RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Політика

Зеленський проти Ради: як депутати хочуть переграти президента

У Верховній Раді готові йти на перевибори і не заради Зеленського

У Верховній Раді готові йти на перевибори і не заради Зеленського Фото: UNIAN

Володимир Зеленський вступив в свій перший конфлікт з Верховною Радою, який стосується дати інавгурації президента. Її обіцяють призначити вже цього сесійного тижня, при цьому команда Зеленського наполягає на 19 травня. Така терміновість пояснюється все ще можливим розпуском Верховної Ради, яку може ініціювати новий президент. Цей конфлікт може стати тільки "першою ластівкою" в низці наступних. Адже частина народних депутатів може всіляко заважати новообраному президенту, фактично перетворивши його на "весільного генерала". Детальніше - у матеріалі "Апострофа".

Епопея з призначенням дати інавгурації триває ще з минулого тижня. Володимир Зеленський випустив відео, де в досить ультимативній формі зажадав призначити інавгурацію на 19 травня. "Ви боїтеся розпуску Ради і затягуєте призначення дати інавгурації... Я звертаюся до Верховної Ради. На найближчому засіданні ви повинні призначити дату інавгурації на 19 травня. Цього вимагаю не я, цього вимагає народ, в інтересах якого ви присягали діяти", - підкреслив новообраний президент у своєму відеозверненні.

Зеленський також встиг провести нараду з головами фракцій, під час якої наполягав на тій же даті. Однак зустріч не мала успіху і народні депутати вирішили відкласти питання до нинішнього сесійного тижня. У середу, 15 травня, регламентний комітет ВР проголосував за сім постанов, які будуть поставлені на голосування в четвер, 16 травня.

Щоправда, ніхто в Раді не має впевненості, за яку саме постанову проголосують. Представники команди Зеленського звинувачують нардепів в тому, що вони спеціально затягують голосування. Частина депутатів не під запис прогнозує, що депутати "завалять" всі постанови, внаслідок чого дату інавгурації призначить вже голова ВР Андрій Парубій. Це буде 28 травня, після того як закінчиться можливий термін призначення процедури розпуску парламенту. Хоча кілька фракцій і груп у парламенті хочуть призначити дату інавгурації якомога швидше. Наприклад, це фракції "Батьківщини", "Самопомічі", "Опозиційного блоку", а також група "Відродження".

Недавно за 19 травня готові були проголосувати навіть в "Блоці Петра Порошенка". Проте, як розповів один з членів БПП, ця думка змінилася після ультимативного ролика Зеленського.

"На останньому засіданні фракції більшість депутатів були дуже обурені хамською манерою його спілкування, вирішили не "вестися" на його ультиматуми, а пустити по букві закону. Тепер вони крутять його з цією інавгурацією як можуть. Ми навіть 19 травня були готові підтримати. Категорично проти були тільки "фронтовики". Тепер з'явилася ще одна альтернативна пропозиція - 17 травня, щоб не зачіпати інтереси кримських татар, наприклад", - сказав "Апострофу" один з членів фракції.

В "Народному фронті" називають іншу дату - 28 травня, як найбільш вигідну. "Парубій почав нервувати, тому що не хоче перевиборів. Він же "накрутив" Яценюка, тому й вийшла така ситуація", - ділиться один з "фронтовиків".

Парубій почав нервувати, тому що не хоче перевиборів Фото: rada.gov.ua

Глухий кут і дострокові вибори

Вся ця істерія з інавгурацією свідчить про те, що відносини між Зеленським та Радою зайшли в глухий кут. Зеленський не тільки не сформував навколо себе більшість в Раді, а й загнав себе у безвихідь, спілкуючись з депутатами в ультимативній формі. В подальшому це може призвести не тільки до конфліктів, а й до гальмування прийняття внесених Зеленським законопроектів. А це означає, що виконання навіть окремих його передвиборних обіцянок стане неможливим. Саме тому, на думку більшості опитаних "Апострофом" депутатів, найбільш вигідним варіантом розвитку подій для Зеленського залишається розпуск Ради.

