Під час недавнього відрядження у Париж президент Володимир Зеленський поспілкувався там не тільки з Макроном та Трампом. Він провів зустріч також із президенткою Грузії Саломе Зурабішвілі, яка подякувала Зеленському за проявлену підтримку народу Грузії тапривітала рішення України застосувати санкції проти нинішньої грузинської влади. Між тим, щирість самої президентки щодо народу України викликає великі сумніви, оскільки Зурабішвілі нічого не зробила для того, щоб політв’язень та громадянин України Міхеіл Саакашвілі вийшов на свободу. Чому президента Грузії не помилувала Саакашвілі, що для його визволення робить українська влада та які перспективи, що Міхо може вийти із в’язниці – читайте в матеріалі "Апострофа".
Обмінялись привітаннями
У той час, коли в Грузії тривали активні протести проти згортання чинною владою курсу на євроінтеграцію, президентка країни Саломе Зурабішвілі поїхала до Парижу де зустрілася з президентом України Володимиром Зеленським.
"Дякую, президент Зеленський, за вашу стійку та непохитну підтримку грузинського народу. Боротьба наших народів за незалежність, свободу та європейське майбутнє переможе — альтернативи немає", - написала Зурабішвілі у соцмережі Х після зустрічі 7 грудня.
До свого повідомлення вона прикріпила фотографію, на якій тисне руку Зеленському.
Це ж саме фото було розміщено і на офіційному сайті президента України.
"Ми з вашим народом, звісно, і на боці вашої країни завжди – вашого способу життя та вашого вибору майбутнього членства в ЄС і НАТО. Завжди з вашими людьми. Ми бачимо все, ми підтримуємо", – сказано в тексті.
Як зазначено, ключова тема, яку обговорили під час зустрічі - ситуація в Грузії.
Але невідомо, чи обговорював Володимир Зеленський з президенткою Грузії долю Міхеіла Саакашвілі, який вже більше трьох років знаходиться у грузинській в’язниці.
Український політв’язень
Нагадаємо, Саакашвілі затримали у Грузії 1 жовтня 2021 року. Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі пояснив, що політик заочно засуджений на 6 років у справах про побиття депутата Гелашвілі та вбивство співробітника "Об'єднаного банку Грузії".
В Офісі президента України затримання Саакашвілі оцінили як помсту з боку влади Грузії. Домогтися повернення Саакашвілі в Україну Зеленський обіцяв одразу ж після затримання політика.
«Пан Саакашвілі є громадянином України, тому його це теж стосується. Всі інституції, зокрема МЗС і наші посольства, які працюють в Грузії, і на рівні посла Грузії, який працює в Україні, і на рівні розмов між нашими урядами, на рівні розмов прем'єрів, ми всі будемо цим займатися», – підкреслив Зеленський під час брифінгу у Трускавці у жовтні 2021 року.
Про підтримку та визволення політика неодноразово заявляли колишній керівник МЗС Дмитро Кулеба і радник Офісу президента України Михайло Подоляк. Пройшло три роки. За цей час здоров’я Саакашвілі значно погіршилось: у нього діагностували анорексію, непереносимість низки продуктів та зниження м'язової маси на фоні постстресової депресії. А в жовтні 2022 року ПАРЄ визнала колишнього президента Грузії політв’язнем.
Вирішити долю громадянина України Саакашвілі могла та ще поки може нинішня президентка Грузії Саломе Зурабішвілі. Для цього їй просто треба підписати указ про помилування. Але за три роки вона цього так і не зробила.
«Ніколи»
Одразу ж після ув’язнення Саакашвілі до президентки Грузії стали звертатись не тільки українська влада, а і європейські політики з проханням помилувати колишнього президента Грузії.
«Оскільки це питання знову залишається на порядку денному, маю сказати, що моя позиція про помилування Саакашвілі тверда й незмінна — ні та ніколи», — заявила тоді Зурабішвілі.
Вона також додала, що вважати Саакашвілі політичним в’язнем неправильно, оскільки такий критерій не застосовується до його нинішнього стану.
В 2023 році Зурабішвілі пояснила свою відмову в помилуванні трохи детальніше: "Тому що я відповідальна насамперед перед грузинським народом. Як президент я маю зважати на те, що відчуває грузинський народ. Грузинський народ пережив 9 років режиму Саакашвілі, який залишив багато жертв. І це питання, яке поляризувало і продовжує поляризувати населення Грузії".
