Виборча кампанія вийшла на фінішну пряму, і вже найближчими днями можна буде дізнатися, хто із кандидатів стане переможцем чи потрапить до другого туру. А поки ключові політики не гребують жодними способами, аби підвищити відсоток свого кандидата, зокрема, використовують й адміністративний ресурс, адже у багатьох на місцях є свої представники в особах губернаторів або мерів. Але найбільше таких можливостей має Петро Порошенко, адже саме гарант призначає і знімає губернаторів. Хто буде "кувати" перемогу в регіонах чинному президенту, в матеріалі "Апострофа".
ВИБОРИ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ: ОНЛАЙН ТРАНСЛЯЦІЯ 31 БЕРЕЗНЯ
Традиційно в Україні симпатії до того чи іншого кандидата розподіляються по регіонах. Але для того, щоб розширити свій вплив і зміцнити позиції на місцях, гарант та його команда використовують добре відомий політикам старої системи адміністративний ресурс, наприклад, вибудовують президентсько-губернаторську вертикаль так, щоб люди в областях змогли забезпечити потрібний президенту результат і якщо треба, були готові застосувати будь-які методи. Залучити лояльних до себе людей в регіонах - завдання не із легких, враховуючи, що у президента за всю його каденцію спостерігався кадровий голод, і на ключові посади призначалися то бізнес-партнери, то ситуативні союзники з інших політичних таборів.
Ще восени 2018 року, коли тільки набирала обертів виборча кампанія, Порошенко змінив одразу кількох очільників ОДА. Відповідальним за призначення на місцях у штабі Петра Порошенка називають главу штабу та першого заступника глави Адміністрації президента Віталія Ковальчука і керівника головного департаменту регіональної та кадрової політики АП Наталю Анненкову, через яку проходять всі призначення глав обласних і районних держадміністрацій в країні. Восени під кадровий "ніж" пустили глав Луганської, Чернівецької, Черкаської та Київської обласних адміністрацій. Найчастіше саме губернатори стають або очільниками штабів, або їх неофіційними кураторами, які повинні забезпечити президенту високий відсоток у конкретному регіоні, тому такі перестановки перед виборами пояснюються просто: потрібні сильні орговики.
Київ
Наприклад, у Київській області прибрали з посади Олександра Горгана, який, за словами співрозмовників "Апострофа", просто "не справлявся з покладеними на нього функціями та не потягнув би виборчу кампанію в одному з ключових для Порошенка регіонів". На його місце поставили Олександра Терещука, який був генералом міліції та після Революції гідності очолив Головне управління МВС в Києві, хоча за часів Віктора Януковича керував аналогічним управлінням Волинської області і повинен був потрапити під дію закону про люстрацію.
Терещук - з близького оточення колишнього генпрокурора Віталія Яреми, який фактично вважається куратором Київської області від Порошенка, і навіть був призначений його довіреною особою на виборах, що значиться на офіційному сайті Центрвиборчкому. Крім Яреми за Київською областю призначений ще один "наглядач" - Георгій Цагареішвілі, він же депутат Київської обласної ради від партії БПП.
Дніпро
Цікава ситуація також склалася в Дніпрі та Дніпропетровській області. Ще недавно це була вотчина нардепа, екс-голови ОДА, а нині кандидата в президенти Олександра Вілкула, який міг похвалитися гарною підтримкою в області, особливо, з огляду на наявність батька в ролі мера Кривого Рогу, а також близькість регіону до інтересів олігарха Ріната Ахметова, до орбіти якого і входить Вілкул.
Але після того, як головою ОДА призначили орієнтованого на президента Валентина Резніченка, а мером став Борис Філатов, який переметнувся до табору Порошенка, ситуація в регіоні змінилася.
Борис Філатов переметнувся в табір Порошенко
"Фактично всі виборці, які раніше віддавали голос за Вілкула, стали прихильниками Філатова - він підібрав його електорат", - говорить "Апострофу" один із нардепів, які знають ситуацію в Дніпрі. Це особливо важливо, враховуючи, що Філатов виступив фактично з агітаційною промовою на форумі, де Порошенко оголосив про своє балотування і фактично став неофіційним головою штабу Порошенка в Дніпрі.
