RU  UA  EN

Середа, 23 жовтня
НБУ:USD
  • НБУ:USD
  • НБУ:EUR
24.65
Політика

Ліга Європи 2019/20: усі новости, результати, відео

Депутатів судитимуть, як простих смертних: що потрібно знати

Верховна Рада прийняла історичне рішення

Верховна Рада прийняла історичне рішення Фото: president.gov.ua

У вівторок Верховна Рада проголосувала за закон про внесення змін до Конституції щодо зняття депутатської недоторканності. За це рішення проголосували 373 народних депутата. Що означають ці зміни - в короткій довідці "Апострофа".

Що затвердили народні депутати

Парламент вніс зміни до статті 80 Конституції України, згідно з якою народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність.

В рамках цієї статті народні депутати не несли юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання в парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп.

Крім того, народні депутати не могли без згоди Верховної Ради бути притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані. Саме цей пункт парламент і прибрав, залишивши тільки захист від результатів голосування та висловлювання в парламенті.

Як депутатів притягували до відповідальності раніше

Не можна сказати, що за старими нормами депутатів зовсім не можна було притягти до відповідальності за скоєні правопорушення. Однак процедура була дуже складною. Спочатку генпрокурор повинен був подати до Верховної Ради відповідне подання - окреме для кожного запобіжного заходу. Після цього голова ВР пропонував народному депутату, проти якого виступив генпрокурор, надати письмове пояснення в регламентний комітет. Комітет готував з цього приводу свої висновки, після чого народні депутати протягом 7 днів повинні були розглянути подання на пленарному засіданні.

За такою процедурою протягом останніх 10 років недоторканності були позбавлені 11 народних депутатів. Серед них - Віктор Лозинський, Олександр Онищенко та Надія Савченко.

Стосовно одного з них - Ігоря Мосійчука, рішення про зняття депутатської недоторканності було скасовано рішенням Вищого адміністративного суду України.

До 2009 року фактів зняття депутатської недоторканності було всього 4. "Постраждали" Юхим Звягільський в 1994 році, Павло Лазаренко в 1999 році, Віктор Жердицький в 2000 та Микола Агафонов в 2002 році.

Що буде тепер

Виходячи з прийнятих змін, тепер за скоєні правопорушення народні депутати можуть бути притягнуті до кримінальної та адміністративної відповідальності на загальних підставах, як і звичайні громадяни. Однак для того, щоб зміни застосовувалися на практиці, потрібно також внести відповідні правки до Кримінального кодексу та закону про статус народного депутата. Рада заживе по-новому с 1 січня 2020 року.

Новости партнеров

Загрузка...

Читайте також

Перець в обмін на танки: як обкрадали українську армію

Найбільші масштаби розкрадань в армії фіксувалися в першій половині 1990 років, коли зброєю в Україні торгували всі, кому не лінь

Дай Бог, щоб Керченський міст не обвалився, поки Росія не піде з Криму - Мустафа Джемілєв

Мустафа Джемілєв в інтерв'ю Апострофу розповів про демографічну ситуацію на півострові і пояснив, що Україна робитиме з росіянами

Новости партнеров

Загрузка...