RU  UA  EN

Субота, 2 листопада
  • НБУ:USD 40.95
  • НБУ:EUR 44.25
НБУ:USD  40.95
Політика
Погляд

Битва за Київ: що пропонують зробити зі столицею кандидати на трон

Кандидати в мери озвучили своє бачення розвитку Києва

Кандидати в мери озвучили своє бачення розвитку Києва Київ Фото: Getty Images

Вибори мера столиці набирають обертів. Наразі фокус уваги мешканців міста здебільшого звернений на політичну рекламу, якою їх звідусіль бомбардують кандидати. Проте замало уваги приділяється концептуальним речам, конкретним і змістовних пропозиціям претендентів на київську булаву. Кандидати та їх технологи, в першу чергу, прагнуть збудити в електорату певну емоцію й закріпити її за образом претендента, саме емоція здебільшого виступає рушійною силою, яка штовхає нас прийти на дільниці та зробити вибір. Проте окрім емоцій було б добре звертатись до "раціо", вирватись з повсякденної рутини, включити мізки й витратити бодай годинку для ознайомлення з програмами та озвученими кандидатами конкретними пропозиціями.

"Робити усвідомлений вибір" – це не просто красиві слова, це також і перший крок до формування запиту на політичну відповідальність та закладення підвалин довготривалої політичної пам’яті наших громадян. Але поки такий підхід не став розповсюдженою практикою. "Апостроф" публікує аналітичне дослідження політичний експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ігор ПЕТРЕНКО, яким бачать Київ у найближчі п’ять років основні претенденти на посаду мера Києва та що вони пропонують для цього робити.

Віталій Кличко – мер, який завжди з киянами

Згідно з дослідженням Комітету виборців України (КВУ), попередню свою програму Кличко виконав на 75-80%, причому цей показник виявився найкращим серед інших мерів міст із населенням понад 500 тис. людей. Politkarma від slovoidilo.ua визначає рівень виконання попередньої програми Кличком на рівні 67%, що теж є високим показником. Причому 16 програмних положень Кличко виконав, 6 – знаходяться в процесі виконання, а 2 обіцянки йому не вдалося реалізувати.

Що ж пропонує чинний мер киянам на наступні п’ять років? На момент написання статті опублікованої програми Кличка ще не було, але свій план розвитку міста він озвучував неодноразово, з цього будемо і виходити. Кличко обіцяє вивести Київ у топ-100 міст світу, виокремлюючи чотири пріоритети своєї роботи: розвиток транспорту; розвиток соціальної інфраструктури; реновація старої забудови; екологія Києва.

В контексті транспорту чинний мер хоче реалізувати принцип "через все місто – за годину" шляхом оновлення дорожньої інфраструктури (вулиці: Пейзажна алея, Чорнобилська, Борщагівська, Довбуша, Велика кільцева, Івана Франка, Стеценка). У цьому напрямі він має вже певні успіхи, адже з понад 1600 кілометрів київських доріг вже відремонтовано 1000 кілометрів. Також Кличко планує продовжувати оновлення мостів через Дніпро, проектування робіт з реконструкції мосту Патона, добудувати Подільсько-Воскресенський міст, будівництво нових транспортних розв’язок та перехоплюючих паркінгів, облаштування доріжок для велосипедів. Не забуває чинний мер і про метро, зокрема планує завершити будівництво двох нових станцій метрополітену на Виноградарі, а також почати будівництво метро на Троєщину. У наступному році Кличко планує провести капітальний ремонт Софійської площі. Також в планах оновлення міжквартальних проїздів та прибудинкових територій по всьому місту.

Для розвитку соціальної інфраструктури Кличко планує запровадити принцип "всі переваги центра міста – у кожному районі". Тобто кожний район має стати самодостатнім, з власними садочками, школами, медзакладами, скверами та автопаркінгами, з комплексним планом новобудов. Крім цього, чинний мер планує збудувати щось на кшталт Діснейленду в столичному Гідропарку. Також планується перенесення з центру міста частини адміністративних установ.

Болюче питання міста – реновація "хрущовок", теж у планах Кличка. Щоправда, конкретної програми та механізму поки не запропоновано, але обіцяно, що на їх місці з’являться комфортні житлові комплекси. Поступово пропонується і забудова промзони міста Києва інноваційними, технологічними та бізнес-парками, мистецькими комплексами та галереями. Також в планах заборона забудови історичного центру висотками, реконструкція пам’яток культури.

