У понеділок, 18 листопада, відбулася передача Росією Україні військових катерів "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксира "Яни Капу", які були захоплені країною-агресором разом з українськими моряками в листопаді 2018 року.
18 листопада
13:10 Військово-морської сили України підтвердили передачу захоплених Росією українських кораблів. Зараз українські буксири "Титан", "Гайдамаки" та пошуково-рятувальне судно "Сапфір" разом з катерами і буксиром почали рух в напрямку материкової України.
12:35 У російському МЗС заявили про завершення процедури передачі українських кораблів, захоплених у 2018 році. Передача кораблів, як і передбачалося, пройшла в нейтральних водах. У десяти милях від місця, де в минулому році Україна втратила свої судна.
12:20 Російська Федерація почала передачу кораблів ВМС України, які були захоплені в Керченській протоці в листопаді минулого року, повідомляє ТАСС.
10:50 Російський адвокат Микола Полозов розповів, що слідчий у справі українських моряків перебуває зараз у Керчі, де до сих пір залишалися захоплені російською ФСБ українські військові катери.
"Питання про передачу українських суден порушувалося ще кілька тижнів тому, і про це ми говорили зі слідчим. Він говорив, що планує поїхати до Керчі і братиме участь в якихось діях з оформлення передачі цих суден. Зараз слідчий виїхав туди і це, ймовірно, свідчить про те, що передача суден все ж здійсниться", - сказав він.
10:08 Командувач ВМС ЗС України Ігор Воронченко заявив, що повернення Україні двох катерів і буксира, які були захоплені в 2018 році, відбувається згідно з планом.
"Йде процес. Офіцери знаходяться в точці, про яку говорили. Все за планом", - сказав він.
08:58 Станом на 08:00 українські буксири "Титан", "Гайдамака" і рятувальне судно "Сапфір" стоять на якорі в точці зустрічі біля східного узбережжя Криму в супроводі російських бойових кораблів, повідомив журналіст Юрій Бутусов.
За його словами, очікується підхід російських кораблів, що буксирують захоплені українські катери і буксир "Яни Капу". Очевидно, що передача відбудеться найближчим часом, але росіяни затягують процес.
17 листопада
20:00 Українські журналіст Юрій Бутусов розповів, що передача захоплених кораблів Україні пройде вночі в понеділок, 18 листопада.
19:30 Передача захоплених українських кораблів під час атаки Росії в Азовському морі пройде поблизу Південного берега Криму. Після передачі захоплені кораблі на буксирі відведуть в Одесу.
14:34 Російські окупанти раптово заявили, що передача Україні трьох кораблів, затриманих у Керченській протоці, пройде не 17, а 18 листопада.
13:33 Українські буксири "Гайдамаки", "Титан" і пошуково-рятувальний корабель "Сапфір" стоять приблизно в 13 милях від берега в районі Алупки. Вони очікують захоплених у листопаді минулого року кораблів ВМСУ, які покинули Керч. Передача суден повинна відбутися поблизу Південного берегу Криму.
12:28 Українські військові кораблі пройшли через Керченську протоку в бік Чорного моря.
Раніше повідомлялося, що Росія не буде віддавати зброю українських військових моряків, а також документи по радіостанції (імовірно марки Harris), які були на суднах.
Передача кораблів повинна відбутися в морі, куди їх відбуксирують російські буксири з окупованої Керчі, в певній точці їх повинні зустріти українські судна і доставити до місця призначення.
11:55 Вранці в порту Керчі почалося буксирування українських військових кораблів, захоплених Росією в минулому році, у відкрите море. Першим причал Керченського морвокзалу покинув буксир "Яни Капу". Потім на буксир був узятий один з катерів - "Бердянськ". На його борту закладена пробоїна, отримана ним рік тому під час обстрілу з боку росіян.
За даними російських ЗМІ, операція проходить під контролем кораблів російських прикордонників. Морвокзал у Керчі повністю оточений поліцією. Очікується, що два катери ("Бердянськ" і "Нікополь") і буксир будуть передані Україні у відкритому морі.
Як відомо, 25 листопада 2018 року співробітники ФСБ Росії обстріляли і захопили в Чорному морі українські катери "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися в Одесу після спроби пройти через Керченську протоку.
Російські силовики незаконно затримали 24 українських військовослужбовців, троє з них були поранені. Українців звинуватили в незаконному перетині кордону Росії, "судили" в окупованому Криму і перевезли в Москву.
16 квітня 2019 року Україна звернулася до Міжнародного трибуналу ООН з морського права з метою звільнення полонених моряків і суден. 25 травня Трибунал ООН оприлюднив рішення про застосування тимчасових заходів у справі за позовом України до Росії, яким суд зобов'язав РФ звільнити моряків і судна. У той же час суд не задовольнив прохання України зобов'язати РФ припинити кримінальне переслідування полонених.
Термін виконання рішення закінчився 25 червня. У цей день від Міністерства закордонних справ Росії надійшла нота, якою Україні пропонувалося надати письмові гарантії продовження кримінального переслідування українських моряків відповідно до російського законодавства. У ноті-відповіді МЗС України назвало позицію Москви неприйнятною.
7 вересня між Україною і Росією відбувся обмін утримуваними особами в форматі "35 на 35". Серед тих, хто повернулися на батьківщину, були захоплені Росією після інциденту біля Керченської протоки 24 українських моряка.