RU  UA  EN

Вівторок, 7 травня
  • НБУ:USD 39.15
  • НБУ:EUR 41.90
НБУ:USD  39.15
Політика

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Байдена робить оточення: що обіцяє Україні новий склад Адміністрації президента США

Новий президент США без поспіху збирає команду

Новий президент США без поспіху збирає команду Фото: Getty images

Через півтора місяці після інавгурації Джо Байдена його Адміністрація продовжує формуватися, і з кожним призначенням стають дедалі чіткішими пріоритети політики Байдена. Втім, разом з новими призначеннями виникають неприємні моменти, що стосуються відносин США і України. Про основні призначення в Адміністрації Байдена, а також про те, як вони пов'язані зі скандальною українською базою "Миротворець", читайте на "Апострофі".

Новий президент США Джо Байден продовжує формувати свою Адміністрацію. На даний момент Сенатом підтверджені 10 кандидатур на вищі посади в Адміністрації, ще 23 вакантних місця чекають на своїх керівників. Вищі фігури в адміністрації формуються на основі комбінації з членів Кабінету міністрів і високопоставлених кандидатів, які потребують затвердження Сенатом, а також ключових радників, обраних президентом, які, в свою чергу, не вимагають схвалення Конгресу.

З чим пов'язана така затримка з призначеннями? Як розповів "Апострофу" американський політтехнолог, колишній радник президента США Буша-молодшого Дейн Уотерс, в цьому немає нічого дивного.

"Для будь-якої президентської адміністрації, потрібен час, щоб відбулося затвердження кандидатів в члени Кабінету. Однак, імпічмент Трампа загальмував цей процес. У цілому, кандидати Байдена добре проходять через затвердження Сенатом, хіба що голова Офісу менеджменту і бюджету США став великим винятком. але я чекаю великих баталій, коли Байден почне призначати федеральних суддів. Варто відзначити, що кандидати від Байдена високо кваліфіковані. І я думаю, це принесе вкрай необхідне сильне лідерство, щоб американський уряд почав працювати на потреби американців та відновлювати позиції США на зовнішньополітичній арені", - зазначив він.

"Апостроф" вже писав про ключове призначення в Адміністрації Байдена - про нового держсекретаря США Ентоні Блінкена. Станом на 1 березня, вже видно, що прогнози щодо його діяльності переважно втілилися в реальність: Блінкен проводить активну роботу з українського питання, дотримується передвиборної риторики Байдена, а також, судячи з усього, цілком непогано ладнає з чинним міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою. Втім, не у всіх в новій Адміністрації є "українське коріння". Більш того, у декого можуть виникнути питання до української сторони.

"Хто, хто в Білому домі живе?"

Як відомо, в Адміністрації Президента США "закривають" ключові сектори державної служби США. Нова адміністрація Байдена працюватиме за кількома напрямками. Перший напрямок - це сектор національної безпеки США. Далі йде економічна політика, медицина, освіта тощо. Поки що за цими напрямками більшість місць - вакантні.

Найбільше призначень в Адміністрації Президента США вже проведено в рамках сектора національної безпеки. Так, Ентоні Блінкен став Держсекретарем, Джейк Салліван - радником з національної безпеки, міністром оборони затверджений Ллойд Остін, секретарем внутрішньої безпеки став Олександр Майоркас, директором національної розвідки призначена Ейпріл Хейнс, а послом в ООН затверджена Лінда Томас-Грінфілд.

Як повідомляє американіст Сергій Галака, професор Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка, ключову роль в новій Адміністрації виконуватиме Джейк Салліван - радник з національної безпеки.

"Джейк Салліван працював зовнішньополітичним радником у Байдена в період його віце-президентства. Це людина, яка найбільш наближена до американського президента. Радник з національної безпеки і його апарат концентрує на собі всю інформацію і всі пропозиції від усіх відомств, таких як Держдепартамент, Міноборони, Розвідслужба, потім все це аналізує і видає Президенту фактично проекти рішень. І те, що Салліван призначений радником з національної безпеки, означає що саме він "стоятиме біля вуха" президента. І навіть якщо хтось із команди буде "фальшивити", то він так чи інакше скорегує дезінформацію. Роль Саллівана буде ключовою як у зовнішній, так і у внутрішній політиці, оскільки радник з національної безпеки має, так би мовити, "доступ до тіла". Він може розбудити президента США посеред ночі і повідомити про проблему, яку потрібно вирішити, і це сприйматиметься нормально", - розповів "Апострофу" Сергій Галака.

Також експерт поділився думкою щодо інших членів нової Адміністрації Байдена.

