RU  UA  EN

Четвер, 9 січня
  • НБУ:USD 42.15
  • НБУ:EUR 43.55
НБУ:USD  42.15
Політика

"Маск задумав стати антиподом Сороса". Що бізнесмен став виробляти у світовій політиці та які можуть бути наслідки

Ілон Маск Фото: wikipedia.org

Після перемоги Дональда Трампа на зовнішньополітичному просторі активізувався мільярдер Ілон Маск. Він дозволяє собі публічно ображати діючих керівників європейських держав і відкрито заграє з лідерами ультраправих партій. Наприклад, Маск планує поговорити в прямому ефірі з Алісою Вайдель, кандидаткою в канцлери від ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини". Для чого близький до Трампа бізнесмен це робить, це ініціатива виключно Маска чи такої ж позиції притримується і Трамп та при чому тут Зеленський і Дугін – у матеріалі «Апострофа».

Розбурхувач інфопростору

Мільярдер Ілон Маск розбурхує світовий інформпростір своїми скандальними заявами та ображає лідерів західних країн. Почалося з того, що бізнесмен після того, як стало відомо про проведення у Німеччині парламентських виборів 23 лютого 2025 року, офіційно підтримав ультраправу партію «Альтернатива для Німеччини».

"Тільки "АдН" може врятувати Німеччину", – написав Маск у пості у своїй соціальній мережі X.

Нагадаємо, що "АдН" відома проросійськими і антиукраїнськими поглядами.

Більше того, напередодні нового року Маск у своїй соцмережі Х образив канцлера Німеччини Олафа Шольца, перекрутивши його ім'я та прізвище. "Канцлер Оаф Шітц, або як його там звуть, програє",написав бізнесмен.

Слід зазначити, що Oaf англійською означає "бовдур", а Shitz співзвучно зі словом "Shit", що в перекладі означає — екскременти.

Маск також образив і президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра, якого назвав "антидемократичним тираном".

Також мільярдер висловився і про внутрішні справи Британії. Він заявив, що популістська партія Reform UK – «єдина, що може врятувати Британію», щоправда, потім покритикував її лідера Найджела Фараджа.

Крім того, Маск виступив на підтримку Томмі Робінсона – лідера британських ультраправих, ув'язненого у жовтні за порушення судового наказу, пов'язаного з наклепницькими заявами про сирійського школяра-біженця.

Після критики з Лондона Ілон Маск влаштував онлайн-опитування про те, чи мали б США «звільнити народ Британії від тиранії».

Ну і вишенька на торті. Маск заявив, що планує поговорити в прямому ефірі з кандидаткою в канцлери від ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини" Алісою Вайдель. Розмова лідерки "АдН" та Ілона Маска в його соцмережі X начебто відбудеться «дуже скоро». Хоча її дата ще не визначена, але це станеться до виборів у Бундестаг — до 23 лютого.

Хайп, провокація чи бізнес?

Звичайно, що скандальні заяви американського бізнесмена та найбагатшої людини світу викликали занепокоєння у європейських політиків. Німецька влада заявляє, що він буде фінансувати АдН. Звинуватив Маска у втручаннів європейську політику і президент Франції Еммануель Макрон.

У зв’язку з цим виникає питання: «Для чого Ілон Маск це робить?».

«Я думаю тут кілька причин, - каже в розмові з «Апострофом» кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський. – Можливо, Маск хоче здобути додаткові бали пізнання і робить це заради хайпу. Маск полюбляє бути в центрі уваги і такі заяви дійсно привертають увагу. Можливо, він хоче бути на рівні популярності з Дональдом Трампом, щоб вибудовувати якусь власну політичну лінію, про яку ми не знаємо поки що».

На думку пана Желіховського, така поведінка Маска пов’язана ще і з його бізнес-інтересами.

«Справа в тому, що програма правих популістських партій містить лібертаріанські вимоги в економічній частині, як то: обмеження державного втручання в економіку до мінімуму, зниження податків, дерегуляція бізнесу. Це було б дуже вигідно для компаній Маска. Лібертаріанство є ідеальною ідеологією для великих бізнесів. Тому Ілону було б вигідно, щоб ці популістичні політсили прийшли до влади і впливали б на політику держав, а він би отримував прибутки».

Як зазначає Станіслав Желіховський, в Німеччині, поблизу Берліна, є підприємство Маска, яке виробляє батареї для «Тесли» та де працює 12 тисяч робітників.

«Хочу звернути увагу, що в Маска є бізнес і у Китаї. І ці інтереси можуть привести до того, що Трамп може пом’якшити свою риторику до Китаю. Наприклад, Трамп вже заявляв, що не проти роботи у Сполучених Штатах Тік-Току, забороненого Байденом. І таким чином Трамп може залучити Китай повпливати на Москву в контексті переговорів Путіна з Україною. Тим більше, що у Сі Цзіньпіна запланований у 2025 році візит до Москви. Можливо, Маск може зіграти роль такого переговірника між Пекіном та Вашингтоном», - називає експерт ще одну причину скандальних заяв Маска.

