RU  UA  EN

Середа, 6 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 44.30
НБУ:USD  41.05
Політика

Запит на рішучість: чому переміг Трамп і чого чекати Україні

Дональд Трамп Фото: facebook.com/DonaldTrump

Інтрига, хто стане новим господарем Білого дому, зберігалася до останнього. Але вже вранці 6 листопада президент України Володимир Зеленський привітав республіканця Дональда Трампа з перемогою на виборах президента США. Республіканці також здобули контроль над Сенатом та мають більшість у Палаті представників. “Апостроф” згадує, як проходив виборчий процес, проаналізував, чому переміг експрезидент та яких новин з Білого дому Україні варто очікувати вже незабаром.

Цьогоріч передбачити фаворита президентських виборів у США було завданням не з легких. Агрегатор соцопитувань демонструє, що віцепрезидентка США, кандидатка від демократів Камала Гарріс та експрезидент республіканець Дональд Трамп йшли нога в ногу. У семи ключових штатах, в яких не простежується стабільної симпатії ні до демократів, ні до республіканців (Аризона, Вісконсин, Невада, Мічиган, Пенсильванія, Північна Кароліна та Джорджія) різниця між Трампом та Гарріс була незначна - 0,4-2,8%. “Більшість букмекерів ставлять на Трампа. Але враховуючи, що демократи вміють краще працювати в день виборів, вміють як треба рахувати, шансів трохи більше у Гарріс”, - коментував “Апострофу” політолог Андрій Золотарьов у день виборів, 5 листопада.

Вплинути на результати виборів у “хитких” штатах, які визначають долю виборів у США, намагалися в Кремлі. “Суб’єкти впливу, пов’язані з Росією, зокрема, виготовляють відео та фейкові статті, щоб підірвати легітимність виборів, вселити страх у виборців”, - сказано у звіті американських спецслужб. У ньому також згадують сфабриковане російськими агентами відео, де йдеться про масові фальсифікації на виборах в Аризоні на користь Камали Гарріс. “Росія розраховує, що Трамп завершить війну в Україні на її умовах”, - зазначає “Апострофу” політолог Володимир Цибулько. Гостроти у виборчі перегони додавали й самі кандидати в президенти.

Аборти, сміття, економічні негаразди: про що дискутували кандидати

Серед ключових тем під час цьогорічних президентських перегонів у США був дозвіл на аборти. Як відомо, під час своєї президентської каденції Трамп спромігся призначити трьох з дев’яти суддів Верховного суду. Саме він вирішив, що дозволяти чи забороняти аборти має влада штатів. Таке обмеження Трамп вважав своєю перемогою. Під час виборчої кампанії демократи застерігали виборців, що Трамп, якщо переможе, поширить заборону на переривання вагітності на всю країну.

На питанні абортів Трамп досить суттєво втратив підтримку серед жінок. Трамп консервативний, він працював на свій електорат. А Гарріс під час виступів підкреслювала, що людина має розпоряджатися власним тілом, як забажає”, - пояснив Золотарьов.

Натомість кандидатка від демократів мала менше підтримки серед темношкірих виборців, навіть ніж свого часу Джо Байден. Представники цієї групи виборців кажуть, що вони розчаровані політичною системою і не бачать, як Гарріс може їм допомогти. Їхня апатія та скепсис додали балів Трампу.

Водночас невдалий жарт на мітингу Трампа про Пуерто-Ріко коштував дорого республіканцю (комік Тоні Хінчкліфф на мітингу Трампа назвав Пуерто-Ріко "островом сміття"). “Це підняло негативну хвилю серед пуерторіканців, яких 6,5 млн, які проживають компактно і голосують. А команда Гарріс тут же відпрацювала, зробила ролик, в якому показала, що вона іншої думки, ніж команда Трампа”, - зазначив Золотарьов.

При цьому переодягання Дональда Трампа у працівника McDonald's, щоб мавпувати Гарріс, яка стверджувала, що працювала у закладі швидкого харчування у студентські роки; чи в працівника сміттєвоза, аби дорікнути Байдену за “сміттєву” образу своїх виборців - ці перформанси мали допомогти республіканцю заручитися підтримкою молодого виборця, адже ядро електорату Трампа - люди старшого й похилого віку.

Проте головна тема, яка підштовхнула американців віддати перевагу Трампу, була економіка. І не тому, що за часів Байдена економічні показники в США були гіршими, ніж у часи епідемії коронавірусу за Трампа. Просто Гарріс не створила образ лідерки, яка переймається фінансовими питаннями. “Трамп робив акцент на економіці, а Камала побудувала виборчу кампанію на гуманізмі. Вона в економічних питаннях була набагато слабшою. Хоча демократи досягли значно кращих успіхів в економіці, ніж Трамп, однак виборець це вважав за даність”, - каже політолог Володимир Цибулько. - Трамп у часи президентства акцентував на повернення робочих місць в США, на припинення дотування китайської економіки, на повернення виробництв назад в Америку, що заохочувало некваліфікованих робітників”.

