RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Політика

Савченко натякнули на психлікарню, а кума Путіна не чіпатимуть: як Рада захищала себе від теракту

Як Верховна Рада зняла недоторканність з колишньої полонянки Кремля

Як Верховна Рада зняла недоторканність з колишньої полонянки Кремля Фото: Олександр Гончаров / Апостроф

Головною темою дня в четвер, 22 березня, стала доля народного депутата, Героя України та колишньої полонянки Кремля Надії Савченко, яку підозрюють у підготовці терактів у центрі Києва, зокрема у будівлі Верховної Ради. "Апостроф" слідкував за подіями.

Акт перший. Комітет

Комітет з питань регламенту та організації роботи Верховної Ради зібрався рано вранці 22 березня, щоб заслухати подання генпрокурора Юрія Луценка на зняття недоторканності, притягнення до відповідальності й арешт Надії Савченко. Героїня дня також прийшла на засідання.

Глава ГПУ із задоволенням розповів про те, як спецслужбам вдалося розсекретити операцію зі знищення політичної еліти, яку готувала Савченко.

"У 2017 році, як встановлено слідством, громадянин [Володимир] Рубан, а також народний депутат України Савченко вступили в змову з метою повалення конституційного ладу, захоплення державної влади в Україні. Для цього вони планували широкомасштабну терористичну атаку на центр української столиці, де зосереджені адміністративні і житлові будинки", - заявив генпрокурор.

За словами Луценка, задум обстріляти Верховну Раду, знищити нардепів, президента, прем'єра і міністрів з'явився у Савченко і Рубана влітку минулого року. Розуміючи, що самотужки їм це реалізувати не вдасться, вони вирішили підключити до справи офіцерів 8-го полку спеціального призначення Збройних сил України. Але ті спочатку вважали це "маячнею психічно неврівноваженої людини", підкреслив генпрокурор.

Уже в листопаді 2017 року стало зрозуміло, що теракт дійсно може бути реалізований. Тоді Рубан передав військовим гроші на придбання вантажного автомобіля, яким потрібно було перевозити зброю з території, підконтрольної так званій ДНР. Офіцери Захарченков, Березень, Лящ і Кіт вирішили одразу повідомити про це Службі безпеки. З того моменту за Савченко і Рубаном почалося стеження.

Читайте також: Справа Савченко: джерело у владі розкрило три сценарії

З листопада минулого року до березня нинішнього фігуранти справи кілька разів закуповували зброю на непідконтрольній території Донецької області. Щоб потрапити туди, за словами самої Савченко, вона маскувалася, надягаючи перуки, і пересувалася у машинах з військовими. Вже на окупованій території заколотникам допомагали подільники, зокрема ватажок так званої ДНР Олександр Захарченко і його соратник Олександр Тимофєєв, які також погодилися взяти участь у реалізації теракту.

"Уже тоді слідству стало зрозуміло, що мова йде не про марення або хвору фантазію політиканів. Це зовсім не сюрреалізм", - заявив Луценко, розповідаючи про злодіяння Савченко.

Сама нардеп уважно слухала генпрокурора, а коли їй надали слово, не стала заперечувати, що думки про теракт були. При цьому факти, надані слідством, Савченко назвала "перекрученими".

"Я хотіла вас [нардепів] залякати, а не людей", - підкреслила вона, відкидаючи будь-які звинувачення на її адресу про підготовку вбивства простих громадян.

Фото: УНIАН

Між тим, Савченко продовжила запевняти, що підірвати представників влади мріє кожен українець.

"Я виконувала політичну провокацію, - пояснила вона свої дії – Це була спецоперація".

Крім того, не забула Савченко і полякати нардепів. "Ви ходите близько від смерті", - заявила вона і дістала гранати. Але не бойові снаряди. А два граната, які, за словами нардепа, насправді були в її сумочці, коли її виводили з сесійної зали минулого тижня.

Довгий виступ Савченко перервав тимчасово виконуючий обов'язки голови комітету Павло Пинзеник, вирішивши надати можливість членам комітету також взяти участь у дискусії.

