Дональд Трамп після інавгурації може зажадати більшої підтримки України з боку Європи. Остання переживає не найкращі часи. Чи здатні наші європейські партнери компенсувати Києву скорочення американської допомоги, розбирався “Апостроф”.
Чому Європа не дає більше грошей на допомогу Україні? Чому Сполучені Штати вклали у війну в Україні більше, ніж Європа, а нас розділяє океан, обурювався тоді ще експрезидент США Дональд Трамп. Нині вже зрозуміло, що Трамп матиме нагоду спробувати втілити свої ідеї в життя, в тому числі перекласти допомогу Києву на європейські кишені. Хоча, може, він просто грав вар’яти перед виборцями?
“В оточенні Трампа були голоси: питання України давайте залишимо Європі, нехай вони фінансово підтримують, а ми не можемо дозволити собі боротьбу на два фронти, давайте зосередимось на Китаї, - каже “Апострофу” голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко. - На щастя, ми не бачимо, що хтось із такими ідеями обійняв посаду зараз”.
Утім в Європі слова наступного президента США почули. “В Європі давно задавали питання: а що буде, якщо нова адміністрація зменшуватиме допомогу Україні. Європейці розуміють, що треба покладатися на Європу, щоб не було прогалин у наданні допомоги Україні”, - продовжує Мережко.
Насправді закид Трампа, що Америка дає Україні більше, не був справедливим. За даними трекера підтримки України (Ukraine Support Tracker), у серпні було виділено 7,9 мільярда євро на фінансову допомогу для економічної стабілізації та реконструкції. Значний внесок надійшов від механізму ЄС для України, який надав 2,8 мільярда євро позик і 1,5 мільярда євро грантів. США надали 3,5 мільярда євро фінансової допомоги, головним чином через Світовий банк.
Утім насторожують заяви з Німеччини про наміри скоротити допомогу Україні вдвічі у наступному році. “Без нових пакетів допомоги США військова допомога [Україні] може впасти приблизно до 34 мільярдів євро, тоді як фінансова допомога впаде приблизно до 46 мільярдів євро. Якщо європейські донори також скоротять свої зусилля та дотримаються нещодавнього оголошення Німеччини скоротити свої внески вдвічі, військова допомога скоротиться лише до 29 мільярдів євро, а фінансова допомога впаде приблизно до 27 мільярдів євро. Відповідно до цього сценарію, загальна допомога Україні може скоротитися вдвічі до приблизно 55 мільярдів євро”, - підрахували аналітики Ukraine Support Tracker.
Нема грошей? А якщо знайду
Питання допомоги Україні - це політичне питання, економічна криза в Європі - не аргумент. “Усі вони в кризі, і ці кошти вони все одно друкують, випускають свої борги. Це політичне питання. Технічно, так, звісно, Європа може [компенсувати відсутність підтримки з боку США]”, - коментує “Апострофу” фінансовий експерт Іван Угляниця.
Те ж стосується і техніки для передачі Києву - була б воля. “Європа цілком може забезпечити нас необхідною технікою, озброєнням і боєприпасами, там достатньо на складах у Європі цих запасів. Якщо вони будуть і розгортати своє виробництво, тоді так, вони можуть обійтися без США”, - пояснює “Апострофу” воєнний експерт Олег Жданов.
Разом з тим, не варто забувати про заморожені активи РФ. Європейський Союз та Україна вже домовилися про надання макрофінансової допомоги на 18,1 млрд євро за рахунок заморожених росактивів. Це частина пакета "Групи семи" на 50 млрд доларів, який забезпечується прибутками від заморожених російських активів. Проте це лише один з інструментів.
“Не забуваймо про $300 млрд російських грошей в Європі, - каже Мережко. - Позитивний приклад - Канада, яка прийняла відповідний закон, США. Це говорить про те, що головне – політична воля. Щодо правових підстав – вони безумовно є. З точки зору міжнародного права Росія повинна нести відповідальність за скоєні злочини, в тому числі злочин агресії. Відповідальність може мати в тому числі й матеріальну форму. Тобто треба говорити не тільки про суверенні активи, а треба заморожувати, конфісковувати кошти російських олігархів, тому що вони фінансують війну, підтримують режим. Вони співвідповідальні”.
Утім навряд чи Німеччина відмовляться від лідерського впливу в Європі, як власне і Трамп, і махне рукою на Україну. “Німеччина несе відповідальність за підтримання європейської архітектури безпеки. В економічному плані це лідер Європи. Вони розуміють свою політичну й моральну відповідальність за мир у Європі”, - переконаний Мережко.
Показовою є нещодавня зустріч у Берліні міністрів оборони п’ятьох європейських держав - Німеччини, Франції, Італії, Польщі і Великої Британії. За даними POLITICO, в учасників зібрання є консенсус, що цільовий показник у 2 відсотки ВВП на оборону потрібно підвищити, крім того, всі міністри наполягали на необхідності продовження військової допомоги Україні, а очільник британського оборонного відомства Джон Хілі навіть закликав “подвоїти” підтримку.
“Вони нас включають у військовий бюджет своїх країн, вони фактично нас фінансують за додаткові витрати до бюджету, тож ставлять на голосування…. Тому дійсно пропозиція збільшити до 3% ВВП воєнні витрати, а там же всередині воєнного бюджету вони будуть самі регулювати кількість грошей, виділених для нас”, - зауважив Жданов.
Чи не найбільш заспокійливою пігулкою для України в період невизначеності став виступ глави МЗС Польщі Радослава Сікорського під час зустрічі міністрів закордонних справ найбільших європейських країн. Зокрема, він наголосив, що країни Європи повинна взяти на себе більше відповідальності за власну безпеку, у тому числі через більш збалансований розподіл тягаря всередині НАТО. “Разом із майбутнім Верховним представником ЄС із закордонних справ ми розглядали можливості посилення підтримки України. У цьому контексті я з вдячністю відзначаю готовність найбільших країн ЄС взяти на себе тягар військової та фінансової підтримки України в контексті можливого скорочення участі США”, – зауважив він.