Британський прем'єр-міністр Ліз Трасс пішла у відставку через півтора місяці після вступу на посаду, встановивши абсолютний антирекорд серед британських прем'єрів. За 45 днів на посту прем'єра Трасс втратила двох ключових міністрів, підтримку електорату та парламентської фракції, її рейтинг опустився до 15%. Такого "успіху" не досягав жоден із глав уряду Британії. Хто може стати наступником Трасс, чи відбудуться позачергові вибори до парламенту і як нинішня політична турбулентність в Лондоні вплине на Україну, "Апострофу" розповів кандидат історичних наук, експерт-міжнародник Єгор Брайлян.
Ліз Трасс пішла у відставку через економічну кризу, нездатність уряду вирішити питання високої інфляції та невдалу спробу перебудови податкової системи країни. Трасс пропонувала знизити податки, таким чином вона бачила врегулювання існуючої економічної кризи. Перше рішення, яке вона прийняла стосувалось того, що сума "комуналки", тобто плата за газ та електрику мала залишатись сталою на наступні два роки і складати в середньому 2500 фунтів на рік. Після цього, а також оголошених ініціатив по зменшенню податків сталось падіння курсу фунта до рекордного рівня а також падіння ринків загалом. Відбулася зміна міністра фінансів, ним став Джеремі Гант, який оголосив, що "комуналка" за 2500 фунтів залишається до березня 2023 року, тобто півроку, а далі вона може складати вже 4000 фунтів на рік (якщо конвертувати в гривні – це приблизно 200 тис. грн).
Економічна ситуація в Британії складна через Брекзіт, і ще більше вона ускладнилась через вторгнення Росії до України. Це призвело до руйнування світових логістичних ланцюгів, від чого страждає міжнародна економіка. Британія, будучи одним із центрів світової торгівлі, страждає від цього найбільше. Тобто, привід відставки - економічний, а причина є геополітичною, бо політична турбулентність у Британії викликана діями тих країн, які хочуть знищити чинний світопорядок, тобто Росія і Китай.
Тепер хороші шанси повернутись в крісло має Боріс Джонсон. Приблизно в середині серпня було опитування, чи хотіли б британці в разі обрання Трасс чи Ріші Сунака повернути Боріса Джонсона. Відповіли "так" майже 70% прибічників Трасс, які голосували за неї, і трохи менше прихильників Сунака. Це пов'язано з тим, що "патігейт" Боріса, тобто історія пов'язана з "ковідними вечірками" – є значною мірою медійною - ЗМІ розкрутили її та сформували відповідну громадську думку. Непогані шанси має і міністр оборони Бен Воллес, який недаремно у вівторок здійснив візит до США, та й на нинішньому етапі вигідно, щоб Британію очолював військовий.
Читайте: Розклади цікаві та інтригуючі: хто вступить у боротьбу за крісло прем'єра Британії
Пікантність ситуації в тому, що консерватори розуміють: у разі відставки Трасс будуть вибори, і на них вони не виграють, це було зрозуміло ще на початку року, після "патігейту" – на перегонах наступного року виграють скоріше за все лейбористи. Для Британії нехарактерні коаліційні уряди, хоча були приклади співпраці лейбористів і ліберальних демократів в урядах Блера та Брауна. Можливо, наслідком усієї історії з Джонсоном і Трасс стане формування після виборів першого справді коаліційного уряду, в якому буде представлена опозиція - мова не лише про лейбористів, а й про ліберал-демократів і Шотландської національної партії.
Для України політична турбулентність в Британії є складною темою, бо Лондон надає нам безпрецедентну військову, економічну та гуманітарну допомогу, запроваджує санкції проти Росії, британці проводять у себе операцію Interflex, в якій беруть участь Нідерланди, Канада, скандинавські країни, Фінляндія, Австралія та Нова Зеландія. Під час моєї розмови з Беном Воллесом, той запевнив, що програма тренувань українських військових продовжиться, влада буде реагувати й щодо інших українських запитів про допомогу, тобто Британія і надалі підтримуватиме Україну. Проте багато, звісно, залежатиме від того, хто стане прем'єром, і хто буде міністром оборони в майбутньому – адже Британія це та країна, де особистість грає велику роль.