Причому, примітно, що його нещодавні бізнес-партнери - олігарх Ігор Коломойський і бізнесмен Геннадій Корбан - зробили ставки зовсім на інших людей: Коломойський виступив на підтримку Тимошенко і Зеленського, а Корбан розгорнув активну роботу, допомагаючи Анатолію Гриценку в Дніпрі та області.
Філатов у ролі неформального глави штабу не гребує жодними методами: збирає політзбори прямо в будівлі міськради і навіть брав участь у схемах з підкупу населення, кажуть джерела "Апострофа". За їх словами, новини про виплату адресної матеріальної допомоги прямо в будівлі міськради з'явилися в лютому. На це навіть виділилося 140 мільйонів гривень з міського бюджету, однак "лавочку" швидко довелося прикрити, так як до міськради масово потягнулися люди з усього міста, які розраховують отримати виплати.
"Але є відчуття, що вони все одно заднім числом всі 140 мільйонів роздадуть. Агітація бюджетників теж йде повним ходом. Усіх уже проагітували на спеціальних політзборах прямо в приміщенні міськради. І всі проагітувані бюджетники вже подали заяви на отримання матеріальної допомоги. В цілому, це і є стратегія Порошенка - зібрати якомога більше хоча б частково або потенційно лояльних контактів і видати їм по кілька порцій бюджетної матдопомоги. Поліція теж досить контрольована. За інформацією журналістів, відразу після того, як Арсен Аваков публічно відреагував на наше розслідування щодо матдопомоги в Дніпрі, половина вищих чинів поліції пішла "у відпустку". Це такий спосіб не виконувати вказівки і не розслідувати підкуп. Тому, думаю, тут все буде у Порошенка під контролем", - коментує "Апострофу" глава Дніпропетровської обласної організації "ДемАльянсу" Артем Романюків.
Є в регіоні й проблеми з розміщенням зовнішньої реклами. "Всю зовнішню рекламу контролює мерія і ОДА. Вони не пускають на борди нікого без узгодження. Тому, наприклад, Андрію Садовому не вдалося повісити в Дніпрі жодного борду", - продовжує Романюків. Крім того, сильні позиції в регіоні і у наближеного до Порошенка бізнесмена Олександра Петровського, якого раніше називали "Нарик". Він засвітився поруч із президентом на початку зими під час молебню. Після цього про Петровського вийшов хвалебний фільм на "5 каналі", який належить президентові.
Харків
Цікава ситуація склалася в не останньому за впливовістю регіоні України - Харківській області. Там ще влітку Порошенко заручився підтримкою мера Геннадія Кернеса, у якого в місті дуже високий відсоток підтримки. Він неодноразово протягом останніх декількох місяців публічно висловлювався за чинного гаранта, а в Харкові поширювалися агітаційні газети з Порошенком і Кернесом на першій шпальті.
Але в ситуації з Харковом є і свої нюанси. Так, глава Адміністрації президента Ігор Райнін - корінний харків'янин, крім того, екс-глава Харківської ОДА. І нинішню голову облдержадміністрації Юлію Світличну якраз прийнято вважати креатурою Райніна, і за логікою, таке посилення позицій мало принести Порошенку хороший результат по Харкову. Однак воно принесло проблеми. Деякий час, як раніше говорили співрозмовники "Апострофа", у глави АП Ігоря Райніна спостерігаються не дуже райдужні стосунки з Порошенком, і виборчою кампанією Райнін фактично не займається, "так як не тягнув поставлені завдання", чого не скажеш про його першого заступника Віталія Ковальчука, який став головою штабу Порошенка.
Крім того, Ігор Райнін був проти співпраці з Кернесом під час виборчої кампанії, і в підсумку, як кажуть джерела "Апострофа", і Світлична, і Райнін направили свої зусилля на допомогу Юлії Тимошенко.
Райнін вже мав досвід співпраці з "Батьківщиною", так як у 2010 році за її списками був обраний до облради. Тому головним віп-агітатором Порошенка в Харкові залишився Геннадій Кернес, у якого, до слова, натягнуті відносини зі Світличною, а також, до Харкова тепер періодично навідується народний депутат від БПП, якого в ЗМІ часто називають "куратором судової системи від АП", Олександр Грановський. Бігборди з написом "Адвокат Харкова" та з прізвищем Грановського стали з'являтися в Харкові у другій половині 2018 року.