«Також я не виключаю, що він, будучи членом команди Трампа, може зондувати ґрунт і відповідну реакцію з боку політиків, виступаючи таким собі провокатором», - каже експерт.

Атака на Сороса. «Тому що може»

А от експерт-міжнародник Володимир Воля вважає, що своїми діями Ілон Маск атакує мільярдера Джорджа Сороса.

«Маск, на мій погляд, задумав стати таким консервативним антиподом Джорджа Сороса, який вкладав гроші в грантові організації, через які просував певні впливи: цінностні, ідеологічні, політичні, - каже «Апострофу Володимир Воля. - Для Маска це така помста усім тим, хто просуває цінності ліберально-соціалістичного підходу: толерантності у різних проявах».

«Мені здалося, що Маск підтримав Трампа якраз через те, що в нього донька — трансгендер, - продовжує експерт. - Там сімейний конфлікт, який і відобразився на позиції Маска, і він своїми грошима вирішив підтримати Трампа».

«Маск намагається таким чином атакувати Сороса і всі його грантові організації. Маск намагається просувати в медійному просторі конкурентну до Сороса і його ідей систему цінностей», - робить висновок Володимир Воля.

Ту варто додати, що Джордж Сорос є одним із найбільших спонсорів Демократичної партії США. Кілька днів тому Джо Байден відзначив Сороса «Медаллю свободи». Цю подію Ілон Маск прокоментував скептично і коротко. «Така пародія», – написав мільярдер у себе в соцмережі.

Політолог Олексій Голобуцький скандальну поведінку Маска в медіапросторі прокоментував дуже просто: «Тому що може».

«Поб’ють горщики»

Народний депутат Ярослав Железняк вважає, що Ілон Маск в 2025 році вже встиг увімкнути «режим глобального політика». Між тим, як вважають експерти, це може скоро закінчитись.

«Маск дуже переоцінює свої можливості у допомозі Трампу, - каже «Апострофу» Олексій Голобуцький. - Трамп, думаю, виграв би і без нього. Передбачаю, що в Трампа через Маска скоро будуть проблеми. Європейські політики вже налаштовані скептично».

«Трамп поки нормально реагує на витівки Маска, хоча я прогнозую, що скоро Маск з Трампом «поб’ють горщики». Скоріше за все перетнуться або бізнес інтереси, або політичні інтереси», - пояснює Станіслав Желіховський.

«Дивіться, Маск підтримує АдН, а ця політична сила є токсичною для Німеччини і це може зіграти проти Трампа. Якщо Трамп буде дозволяти такі речі, то він буде втрачати підтримку і всередині країни і за її межами. Оце і може стати причиною конфлікту між ними», - вважає Желіховський.

Чи треба загравати з Маском?

Загравання Маска з європейськими популістами дуже подобається Росії. Пропагандистські ЗМІ країни-агресора абсолютно серйозно пишуть про те, що Маск розхитує єдність Європи, а тому її скоро не буде, і для Росії це добре.

Між тим, як зазначають українські експерти, влада України заграє з Маском. Про це свідчить тригодинне інтерв’ю Володимира Зеленського улюбленому подкастеру Ілона Лексу Фрідману, яке Маск і поширив.

«Не виключаю, що своїм інтерв’ю з матюками Володимир Зеленський хотів сподобатись Маску, а через нього і Трампу. І з моєї точки зору це не є добре», - сказав в коментарі «Апострофу» політтехнолог Віталій Бала.

«Інтерв’ю Зеленського улюбленому подкастеру Маска — це спроба через Маска скоріше сподобатися Трампу», - вважає Станіслав Желіховський.

Треба зауважити, що Ілон Маск жодного разу негативно не висказався про Путіна. Більш того, видання The Wall Street Journal засвідчило регулярне таємне спілкування Ілона Маска з правителем Росії.

«Погляди Маска в чомусь схожі з поглядами теоретика «русского мира» Дугіна. Маск підтримав Трампа, а погляди Трампа – це відродити велич Америки, тобто потяг до минулого. Те ж саме і в Дугіна з Путіним – відродити велич Росії минулого», - каже Володимир Воля.

«Я не думаю про те, щоб завойовувати прихильність пана Маска. Я з радістю залишу це іншим. У соціальних мережах є багато людей, які хочуть привернути увагу кричущими гаслами. Правило таке: не годуй троля»,заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц на висловлювання Ілона Маска.

Але в української влади, схоже, інша думка.

Читайте також

Новини партнерів