Не забуває Кличко і про екологію. Тут в планах у чинного мера зберегти наявні зелені зони, а також збільшити їх кількість, завершити реконструкцію Дніпровської та Деснянської водопровідних станцій та Бортницької станції аерації. Плюс Кличко пропонує більше використовувати відновлювальні джерела енергії шляхом встановлення сонячних батарей. Також в планах підвищувати енергоефективність столичних будівель.

Віталий КличкоФото: kiev.klichko.org

Як бачимо, програма Кличка є комплексною, вона охоплює багато сфер життєдіяльності міста. Щоправда, не всі пункти програми розкриваються в межах конкретних стратегій, як, наприклад питання реновації старої забудови, але питання розвитку інфраструктури є однозначно сильною стороною пропозицій чинного мера. Позитивом також є і високий відсоток виконання Кличком попередньої програми.

Надійний та професійний Олексій Кучеренко

Кандидат від ВО "Батьківщина" Олексій Кучеренко обіцяє зробити з Києва одну з кращих столиць Європи та світу, містом з сучасною, надійною, зручною та екологічно безпечною інфраструктурою. Першим кроком Кучеренко планує зробити аудит всього, що відбувалось в місті за попередні роки, всіх рішень та витрат (фінансовий, управлінський, ресурсний аудит). У своїй програмі він виокремлює шість пріоритетів: безпека та комфорт проживання, підвищення привабливості Києва для мешканців та гостей міста; розв’язання транспортних проблем; покращення стану навколишнього середовища; модернізація та заміна застарілого житлового фонду; розв’язання проблем з недобудовами; розвиток комунальної інфраструктури міста.

В межах першого пріоритету Кучеренко обіцяє продовжувати роботу щодо розвитку суспільного простору та зон відпочинку (облаштування парків, скверів, оновлення освітлення, створення знакових для міста об’єктів тощо), але зазначає, що буде це робити за реальними цінами та з мінімумом незручностей для мешканців. Також Кучеренко говорить і про створення креативного простору в місті, проведення культурних та спортивних заходів й розбудову для цього відповідної інфраструктури. Згадує Кучеренко і про підвищення якості життя в столиці людей з інвалідністю та людей похилого віку. Не забув Кучеренко і про збільшення інвестиційної привабливості Києва, зокрема обіцяє чіткі та зрозумілі правила для ведення бізнесу, надання всіх дозволів прозоро та максимально швидко.

Для розв’язання транспортних проблем міста Кучеренко пропонує два стратегічні напрями – швидкі та малозатратні заходи, а також масштабні інфраструктурні проекти. У межах першої стратегії пропонується раціоналізувати рух транспорту (збільшення пропускної спроможності, нанесення відповідної розмітки, оптимізація ширини вулиць), розширення та оптимізація маршрутів міського транспорту, збільшення кількості місць для паркування шляхом зобов’язання забудовників забезпечувати необхідну кількість паркомісць, а також пропонується проведення цілодобового виконання робіт там де обмежується рух транспорту. Серед запропонованих масштабних інфраструктурних проектів варто відзначити: будівництво ліній метро на Виноградар та Троєщину; будівництво двох тунелів через Дніпро; добудова Подільського мосту та низки розв’язок та з’їздів в інших місцях столиці; реконструкція мосту Патона та кільцевої дороги; запуск приміських експрес-електропоїздів в межах Київської агломерації (Васильків, Бориспіль, Вишгород, Ірпінь, Буча, Обухів тощо); розвиток трамвайних маршрутів; збільшення у два рази кількості муніципального транспорту; купівля нових електропоїздів метрополітену з наскрізним проходом, відкриття станцій Львівська Брама та Теличка; облаштування шумозахисних екранів вздовж залізниці.

Все це на думку Кучеренка має скоротити на 40% тривалість поїздки киян й збільшити пасажиропотік на громадському транспорті у два рази. Все це кандидат від Батьківщини пропонує реалізувати на умовах державно-приватного партнерства за принципом – спочатку будуй, вводь в експлуатацію, а потім отримуй відшкодування.

