Для Білого дому та союзників по НАТО основне питання полягає в тому, як саме РФ має програти війну і чи не настане після поразки каскадний обвал не тільки путінської "вертикалі", але всієї кволої державності. США цікавить, що в такому разі буде з російським ядерним арсеналом і чи не потрапить він до рук недружніх режимів чи просто бандитів та терористів. Кремлівський режим ракетним терором проти України, стрімкою криміналізацією російської державності, яка вже має всі ознаки розпаду, не залишає Заходу "плавних варіантів" щодо виходу із ситуації. Чому США та Захід загалом усе ще намагаються розділити процеси краху путінського режиму та демонтажу Російської Федерації, читайте у матеріалі "Апострофа".
Різкі слова Байдена
Президент США Джо Байден буквально за місяць після початку російського вторгнення в Україну дав зрозуміти, що Білий дім не проти зміни влади в РФ.
"Заради бога, ця людина (Путін - "Апостроф") не може залишатися при владі", - заявив президент Байден на завершення промови, оголошеної біля Королівського замку у Варшаві.
У Білому домі після того уточнили, що Байден не мав на увазі зміну влади в РФ, але позиція залишилася заявленою. Після цього американські журналісти запитували у господаря Білого дому, чи не змінив він точку зору щодо перебування Путіна при владі.
"Я нічого не відіграю назад. Справа в тому, що я висловлював моральне обурення поведінкою Путіна та діями цієї людини, які є просто жорстокістю", - сказав Байден через кілька днів після виступу в Польщі.
Читайте: Коли ми повернемо Маріуполь, ви побачите справжній жах - морпіх з "Азовсталі" Михайло Діанов
Питання, що відбуватиметься з РФ після поразки в Україні, залишається ключовим для всіх великих міжнародних гравців. У цьому контексті заяви Байдена та інших високопосадовців у США слід сприймати як зовнішній прояв дискусії в американському керівництві щодо того, якими мають бути перспективи кремлівського режиму, каже "Апострофу" голова Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.
"Ми бачимо, що поки що гору отримує точку зору, що достатньо політичних змін у Кремлі, а РФ як країну ще можна буде утримати в певних рамках. Зрозуміло, чому виникає така позиція – побоювання стрімкого краху РФ та втрати контролю над ядерним арсеналом. Хоча стратегічно мова має йти про більш дієвий запобіжник – політичну дезінтеграцію території, яка поки що називається російською федерацією", - зазначив Віталій Бала.
Вашингтон на роздоріжжі
Через дев'ять місяців вторгнення ситуація для Путіна та його банди лише погіршилася. Більше не йдеться про те, щоб США дозволили кремлівському ватажку піти з України якось "зберігши обличчя". Тим більше в умовах, коли сам український народ не має наміру капітулювати.
"Основна проблема для Вашингтона та Заходу загалом – вони не знають, ким замінити Путіна. Кремлівський ватажок також цього не знає, але точно можна сказати, що Пригожин, Кадиров чи Дьомін тут взагалі не варіанти. Відповідно, західні еліти намагаються якось розділити питання демонтажу режиму та демонтажу самої РФ", - зазначив у розмові з "Апострофом" політичний експерт, голова соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко.
Європейці могли б відмахнутися від такого питання, як від надто складного та небезпечного, знову зваливши найважчі питання на США, але сам Путін та російська "партія війни" заважають їм це зробити. Передача ватажком ПВК "Вагнер" Євгеном Пригожиним депутатам Європарламенту кувалди (нагадаємо, саме цим інструментом був страчений зек Євген Нужин, який воював проти України), вказує на те, що влада в РФ остаточно перетворилася на бандформування, але з іншого боку намагається налякати Захід альтернативою – а якщо Путіна замінить умовний Пригожин.
"Представникам західного істеблішменту (це не лише США чи Британія, а й інші країни НАТО) може бути вигідна саме криміналізація путінського режиму та активне висування вперед Пригожина та Кадирова. Адже в перспективі можна буде використати у власних інтересах кремлівські кола, військових та силовиків, що виступали проти цієї парочки", - додав Віктор Небоженко.
Утім, слід розуміти, що суб'єктність того ж таки Пригожина залишається під великим питанням. Але якщо кухар Путіна раптом "відв'яжеться", це й справді буде свідчити про початок розвалу РФ.
Визнають терористом чи ні?
Ракетний терор проти України, перетворення РФ на державу, що не відбулася, без певних кордонів і зруйнованою правовою системою, політичне посилення злочинців типу Пригожина і місцевих "баронів" типу Кадирова ставить Білий дім перед важким вибором. Просто мовчки допомагати Україні не вдасться.
Рішення низки парламентів європейських держав визнати РФ країною-терористом і відповідні резолюції Європарламенту та ПА НАТО є гучним "привітом" іншим західним державам. Насамперед США.
Минулого разу проти офіційного оголошення РФ терористом виступав держсекретар Ентоні Блінкен із суто прагматичних причин – такі дії перекриють усі канали комунікації з Москвою, а йому як головному дипломату "по посаді" доводиться говорити з росіянами, і також створює проблеми союзникам США, які можуть мати економічні контакти із росіянами.
Поки, як зазначають експерти, небагато шансів, що таку позицію можна переглянути.
"Великим гравцям – США, Британії, Франції, ФРН – непросто офіційно на рівні парламентів визнавати РФ країною-терористом через різні чинники. У тому числі тому, що РФ має з ними зв'язки щодо протидії терористичній загрозі. Є ризик, що вона просто перестане ділитися інформацією чи тишком почне підтримувати різні угруповання, тому в Конгресі США ми, швидше за все, можемо побачити якусь резолюцію, яка засуджує російські військові злочини та використання "терористичних методів" ведення війни, але не офіційне визнання терористом", - резюмував у розмові з "Апострофом" політолог-міжнародник Володимир Воля.