Про головні досягнення та очевидні проблеми України після Євромайдану, а також про подальші агресивні плани Росії проти України й втручання в парламентські вибори "Апострофу" розповів Ґустав Ґрессель, експерт берлінського офісу Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR).
Про успіхи України після Євромайдану
Якщо говорити про безпеку, то найбільшим досягненням України було відродження власних Збройних сил. Україна зробила досить великі кроки вперед і в сферах державних закупівель, енергетики, мікролібералізації, дерегуляції, децентралізації, охорони здоров’я, трудового законодавства.
Серед очевидних проблем та провалів - судова реформа, прокуратура нереформована, поліція нереформована.
Цьогоріч під час парламентських виборів буде помітною й інша проблема: реформа виборчого законодавства була обмеженою, поверхневою. Не було конституційної реформи. Тому, якими б не були результати президентських та парламентських виборів, люди олігархів все одно будуть в Раді. Також адміністративна безвихідь між урядом та президентською адміністрацією може залишитися або ж навіть зовсім поглибитися – залежно від результатів виборів.
Читайте: Авантюри Путіна зазнають краху: Україна має готуватися до неймовірного сценарію
Про російську агресію проти України
Війна на Донбасі, очевидно, пішла не так, як вони планували – вони серйозно прорахувалися щодо української внутрішньої політики. Однак вони досі мають ці амбіції, тому поки що зарано казати, що Росія програла, перемогла чи зупинилася. Бо для росіян це довгостроковий проект з підкорення України, і вони ще не здалися. Отож ми десь посередині всього протистояння.
Росіяни вважають, що досі можуть використовувати недостатність реформ та слабкі сторони українського державного управління, і це небезпечно.
Зараз вони чекають. Росіяни майже облишили сподівання, що вони можуть "перемогти" на президентських виборах – проросійські кандидати є, але вони не дуже популярні. Думаю, вони очікують, щоб якнайбільше втрутитися в парламентські вибори, а потім спробувати підкупити людей, щоб зупинити політичний процес та поглибити неефективність української системи.
Повну версію інтерв'ю з Густавом Гресселем читайте на "Апострофі" найближчими днями.