Для захисту навколишнього середовища Кучеренко пропонує схвалити транспортну стратегію, контролювати ситуацію з золоотвалами на Дарницькій ТЕЦ, з негативним впливом на середовище заводів "Радикал" і "Радон" й київського крематорію, реконструювати Бортницьку станцію аерації, будівництво щонайменше одного сучасного сміттєпереробного заводу та закриття полігону твердих побутових відходів у селищі Підгірці.

В контексті модернізації та заміни застарілого житлового фонду кандидат від "Батьківщини" планує запровадити контроль за забезпеченням надійності та безпечності будинків, провести технічне обстеження та енергоаудит житлового фонду, збільшити витрати міського бюджету на капітальний ремонт старих будинків та лобіювати держпрограму з комплексної реконструкції окремих кварталів застарілого житлового фонду на привабливих для мешканців умовах. Також Кучеренко пропонує створити соціальний житловий фонд для малозабезпечених мешканців, будівництво офіційного орендного житла.

Олексій КучеренкоФото: УНІАН

У своїй програмі Кучеренко також акцентує увагу на розв’язання проблем з недобудовами, зокрема шляхом аудиту спроможності забудовників закінчити будівництво та відновлення контролю у будівельній сфері з боку місцевої влади.

Ну й у сфері розвитку комунальної інфраструктури Кучеренко планує провести аудит стану систем тепло-, водопостачання і водовідведення й за результатами затвердити відповідні схеми постачання, оцінити ефективність роботи комунальних підприємств, ефективніше використовувати кошти на модернізацію комунальної інфраструктури та залучати до цього процесу кошти міжнародних донорів. Також кандидат від "Батьківщини" пропонує запровадити дистанційний облік житлово-комунальних послуг та забезпечити мешканцям міста можливість вільного вибору управляючих компаній. Ну і вишенькою на торті програми Кучеренка є обіцянка компенсації киянам коштів, переплачених за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій.

Програма Олексія Кучеренка є системною та всеосяжною, кожний пріоритет розкривається через відповідну систему заходів. Реалізація масштабних проектів може викликати чимало скепсису, але державно-приватне партнерство є тим механізмом, який активно використовується у всіх розвинених країнах світу. Найбільш потужно в цій програмі розкрито питання житлово-комунального господарства, що й не дивно з оглядну на професійний бекграунд Кучеренка, який до цього був міністром ЖКГ та очільником ОДА. Значна частина пропозицій Кучеренка перегукується з планом Кличка, що й не дивно, адже всі вони спрямовані на розв’язання проблем міста Києва.

Пані-мер Ірина Верещук

Свою програму Ірина Верещук виклала в доволі розлогому вигляді на п’ятнадцяти сторінках. На посаді мера вона обіцяє боротись за справедливий, інноваційний, безпечний та комфортний Київ, за щасливих та усміхнених киян. На її переконання, за останні десять років Київ деградував через відсутність в очільників міста бачення його майбутнього, відсутність у них політичної волі до змін. Вона ж обіцяє перебудувати міську владу так, щоб вона працювала для киян та із залученням киян до ухвалення рішень.

Верещук визначає п’ять пріоритетних напрямів розвитку на найближчі 5 років: справедливість, порядок, розвиток, турбота, комфорт. Окреслює п’ять проблем, які гальмують розвиток Києва: засилля забудовників та тіньових груп впливу в міській владі; брак політичної волі в чинного керівництва міста; корупція, некомпетентність та безвідповідальність чиновників; чинна міська влада не веде належного діалогу з громадою; відсутня стратегія розвитку міста, підтримана киянами. А також виокремлює 5 пріоритетних об’єктів будівництва у Києві: реконструкція Бортницької станції аерації; будівництво сміттєпереробного заводу; будівництво Київської обхідної дороги; будівництво мережі перехоплювальних парковок на в’їздах до міста; будівництво муніципального житла.

Досягти справедливості Верещук пропонує, зокрема, шляхом створення дієвої та повноважної Громадської ради Києва ("Магістрату"), яка буде залучена до розробки ключових рішень місцевої влади й до розв’язання нагальних проблем міста. При чому ця рада буде обиратись методом випадкової вибірки й після опрацювання кожного питання Рада розпускатиметься, а для іншого питання буде створюватись відповідно нова Рада. Цікаво, а якщо кияни будуть масово відмовлятись від участі у такій Раді, скільки часу буде займати її формування й відповідно розв’язання нагальних проблем міста? Також кандидатка від СН планує розвивати райони шляхом ліквідації дисбалансу у розвитку центру та віддалених районів міст, забезпечити рівність киян незалежно від наявності реєстрації й захищати права інвесторів житла.

