанією Stalowa Wola. Йдеться про створення 155-мм гаубиці на базі українського танку БМ "Оплот" в рамках поступового переходу української армії на стандарти НАТО. Знаряддям для цієї самохідки повинна стати саме польська система Krab.