Сам депутат прокоментував "Апострофу", що інформація про його допомогу не відповідає дійсності. "Я займаюся виключно роботою в окрузі. Решта подробиць - інсинуації, які вигідні комусь для вирішення своїх політичних завдань", - відповів Грановський "Апострофу".
"Обласна адміністрація займає яскраво виражену не ту позицію, оскільки вона наразі повністю некерована штабом Порошенка через конфлікт, пов'язаний з главою АП. Найбільшу публічну підтримку сьогодні висловлює мер міста різними способами: хочуть зменшити голосування студентства у першому і в другому турі, є сигнали щодо побудови "піраміди" з агітаторів штабу Порошенко. У місто також не пустили борди Садового. Тільки останнім часом був допущений Гриценко. Є інформація, що ОДА підіграє Юлії Тимошенко, принаймні, так було кілька тижнів тому. Найголовніше - це публічна підтримка: Тимошенко присутня скрізь, у всіх медіа, а ці речі контрольовані", - коментує "Апострофу" нардеп з Харкова Роман Семенуха.
Однак в оточенні Порошенка хоч і визнають, що проблеми по Харкову були, "але зараз усе врегулювали".
Львів
Передвиборчі баталії у Львові розгортаються в основному між прихильниками Петра Порошенка, в особі губернатора Олега Синютки, і табором Анатолія Гриценка, головну ставку на якого зробив мер і екс-начальник Синютки Андрій Садовий. Останній таким чином відмовився від президентських амбіцій в обмін на обіцяне Гриценком крісло прем'єра.
Андрій Садовий відмовився від президентських амбіцій в обмін на обіцяне Гриценко крісло прем'єра
"Історія протистояння між Олегом Синюткою та Андрієм Садовим (а тепер - Порошенком і Гриценком) починається з 2016-2017 років, коли Садовий, вже маючи серйозні плани на пост глави держави і "благословення" на це місцевої еліти, не зміг впоратися зі сміттєвим кризою, і всі повноваження щодо вивезення відходів, включно по червень 2019 року, взяв на себе апарат ОДА на чолі з губернатором", - розповіли "Апострофу" джерела в місцевому політикумі.
Прихильники Садового і сам мер охрестили цей процес штучною "сміттєвою блокадою", створеною Порошенком, а ЗМІ, підконтрольні АС, яких у регіоні переважна більшість, не перестають "мочити" чинного голову ОДА як ставленика президента.
Цікаво, що цієї зими депутати облради та її голова Олександр Ганущин ініціювали передачу "сміттєвих" проблем назад до мерії вже з квітня 2019 року. Однак тут втрутилися депутати міськради з проханням не розривати угоду достроково, щоб Львів на Великдень "залишився чистим". Тому частина електорату, яка ще підтримує політику Синютки, а також хотіла б бачити його на місці мера Львова, може голосувати за Порошенка. Інша частина, задоволена діяльністю Садового, схиляється віддати свій голос за Гриценка.
Що стосується прихильників Тимошенко, то ЮВТ теж має чималу армію шанувальників у регіоні, в основному, серед сільського населення або тих, хто мріє про дешевий газ.
"А ось в обіцянки "Голобородька" вірить хіба що апатична до політики, але ласа до шоу молодь. Юрій Бойко не має особливої підтримки на Львівщині, але за нього може проголосувати невелика кількість російськомовних львів'ян і переселенців зі Сходу, які більше хочуть підтримати "своїх", - розповідають джерела.
Черкаси
Також співрозмовники "Апострофа" кажуть про складну ситуацію у Черкаській області. Цей регіон став розмінною монетою у відносинах між президентом і його радником, найбільшим бізнесменом-аграрієм, власником групи компаній "Миронівський хлібопродукт" Юрієм Косюком. Як раніше писав "Апостроф", колишнього керівника Черкаської ОДА Юрія Ткаченка давно пов'язували з Віталієм Ковальчуком, який лобіював його призначення на посаду голови облдержадміністрації ще чотири роки тому. Однак на місце його протеже Кабінет міністрів рекомендував призначити Олександра Вельбівця - нинішнього главу Черкаської облради, якого пов'язують саме з Юрієм Косюком.