Загалом причина невдачі демократів на цих виборах у тому, що вони не врахували запит суспільства на рішучість. “Трамп, можливо, молов дурниці, але постійно демонстрував рішучість. Велика частина американського суспільства - у ментальному зависанні, шукає простих виходів зі складних становищ. Трамп виявився простішим у донесенні ідей”, - переконаний експерт.

Таким чином, республіканець Дональд Трамп стане 47-м президентом США. Крім того, Республіканська партія повернула собі більшість у Сенаті й найімовірніше збереже контроль у Палаті представників. Це означає нову реальність для України.

Вибори в Україні та тиск на РФ: що зміниться для нас з поверненням Трампа

Попри те, що кандидати в президенти мало дискутували на тему війни в Україні, цей фактор в американській внутрішній політиці дуже вагомий, каже Цибулько. Київ може дуже скоро почути про важливі рішення з Білого дому. “Якщо зараз на українському треку не здобути швидкі перемоги, надалі вони будуть неможливі. До того ж перемога в Україні дає хороший начерк стабілізації стосунків з Китаєм. Тобто всі апетити Китаю щодо Тайваню зникнуть самі по собі. Це для США важливий фактор, адже частина електроніки постачається з Тайваню, там багато американських інвестицій”, - вважає він.

Трамп спробує завершити війну в Україні до свого вступу на посаду президента США, як він обіцяв під час дебатів. “Трамп у всьому схильний до агресивних і активних дій, - пояснює “Апострофу” політолог Ігор Петренко. - Не виключаю, що питанням України він може зайнятися швидко. Це дійсно можуть бути телефонні дзвінки, певні ультиматуми, в тому числі й РФ, тобто не лише за рахунок України, як це багато хто хоче показати”.

Оскільки Росія досі не виявляє бажання зупиняти війну, йти на поступки, а Трамп не захоче виглядати слабким, цілком ймовірно, він тиснутиме на Кремль. “У цій ситуації позиція Росії буде більш програшною і тоді ми можемо очікувати, що Трамп піде на більш жорсткі дії і зокрема, в частині реалізації певних пунктів Плану перемоги, особливо якщо Конгрес теж буде республіканським або бодай Сенат, - продовжує Петренко. - Тоді ми можемо очікувати запал і проактивну позицію. Ключове питання - на скільки вистачить Трампа і чим він захоче вдовольнитись?”.

Якщо головне завдання для нього буде припинення вогню, то досягнувши цього, Трамп може втратити цікавість до українського питання. “Якщо ж ми зможемо донести, що питання припинення вогню - не вирішення проблеми, а її відкладення, що ціна подальшої агресії може бути вищою, тоді можемо очікувати, що він докладе більше зусиль, щоб підтримати Україну і натиснути на РФ”, - переконаний співрозмовник видання.

Волночас Києву слід готуватися до зменшення фінансової допомоги Україні - адміністрація Трампа намагатиметься перерозподілити навантаження на європейські країни, кажуть політологи.

Разом з тим, слід враховувати непростий бекграунд стосунків Трампа з президентом України Володимиром Зеленським. “У Трампа є персональні стосунки із Зеленським. З багатьох джерел була інформація, що Зеленський його бісить. Історія з імпічментом має серйозний тягар (через телефонну розмову з Зеленським Трампа звинуватили в тиску на українського президента, щоб той розслідував причетність сина Байдена до корупційних схем - ред.)”, - згадує Цибулько.

Крім того, такі результати виборів у США наближають перспективу проведення виборів в Україні. “За час, доки президентом є Зеленський, у Штатах змінилося два президенти, а в Україні той самий, - міркує співрозмовник видання. - Тому є питання до української демократії. Може спрацювати фактор недовіри до Зеленського і запит американської сторони на зміну керівництва в Україні”.

Загалом від Трампа очікується більша активність на зовнішньополітичній арені, ніж якби перемогла Гарріс. Під час нічної промови перед прихильниками він вкотре повторив, що припинить всі війни.

Тож, і Києву, і ЄС лишається пильнуватимуть за заявами та діями Трампа, щоб зрозуміти, як саме він бачить завершення війни в Україні. Зараз здається, що він не має відповіді на це питання. Однак повинен її знайти дуже скоро. Адже американці проголосували за рішучість.

Читайте також

Новини партнерів