RU  UA  EN

Вівторок, 3 грудня
  • НБУ:USD 41.30
  • НБУ:EUR 43.35
НБУ:USD  41.30
Політика

Путін програє в Сирії: як це позначиться на війні в Україні

Сирія Фото: getty images

29 листопада сирійські повстанці увірвалися в найбільше місто країни Алеппо та вступили в бій з урядовими силами вперше з 2016 року. Наступного дня сирійська влада оголосила про "тимчасове виведення військ" з Алеппо для підготовки контрнаступу. Сирійська обсерваторія з прав людини (SOHR), яка стежить за громадянською війною в країні, заявила, що з обох сторін були вбиті десятки бійців. 1 грудня сирійська опозиція виклала в мережу відео із захопленої резиденції президента країни Башара Асада та офісу російських радників в Алеппо. Що ж відбувається в Сирії та як ця ситуація може вплинути на Україну - у матеріалі "Апострофа".

Як повідомили в ГУР МО України, опозиційні сили активно просуваються на південь Сирії, відбулись перші міські бої у містах Хама, Хомс та Сувейда. “Військовий контингент держави-агресора росії втік із Хами та евакуювався до бази “Хмеймім”. Керівник розташованого у Хмеймімі координаційного штабу росіян генерал-полковник алєксандр журавльов констатував, що ситуація вийшла з-під контролю режиму Асада. У Дамаску розпочались перші збройні заворушення, через що російські військові та дипломати почали хаотично залишати столицю Сирії”, - сказано в повідомленні.

Чому саме зараз

Опозиційні сили вдало скористались моментом, щоб повернути контроль над Алеппо. “Основні країни, які підтримують Асада безпосередньо військово, - це Іран і Росія. Якщо починати з Росії, то розрахунок на те якраз, що Москва занадто задіяна у війні в Україні, це обмежить її можливості для поставок зброї, використання авіації, - пояснює виданню професор політології НаУКМА, науковий директор Фонду “Демократичні ініціативи” Олексій Гарань. - А Іран зараз включений у конфлікт з Ізраїлем”.

Також моментом захотіла скористатися Туреччина. Реджеп Тайїп Ердоган та Асад - давні вороги. Крім того, Ердоган прагне знищити курдську автономію.

Анкара прагне посилити свої позиції в Сирії, для чого підтримує сирійську опозицію і частину сил, яка є протурецькими, умовно кажучи. А також вони сподіваються, що їм вдасться обмежити потенціал курдських повстанців, якщо здійснювати тиск і скасувати ту автономію, яку вони проголосили для свого регіону на півночі Сирії, а разом з тим по можливості відтіснити курдів від турецького кордону за рахунок створення 30-ти кілометрової зони безпеки”, - пояснив експерт.

Він також застеріг: те, що відбувається в Сирії, не варто сприймати як протистояння демократів авторитарному режиму Асада, адже серед опозиціонерів є представники терористичних організацій. Москва вже пообіцяла сирійському уряду підтримку, що може означати послаблення її позицій в українсько-російській війні.

Як фактор Сирії позначиться на Україні

Перебіг сирійської війни вже впливає на становище і РФ, і відповідно на російсько-українську війну, - каже “Апострофу” політолог Дмитро Левусь. - Зрозуміло, що для Росії це виклик, її ресурси для того, аби допомагати Асаду, є достатньо обмеженими, вони задіяні саме в Україні. Зайвих ресурсів у неї немає, війська свої кидати не зможуть. Той самий “Сирійський експрес” із Севастополя, коли вони везли на великих десантних кораблях зброю для Асада, неможливий наразі, з огляду на те, що Туреччина не пропопускає військові кораблі; велика кількість десантних кораблів уражені Україною. Вони намагатимуться переформатувати свою місію, новим командуванням ситуацію утримати. Але будуть вимушені відволікатися”.

Утім, повстання в Сирії - це додатковий регіон напруги не тільки для нашого ворога Росії, а й для союзника - США. “Розв'язання ще одного конфлікту в даному випадку в дуже небезпечному регіоні, на Близькому Сході, сприяє тому, що Захід і США також будуть роззосереджувати свою увагу, - міркує Гарань. - На території, яку контролюють курди, розташована американська база, там невелика кількість американських військових, Трампу треба буде приймати якісь рішення”.

Алеппо - символічна перемога повстанців. Проте перед опозицією стоїть виклик дійти до переможного кінця. Це великою мірою залежатиме від здатності Росії та Ірану мобілізувати сили для допомоги режиму Асада.

"Сама по собі ідея поразки Сирії вкрай негативно впливає на Путіна та на його оточення. І взагалі, в його уяві та в реальності зменшує вплив РФ у світі, що негативно впливає і на переговорні позиції. Тобто знижується рівень підтримки на Глобальному півдні, зменшується уявлення про її геополітичну вагу, в тому числі і в американців, і в європейців. Природно, що РФ буде намагатися витягнути там ситуацію і втримати Асада при владі - як мінімум, як максимум - відіграти ситуацію на фронті так, як було до початку", - переконаний Левусь.

Читайте також

Новини партнерів