Порошенко звернувся з питанням до Косюку: мовляв, чи збираєшся ти мене підтримувати на виборах
Таке призначення називали результатом підкилимних ігор з боку Юрія Косюка, який завжди вважався близьким соратником президента і в 2014 році навіть деякий час був першим заступником глави АП. "Порошенко звернувся з цим питанням до Косюка: мовляв, чи збираєшся ти мене підтримувати на виборах. На що той відповів, що підтримувати Порошенка не збирається, оскільки є певні "косяки", але те, що я не буду підтримувати когось іншого, теж чогось коштує. Цією ціною і стала Черкаська область", - говорили раніше співрозмовники "Апострофа", додаючи також, що реальний вплив у регіоні матиме не Вельбівець, а нардеп - креатура Косюка Олександр Голуб.
Утім, наразі, як запевняють співрозмовники "Апострофа", ситуацію вдалося стабілізувати. "Не зважаючи ні на що, зараз Вельбівець повністю за Порошенка", - коментує "Апострофу" джерело.
"Він зараз нічим крім виборів і не займається. Якщо до нього звернутися за якоюсь допомогою, то він відмахується, так як зайнятий виборчою кампанією. І на кого (працює, "Апостроф")? На Порошенка, звісно", - додає один із місцевих політиків не під запис, що дає підстави вважати - нехай і ситуативно, але вся місцева влада працює на чинного президента.
Хмельницький
У Хмельницькій області команда президента зробила ставку на нардепа, власника мережі "Епіцентр" і колишнього члена фракції "Партії регіонів" Олександра Герегу. Саме Гереги вважаються найвпливовішими в регіоні, а топ-менеджер "Епіцентру" Вадим Лозовий став головою ОДА. Крім того, екс-помічник Гереги Андрій Шинькович став виконувачем обов'язків голови обласної організації БПП у Хмельницькій області. У Герег є і своя пристойна фракція в облраді - 20 осіб, завдяки старту свого політичного проекту "За конкретні справи". Тактика заручатися підтримкою найбільш впливових людей у регіонах спрацювала і в Хмельницькій області, і тут вся виборча кампанія Порошенка, як розповідають співрозмовники "Апострофа", в руках команди Гереги.
Команда президента зробила ставку на нардепа, Олександра Герегу
Днями ЦВК скасувала реєстрацію 64 довірених осіб Порошенка, зокрема й Гереги, однак це, як запевняють співрозмовники, зроблено, аби відвернути увагу.
"АП взяла Герег на гачок і крутить ними як може. Відкликання мандата - нічого не означає, зараз працюватимуть суто технічні люди, які будуть захищати голоси, Герега та інші серйозні люди цим би не займалися", - коментує співрозмовник "Апострофа" у Хмельницькій ОДА.
Одеса
Ще один регіон, де у Порошенка не погребували скористатися підтримкою одіозних персон - Одеса. Тут у чинного гаранта кілька "колон" впливу, один з них - мер Геннадій Труханов. Він також, як і Кернес, висловлюється публічно на підтримку Порошенка. Крім Труханова кампанію глави держави курирує й губернатор Максим Степанов, який очолив ОДА після Міхеіла Саакашвілі. Під час призначення ходили чутки, що Степанов - наближена людина до голови Волинської облради Ігоря Палиці, так як сам він говорив, що Палиця - хрещений батько його дитини. Зараз же в оточенні Порошенка Степанова називають повністю своїм.
Однак як розповіли "Апострофу" відразу кілька співрозмовників, роботою Степанова щодо виборів не були задоволені у штабі Петра Порошенка, так як він, зокрема, нібито не хотів брати участь у схемах щодо підкупу виборців. "Не дивлячись на всі зусилля, популярність президента в Одесі низька, і був призначений помічник Степанову - Паращенко (Сергій Паращенко на початку березня став першим заступником Степанова, - "Апостроф"). Він призначений саме для "підняття" рейтингу, щоб хоч якось організувати більше голосів. Не дивлячись на провладну підтримку, в регіоні залишилося багато незадоволених бізнесменів, які можуть завадити здійсненню фальсифікацій", - говорить "Апострофу" джерело в Одесі.
Таким чином, паралельно з офіційною виборчою кампанією президент за допомогою своїх ставлеників на місцях або ситуативних партнерів, які переслідують власну політичну вигоду, проводить роботу в регіонах, щоб зміцнити там свої позиції. Чи допоможе йому це - можна буде дізнатися вже наступного тижня, коли пройде перший тур президентських виборів.