Формально причин для цього немає, але за прогнозами нардепів, розпустити Раду Зеленський зможе аж до 16 червня. "Зачіпкою" може стати крайній термін приведення до присяги ВР наступного скликання, який припадає на 16 грудня.

Союзниками Зеленського в Раді є фракція "Батьківщина", але й вони керуються власними причинами. Глава фракції Юлія Тимошенко бачить себе наступним прем'єр-міністром.

"На недавньому засіданні фракції Юля сказала: підтримуємо його, але сильно не підігруємо. Вона хоче бути номером один, бачить себе прем'єром, хоча в цілому ми поки що готові підтримувати його законопроекти. Але йому зараз потрібно самому вийти до депутатів та розказати, чого він хоче... Ніхто поки що цього не розуміє. Йому потрібно сформувати під себе коаліцію. Подальше спілкування за допомогою роликів до добра не приведе - депутати до такого не звикли. Або все-таки розпускати Раду", - прокоментував "Апострофу" один з нардепів від "Батьківщини".

Втім, дострокові вибори в Раду вже не лякають більшість народних депутатів. "Проти" виступають максимум 100-150 людей. "За" - Юлія Тимошенко. Вона, кажуть, навіть готується збирати з'їзд своєї команди. "Оппоблок" теж. Це відноситься й до Бойка, якому після виборів президента можна вдало конвертувати свій результат. Багато мажоритарників теж "за" - це заощадить їм час та гроші. Крім того, на округах не встигнуть як слід розігратися їхні конкуренти.

"Навіть велика частина БПП - теж "за", тому що Порошенко ще може конвертувати свої 25%, отримані на виборах, а от що буде восени - невідомо. Найімовірніше, його рейтинг впаде, а зараз він, позбувшись найбільш токсичних людей в списку, зможе отримати непогану фракцію. Те ж саме і з Зеленським, наразі він зможе завести в Раду якомога більше своїх людей. "Проти" тільки більша частина "фронтовиків", - сказав "Апострофу" не під запис один з позафракційних депутатів.

"Навіть велика частина БПП" за ", тому що зараз Порошенко ще може конвертувати свої отримані майже 25% на виборах Фото: solydarnist.org

Таким чином, більшість політиків вже вважають оптимальним сценарій дострокових виборів. Заважає хіба що відсутність комунікації для його реалізації. Якщо ж розпуску не відбудеться, Зеленському все-таки доведеться домовлятися з парламентом, але не за допомогою роликів, а формувати навколо себе більшість.

"Багато його противників зараз підтримали б його, вийди він до нас усіх відкрито. Ми ж не знаємо, чого він насправді хоче. Виходить такий собі кіт в мішку, а ми хочемо поваги", - сказав один з парламентаріїв.

Політичний експерт Ігор Петренко вважає, що ключовим у відносинах між Зеленським та Радою буде не стільки позиція фракцій і нардепів, скільки домовленості з фінансово-промисловими групами, які є бенефіціарами політичних сил.

"Можливі кілька сценаріїв у відносинах між Зеленським, Радою та фінансово-промисловими групами. Перший - Зеленський може продовжити політику тролінгу старої системи та старих політиків. "Бомбити"ВР різними законопроектами, ні з ким не домовляючись, а використовуючи лише публічну риторику. З огляду на велику підтримку, Зеленський може організовувати навіть масові акції. Але так можна зіпсувати відносини з фінансово-промисловими групами і швидко обнулити свій рейтинг. З іншого боку, групи можуть надати можливість створити нові політпроекти, які потім зайдуть до Ради. Це може бути сценарій швидкого перезавантаження влади, зокрема, дострокові вибори в парламент. Другий варіант - Зеленський приймає вже існуючі правила гри з мінімальними фасадними змінами та використовує засоби масової інформації, щоб давати правильні меседжі в маси" , - вважає експерт.

Читайте також