В межах забезпечення порядку Верещук планує забезпечити прозорість ухвалення рішень та професіоналізм міської влади, а також ліквідувати корупцію. Зокрема планується: оновити посадові інструкції, спростити та цифровізувати максимально можливу кількість процедур, перевіряти чиновників на поліграфі, оптимізувати міський бюджет та внаслідок цього оновити комунальний транспорт та підвищити зарплати працівникам бюджетної сфери, припинити практику перекладання відповідальності між міськими чиновниками. Крім того, Верещук пропонує прив’язати зарплату чиновників до вимірюваних параметрів ефективності роботи, а також оптимізувати структуру КМДА. Згадка про КМДА у передвиборчій програмі мера Києва виглядає дещо дивно, адже, по-перше, це дві різні посади, і, по-друге, саме Верещук обстоює необхідність ухвалення Закону про столицю, в якому посади мера та очільника адміністрації будуть розділені.

Ірина ВерещукФото: facebook.com/vereshchuk.ukraine

Забезпечити Києву розвиток кандидатка від СН планує шляхом оновлення Стратегії та Генерального плану міста, яке буде відбуватись на постійній основі, також пропонується вибудувати партнерські відносини з навколишніми населеними пунктами, які будуть залучати до фінансування розвитку спільної транспортної й соціальної інфраструктури. Не забуває Верещук і про відповідальне будівництво, зокрема в її програмі передбачається посилення контролю за забудовниками, проведення аудиту раніше виданих дозволів, подолання корупції в органах містобудівних та архітектури. Пропонує потенційна пані-мер й введення мораторію на висотне будівництво в центрі міста.

Крім того, Верещук планує реалізувати ідею міста в смартфоні та запровадити технологію "розумного міста". В контексті розвитку кандидатка від СН також планує раціонально використовувати земельні ресурси шляхом надання кожному клаптику київської землі цільового призначення. Не забуває Верещук і про підтримку бізнеса, зокрема обіцяє зменшити адміністративні бар’єри, полегшити ведення бізнесу в столиці, залучати інвесторів, рекламувати Київ у закордонних ЗМІ, розвивати механізм державно-приватного партнерства, робити з Києва туристичний хаб, стимулювати соціальну відповідальність бізнесу.

Реалізувати пріоритет турботи Верещук планує шляхом запровадження нових та вдосконалення старих соціальних програм, зокрема, облаштування інклюзивного міського простору, підвищення рівня соціального забезпечення військовослужбовців, забезпечення безкоштовного медичного страхування для працівників бюджетної сфери тощо. Крім цього кандидатка від СН пропонує створити фонд комунального соціального житла, яке буде здаватись в оренду, також обіцяє опікуватись киянами похилого віку та розвивати освіту. Як щодо освіти, так і в системі охорони здоров’я Верещук планує поетапно (на 30-50%) збільшувати фінансування медичної та освітньої інфраструктури, а також в тих же межах підвищувати оплату праці вчителів і медпрацівників. Шкода тільки, що не зазначається звідки брати кошти на таке підвищення. Цікавим також те, що пані-мер планує створити Центр інфекційних хвороб та медицини подорожей. Не знав, що у мера є такі повноваження і взагалі, що це є сферою його компетенції. Обіцяє також Верещук піклуватись про унікальне культурне надбання міста Києва.

Останнім пріоритетом у своїй роботі Верещук називає комфорт, зокрема, вона обіцяє зменшити рівень заторів шляхом аналізу потоків транспорту та застосування сучасних технологій, вивести на дороги місткіший комунальний транспорт, ремонтувати дороги переважно вночі або у вихідні, розвивати залізницю в межах Київської агломерації, розпочати будівництво Київської обхідної дороги, знайти інвестиції для оновлення комунального транспорту, розвивати вело- та мікротранспорт, створити зручну працюючу загальноміську систему платних автоматичних паркінгів.