Для Савченко вона не дала позитивних результатів, практично всі члени комітету звинуватили нардепа в спробі влаштувати хаос в країні. Підсумок – комітет рекомендував зняти недоторканність, дати дозвіл на затримання й арешт.

Луценко на знак подяки потиснув руку Пинзенику. Проте найскладніше для генпрокурора було попереду – він мав добитися позитивного голосування в залі парламенту, з чим, за інформацією "Апострофа", могли бути проблеми. Щоб переконати депутатів, ГПУ підготувала головний козир – фільм про те, як Надя стала головним ворогом України.

Акт другий. Сесійна зала

Другий акт вистави перемістився до Верховної Ради, де депутати готувалися голосувати за всі три подання, підтримані комітетом. Багато нардепів, не приховуючи антипатії до героїні дня, говорили про те, що підтримають і зняття недоторканності, і притягнення до відповідальності, і арешт. Однак знайшлися у Наді й захисники. Один з них, народний депутат Нестор Шуфрич, який нещодавно примкнув до партії "За життя", запевнив журналістів "Апострофа", що не сумнівається: справа проти Савченко - політично мотивована.

"Я не згоден з тим, що їй інкримінують. Це політична справа, і, хоча ми з нею політичні опоненти, з тим, що їй висувають, я не згоден. Я вважаю, що 300 чоловіків у залі не повинні боятися однієї жінки", - коментував він виданню.

Ще один співрозмовник "Апострофа", але вже з пропрезидентської фракції "Блок Петра Порошенка", запевняв, що депутати точно готові голосувати за зняття недоторканності з Савченко. "А ось за двома іншими поданнями є питання. Не впевнений, що вдасться зібрати голоси", - відзначав він.

І поки в кулуарах парламенту нардепи оцінювали шанси Савченко на арешт, сама екс-льотчиця вийшла під будівлю Верховної Ради, де проходив мітинг на її підтримку.

Фото: Олександр Гончаров / Апостроф

"Люстра ще не впала там, а ось настрій у них вже впав", - з посмішкою підбадьорювала Савченко своїх нечисленних прихильників.

"Там всі чужі для нас люди, і я для них – чужорідне створіння, тепер весь світ зрозуміє, що їм треба йти достроково з влади. Їм невигідно, щоб я була кандидатом у президенти. Хитати їх човен треба, що б зі мною не сталося", - казала Надя під тихе скандування її імені.

Підтримати Савченко під Раду прийшли також її мама і сестра, які заявляли, мовляв, "Надю намагався знищити зовнішній ворог, а тепер намагається знищити внутрішній".

Паралельно розташувався під будівлею парламенту і табір супротивників Савченко, звідки долинали зовсім інші гасла, на кшталт "Надю – на нари" і "Надя – дура". Втім, на мітинг недоброзичливців Савченко ніяк не відреагувала, а змахнувши рукою і кинувши "No pasaran!", повернулась в парламент, де Юрій Луценко вже готувався показати "шокуюче", як він раніше говорив, відео з доказами її провини.

Однак з демонстрацією ролика в генпрокурора виникли проблеми: спершу на екрані з'явилися нечіткі літери, звук був відсутній. У кулуарах почали жартувати, що Савченко таки влаштувала Луценку "звуковий теракт". Але за деякий час відео з доказами "низки тяжких та особливо тяжких злочинів проти основ нацбезпеки" все-таки показали депутатам.

Ролик містив аудіо- та відеоматеріали з переговорами людини, схожої на Савченко, і вже заарештованого за цією справою голови центру визволення полонених "Офіцерський корпус" Володимира Рубана з агентами Кітом і Березнем про організацію теракту в Києві, зокрема у Верховній Раді. "Я пропоную переворот. Тому що їх треба прибрати фізично, причому всіх і відразу. Це один метод, один день і тільки зсередини", - в одному з фрагментів каже людина, схожа на Савченко.