"Новий міністр оборони США Ллойд Остін - "служака" з гарним послужним списком. Однак на мій погляд, вибір його кандидатури на роль міністра оборони був також обумовлений і необхідністю представництва афроамериканського населення в новому уряді, що свого часу в передвиборній гонці обіцяв Байден. Інша частина співробітників нової Адміністрації Президента США - це або люди безпосередньо з команди Обами, або так чи інакше пов'язані з цією командою, що працювали в свій час радниками або консультантами. Переважно це люди з "демократичної обойми", або професіонали вищого рівня, як наприклад Вільям Бернс, новий претендент на пост глави ЦРУ, який практично все життя пропрацював в Держдепі на дипломатичній службі, і за якого з великою ймовірністю проголосує Сенат США", - повідомляє експерт.

Іронія або український провал

11 січня 2021 року президент Джо Байден оголосив про призначення Бернса на пост директора ЦРУ. Варто відзначити, що Бернс працював 33 роки на дипломатичній службі, в тому числі працював послом в Росії, а раніше - в Йорданії. Якщо його затвердять на посаді глави ЦРУ, Бернс стане першим кар'єрним дипломатом, який очолив цю спецслужбу.

Примітно, що майбутній директор ЦРУ, який схоже влаштовує Сенат США, в Україні став відомий тим, що в лютому 2020 року був одним з підписантів плану "12 кроків до посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні", щодо стратегії припинення війни на Донбасі. Цей документ готувався, зокрема, на базі Мюнхенській конференції з безпеки, викликавши бурхливу реакцію у так званих "правих", а глава Мюнхенській конференції Вольфганг Ішингер навіть потрапив до списку українського "Миротворця". Це при тому, що крім нього, а також Вільяма Бернса, підписали цей документ екс-міністр оборони Британії Дес Браун та інші відомі політики і міжнародні експерти.

Бернс, який на той момент був главою американського аналітичного центру "Фонд Карнегі за міжнародний мир" також потрапив в "чорні списки" в Україні. За нашою інформацією, Посольство США жорстко поставило перед українськими чиновниками, контролюючими праворадикалів, вимога видалити американських громадян з "миротворця". І після такого вимоги Вільям Бернс і кілька американців були видалені з сайту і в даний час не фігурують на "миротворців". Ось така принциповість "миротворців". Хоча, осад від історії з "Миротворцем" і атаками радикалів у Бернса та інших учасників ініціативи "12 кроків" залишився. Багато з них сприйняли атаки і включення їх в "Миротворець" як особисту образу і обурені тим, що дії праворадикалів та хейтерів так і не були покарані.

Існування української бази "Миротворець" та потрапляння до неї видних зарубіжних політиків, котрі підписали план по завершенню війни на Донбасі, викликає безліч питань. Раніше ЄС в своїй резолюції висловлював жаль з приводу того, що "політичний клімат в Україні погіршився, коли залякування, мова ворожнечі і політичний тиск широко використовуються в політичних цілях; настійно закликаємо владу рішуче засудити і заборонити діяльність екстремістських і груп і веб-сайтів, які розпалюють ненависть, таких як "Миротворець", які розпалюють напруженість в суспільстві і неправомірно використовують особисті дані сотень людей, включаючи журналістів, політиків і членів груп меншин".

Ресурси, подібні до "Миротворця", лише підсилюють аргументи російської пропаганди, які малюють Україну як притулок праворадикалів і маргіналів. "Миротворець" та інші хейтери, які нападають на будь-які миротворчі ініціативи, прекрасно лягають в цю канву, а образ України як дикої країни агресивних молодиків поступово приживається в сприйнятті нас на Заході. Досить подивитися кілька останніх серіалів "Нетфлікс" про те, як там описують майбутнє України.

Чи згадає новий глава ЦРУ своїх кривдників? Напевно, його знання про Україну достатні, щоб розуміти, що "Миротворець" та хейтери є лише найбільш агресивною частиною українського суспільства, але точно не являють собою його більшість. Також новий глава ЦРУ точно знає, що і "Миротворець", і інші радикальні групи в Україні знаходяться під прямим контролем деяких українських чиновників, що займають високі посади в правоохоронних органах. І той факт, як слухняно "Миротворець" видалив американських громадян зі своїх сторінок на вимогу посольства США тільки є додатковим доказом, що проблему потрібно вирішувати в корені - з тими, хто стоїть за спиною і маніпулює "миротворцями" та іншими диванними патріотами.

Читайте також

Ядра Путіна: чи спрацює останній аргумент Кремля

Путін не має іншого виходу, окрім як намагатися залякати країни Заходу

Повернення "блудних синів": чи допоможе Україні ЄС з ухилянтами за кордоном

Реальних юридичних підстав для примусового повернення військовозобов'язаних із Європи до України немає

План успіху для України: чому Вашингтон знову обіцяє нам перемогу

У США заговорили про серйозну допомогу Україні, і це не схоже на передвиборчі обіцянки