Обіцяє Верещук киянам і можливість обирати керуючі компанії, публічно контролювати та оцінювати роботу останніх, унеможливлювати змови між керуючими компаніями, очистити місто від зайвої реклами, посилити відповідальність за вандалізм, збільшити кількість громадських вбиралень тощо. Планує Верещук і покращувати безпекову ситуацію в місті, зокрема шляхом діджиталізації системи безпеки та охорони громадського порядку, а також розвивати фізичну культуру та спорт в місті. Присутній в програмі Верещук і екологічний блок, зокрема вона планує посилити контроль за рівнем забруднення води і повітря, популяризуватиме сортування сміття, стимулюватиме розвиток електротранспорту, повернути каштани на вулиці тощо.

Загалом програма Верещук є надто об’ємною, але ця об’ємність не переростає у змістовність, адже багато обіцянок зав’язані на необхідності проведення значно масштабніших змін в країні, які не залежать від мера. Основні проблеми міста Києва розмиті в програмі цієї кандидатки, адже свої пріоритети вона формулює у доволі абстрактних категоріях, які хоча й мають конкретизацію, але розпорошуються у різних блоках. А деякі пропозиція, як зокрема щодо створення "Магістрату" виглядають взагалі доволі утопічними.

Безнапряжний Сергій Притула

Лейтмотивом програми Сергія Притули є подолання "напрягів", які відчувають на собі жителі міста. Перше, що пропонує кандидат від "Голосу" – поставити в центр уваги міської влади людину. Зробивши це, кияни, на його переконання, отримають розумне планування, сучасні розв’язки, пунктуальний громадський транспорт, з’являться робочі місця, збільшиться фінансування проектів громадського бюджету тощо. Далі Сергій Притула пропонує розробити спільний план розвитку Києва та області, зокрема спільно будувати дороги, розвивати залізничні маршрути, упорядковувати паркування, вдосконалювати водопостачання, водовідведення, опалення, очищати річки та озера, переробляти та утилізовувати сміття. Також Притула обіцяє повернути Києву статус однієї з головних європейських столиць шляхом розвитку пішохідних зон, мораторієм на нове будівництво в центрі міста, забороною зайвої зовнішньої реклами.

Також Притула пропонує концентруватись меру виключно на питаннях стратегічного розвитку, захисті інтересів міста на рівні центральної влади, при чому визначати пріоритети розвитку міста та кожного району мають кияни. В контексті безпеки міста кандидат від "Голосу" пропонує оновлювати міську інфраструктуру, не толерувати вандалізм та вуличну злочинність, облаштовувати повсюдно камери спостереження, розвивати муніципальну варту міста Києва, а також захищати київську екосистему.

Сергій ПритулаФото: facebook.com/serhiyprytula/

З точки зору подачі програма Притули напевно найбільш легко читається й пробуджує емоційну реакцію, але з позиції змістовності та розкриття конкретних заходів для позбавлення містян "напрягів" вона виглядає доволі абстрактною. В програмі превалює побутове розуміння проблем міста, без пропозиції реальної візії й конкретних механізмів досягнення поставлених цілей. Зводити діяльність мера виключно до питань стратегічного розвитку та захисту інтересів міста на рівні центральної влади й сподіватись, що заклопотані кияни будуть самі визначати пріоритети розвитку міста загалом й кожного району зокрема є доволі наївним підходом. Загалом складається враження, що пишучи програму Сергій Притула теж не надто "напрягався".

Безумовно читання програм кандидатів в мери є не найцікавішим заняттям і цей час можна використати приємніше, але якщо ви сповідуєте такий підхід, то потім не нарікайте на результати роботи обраного вами на емоціях кандидата. Програма – це своєрідний документ, дороговказ роботи мера, до якого ви можете звертатись і вимагати його виконання, це також і вихідна точка для оцінки діяльності мера, коли його каденція буде підходити до завершення. Симпатична, чесна, приємна людина, з гарним почуття гумору, яка читає розумні книжки – це не показник компетенції в питаннях місцевого самоврядування. Глибинне розуміння проблем міста, вміння розкривати причинно-наслідкові зв’язки, знання особливостей функціонування населеного пункту, адекватна оцінка його ресурсів та конкурентних переваг й вміння це все вмістити в чіткі кроки своєї майбутньої діяльності є показником професійності та готовності зайняти відповідну посаду.

Читайте також