Фото: Олександр Гончаров / Апостроф

Під час прощального слова Савченко знову стала залякувати депутатів так званою "люстрацією". "Якби не люди, які забезпечують роботу Ради, запускають відео, то ця "люстрація" була б давно у вас", - заявила Надія і багатозначно замовкла.

Але її перебив спікер Андрій Парубій. "Ми не будемо чекати, поки закінчиться трагічне мовчання. Ми переходимо до голосування", - нервово заявив він. Після чого з трибуни виступили представники різних фракцій і груп.

"Це одна з найкращих спецоперацій правоохоронців. Ми підтримаємо всі три подання", - повідомив Сергій Соболєв, заступник голови фракції "Батьківщина", за списками якої Савченко і пройшла до Ради.

Не обійшлося і без згадки про Юлію Тимошенко. Виступаючи від фракції "Блоку Петра Порошенка", нардеп Олександр Бригинець повідомив, що дуже хоче почути, хто змусив Тимошенко включити в списки Надю.

Загалом же настрої майже у всіх фракцій були рішучі: депутати вже були готові підтримати подання ГПУ.

У підсумку: 291 голос за подання про зняття недоторканності, 277 – за дозвіл на затримання і 268 – за арешт Савченко. Проти були в основному представники Опоблоку, зокрема нардепи Михайло Добкін, Нестор Шуфрич, Ігор Шурма й інші.

Після голосування Савченко покинула будівлю Ради, але, поводивши журналістів колами, знову повернулася в кулуари. Співробітники Служби безпеки прямо в приміщенні Верховної Ради вручили їй підозру. Після чого Савченко пішки, в оточенні свити з журналістів і нечисленних прихильників, а також сестри та мами попрямувала до будівлі СБУ.

Фото: Олександр Гончаров / Апостроф

Тим часом у кулуарах депутати пояснювали, чому були підтримані всі три подання, адже ще вранці багато хто сумнівався в тому, що голоси знайдуться.

"Вирішальним фактором для нас було те, що вона сама визнала свою провину. Якби вона вийшла і сказала, що це неправда, то було б інше голосування. А тероризм – це безальтернативна стаття", - говорив журналістам нардеп від "Батьківщини" Сергій Власенко.

Багато хто на запитання "Апострофа" відповідав, що рішення голосувати "за" ухвалили вже в залі після демонстрації відео.

"Багато хто змінив свою думку після відео і слів Луценка, до того впевненості не було і не готові були голосувати ні за що, крім недоторканності, - сказав "Апострофу" анонімно один з нардепів від БПП. – Її закриють, швидше за все, бо стаття щодо неї передбачає в'язницю, і я думаю, такий результат її справи і буде".

Ще один нардеп розповів "Апострофу", що головний в цій справі – Рубан, за Савченко взялися "за компанію".

"Поки Рубан визволяв хлопців, то закривали очі на його бізнес на зброї і таке інше, а коли перестав, то взяли. А там і Савченко "посипалася", - прокоментував один з парламентаріїв-"фронтовиків", припустивши, що Савченко все-таки можуть помістити в психіатричну лікарню, а не в тюрму. – Дура Савченко для іміджу країни краще, ніж великомучениця".

На питання, чи буде притягнутий до відповідальності одіозний політик, кум президента Росії Володимира Путіна Віктор Медведчук, з яким пов'язують як Савченко, так і Рубана, один з нардепів відповів негативно. "Щодо Медведчука домовленості на вищому рівні. Його не чіпатимуть", - сказав він "Апострофу".

Уже ввечері прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган написала на своїй сторінці в Facebook, що Савченко допитують в СБУ. Луценко особисто в присутності адвокатів оголосив нардепу підозру у вчиненні низки кримінальних злочинів. Зараз Савченко знаходиться у відділі забезпечення досудового слідства СБУ. Клопотання про обрання запобіжного заходу для неї у вигляді утримання під вартою на двомісячний термін направлено до Шевченківського районного суду міста Києва. Засідання за цією справою відбудеться в п'ятницю, 23 березня.

Читайте також