"Не те щоб грузинський народ вважав, що Саакашвілі не винен. Вони можуть не погоджуватися з тим, що з ним, можливо, поводяться не так, як належить з президентом. Вони дуже гуманні; грузини дуже толерантні. Але відчуття населення таке, що він має заплатити за деякі злочини, які були скоєні під час його режиму – можливо, не ним, але під його керівництвом. Таке відчуття в цілому", – додала президентка.
У лютому 2024 року Зурабішвілі озвучила ще одну версію, чому вона не підпише указ про помилування українського громадянина Саакашвілі та при цьому згадала російського опозиціонера: "Вільні та чесні вибори не залежать від того, де буде Саакашвілі. Він не ув'язнений політичний опонент, він не Навальний. Він колишній президент, який за час його правління мав багато всього, що я навіть не знаю, як назвати".
Зурабішвілі вирішила перекласти відповідальність на уряд.
"Це – рішення уряду. Є багато способів, якими інші країни вирішували ці проблеми – домашній арешт, екстрадиція, тому що Україна показала, що готова до екстрадиції, хоча я не знаю, чи був запит поданий формально. Зі свого боку у мене є лише одна можливість, яку я ніколи не коментую за межами країни, і рідко коментую всередині країни, оскільки є багато інших людей, які чекають на помилування, і якщо ви почнете пояснення чи виправдання – це буде дуже несправедливо по відношенню до інших людей", – додала вона.
Як зазначав раніше в коментарі "Апострофу" нардеп Олег Дунда, Зурабішвілі ніколи не піде проти "Грузинської мрії", яка висунула її в президенти: "Не дивлячись на опозиційну риторику і підтримку протестів Саломе залишається людиною Бідзіни Іванішвілі, саме він висунув її у президенти. Вона за час своєї каденції не звільнила Саакашвілі, хоча повноваження для цього в неї є, та всіляко уникала відповіді на це питання".
Коли звільнять Саакашвілі
Нардепка від "Слуги народу" Єлизавета Ясько не вірить у те, що найближчим часом Михаїла Саакашвілі буде звільнено.
"В планах проросійського уряду Грузії та Кремля стає очевидною дуже чітка позиція - не мати Міхеіла Саакашвілі активним в політиці, де б він не знаходився. А ще краще для них, що вони вже успішно реалізовують 3 роки, це утримувати Міхеіла в місцях несвободи аби “контролювати“ його", - каже Єлизавета в коментарі "Апострофу". - Міхеіл Саакашвілі завжди підтримував європейський шлях, співпрацю з США, з Європою, у будь-який період його політичної кар’єри. Однак це розходиться з інтересами Росії, тому Путін, ще з 2008 року, після російської агресії в Грузії, вважає Міхеіла Саакашвілі своїм особистим ворогом".
За словами нардепки, українська влада в тому числі і Володимир Зеленський питання звільнення Саакашвілі порушують постійно.
"Україна, президент Зеленський, завжди порушує питання Саакашвілі в усіх можливих розмовах із Грузією та європейськими партнерами, адже Міхеіл є громадянином України, і ми боремось за те, щоб повернути його в Україну", - додає Ясько. - Було порушено питання права на повернення до України Міхеіла Саакашвілі багато разів Україною та міжнародними партнерами. Йдеться про передачу його до України, враховуючи стан здоров’я та юридичні права. Однак така передача була б можливою за наявності політичної волі з боку влади Грузії".
Не має надії Єлизавета і на нинішню президентку Грузії.
"Наразі вже за три роки його політичного ув’язнення в Грузії президентка Грузії, так само, як і інші представники грузинського уряду, не робили кроків щодо звільнення Міхеіла Саакашвілі. Чи зробить це президентка Грузії зараз? На жаль, в неї нема достатньої мотивації для такого кроку. Принаймні я не бачу ніяких нових тенденцій з її сторони щодо цього", - каже жінка.
Між тим, 14 грудня у Грузії "Грузинська мрія" призначить нового президента і повноваження Саломе Зурабішвілі закінчаться. Але час для помилування громадянина України Міхеіла Саакашвілі в неї ще є, і, підписавши відповідний указ, президентка, яка на словах виступає за підтримку України, може зробити реальний крок і доказати, що вона дійсно знаходиться в опозиції до Кремля і до "Грузинської мрії".
"На жаль, я би не розглядала вірогідним варіант, в якому президентка Грузії Саломе Зурабішвілі помилує Міхеіла Саакашвілі по своїй волі. Вже було багато разів розповсюдження наративів про ймовірне звільнення, однак помилування не відбулося і досі", - каже Єлизавета Ясько.
"Це взагалі грузинська дуже історія: на словах одне, а на ділі — інше", - резюмує нардепка.