Війська Північної Кореї в Україні здобувають реальний бойовий досвід, тож Пхеньян стає реальною загрозою, зокрема, для Південної Кореї. Сеул зацікавлений збільшити допомогу Україні, щоб уникнути зіткнення із сильним супротивником біля свого кордону. Проте в Республіці Корея зволікають. Чому так відбувається і як нам налагодити ефективну співпрацю - у матеріалі “Апострофа”.
Участь військових з Північної Кореї проти України вже ні в кого не викликає сумнівів - днями президент України Володимир Зеленський опублікував відео допиту захопленого в полон бійця з КНДР. Північнокорейські солдати вчаться веденню сучасної війни, що стає серйозною проблемою у першу чергу для Південної Кореї.
На це звернув увагу начальник Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони України Андрій Коваленко.
Це розуміють також у США. “КНДР отримує значну вигоду від надходження російського військового обладнання, технологій і набуття досвіду, що робить її більш здатною вести війну проти своїх сусідів", - сказала заступниця посла США в ООН Дороті Камілла Ши під час засідання Радбезу ООН.
Сеул пильно стежить за співпрацею між Москвою та Пхеньяном, а також за ситуацією на полі бою. Так, днями їх розвідка констатувала, що у війні Росії проти України загинуло щонайменше 300 північнокорейських солдатів, ще близько 2700 отримали поранення.
Проте у Південній Кореї, схоже, не готові перейти до більш рішучих дій для підтримки Києва. Хоча ще у жовтні 2024-го, після підписання між Москвою та Пхеньяном “Договору про всеосяжне стратегічне партнерство", Республіка Корея у відповідь зібрала екстрене засідання Ради нацбезпеки, заявивши, що планує розглянути можливість надання військової допомоги Україні. Проте цього не сталося.
“В основному Сеул сфокусований на наданні гуманітарної та фінансової допомоги нашій країні, за що ми безмежно вдячні уряду та звичайним громадянам Південної Кореї”, - сказав в одному інтерв’ю посол України в Сеулі Дмитро Пономаренко.
При цьому, за словами дипломата, питання постачання зброї напряму в Україну “залишається надзвичайно чутливим для Республіки Корея”. “З початку повномасштабного російського вторгнення, посилаючись на рішення Ради національної безпеки Республіки Корея про заборону постачання зброї до країн, які перебувають у воєнному стані, Південна Корея незмінно дотримується заявленої позиції, згідно з якою передача Україні летального озброєння не є легітимною, а відповідно і можливою”, - уточнив він.
Проте він не виключив надання непрямої допомоги, зокрема, через США.
Гуманітарна допомога замість військової: чому Сеул зволікає
Договір, який у червні минулого року підписали Північна Корея та РФ, передбачає військову допомогу, співпрацю у сфері ядерної енергетики, розширення дослідження космосу, продовольчої та енергетичної безпеки. Практичні наслідки цієї угоди ми вже побачили - Росія отримує від КНДР зброю, боєприпаси, живу силу для ведення війни проти України, а Північна Корея - технології для тактичної ядерної зброї та досвід ведення війни. Чому Сеул просто спостерігає?
“Південні корейці вагаються, бо бояться, що Росія збільшить ядерну підтримку Північній Кореї. Вона й так її збільшить, але в Південній Кореї бояться, тому не допомагають [Україні] так, як могли б”, - ділиться думками з “Апострофом” політолог Олександр Палій.
“Не хочуть додатково підливати масла у вогонь відкритого протистояння, - каже політолог Олексій Буряченко. - Нагадаю, що мирного договору між Кореями немає досі, бойові дії або провокації там можуть розгорнутись у будь-який момент. Тому Південна Корея максимально виважено робить коментарі щодо залучення своїх військових чи передачу озброєння Україні”.
Тим часом північнокорейські солдати, залучені Росією для витіснення українських військових з Курської області РФ, вчаться тактиці перехоплення FPV-коптера та переховування від артилерійських ударів. А чи пропонує Україна Південній Кореї здобути бойовий досвід? “Такого офіційно запрошення не було”, - каже голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.
Проте Київ очікує отримати від Сеулу іншу допомогу, додає він.
Різноманітна й посильна: що має дати Республіка Корея Україні
“Мені здається, що якраз безпосередня участь Північної Кореї у війні проти України - з юридичної точки зору - стан війни між державами - тобто проти нас веде війну з міжнародно-правової точки зору і Північна Корея, є чіткі докази. І Південна Корея має на це реагувати. Кращою реакцією було б надання всієї необхідної зброї. Адже вона - серед найбільших виробників зброї”, - певен Мережко.
Захоплення перших полонених має додати Сеулу впевненості.
“Геополітичний контекст змінюється після захоплення перших полонених з Північної Кореї, - коментує “Апострофу” Буряченко. - Це вже артикулюється і США, і європейськими партнерами, і Україною, щоб підвищити наші військові можливості, адже війна масштабується. Але чи трансформується це масштабування війни РФ на інші континенти через включення північних корейців в пряму військову підтримку від Південної Кореї - є сумніви. Але що це підштовхне до асиметричної підтримки України - думаю, можемо ставити питання про виробництво зброї на території України. Південна Корея може бути зацікавлена в розміщенні якихось виробничих потужностей в Україні. Тобто не передаючи нам озброєння, Україні можна надати доступ до певних технологій”.
Також Сеул міг би надіслати інструкторів з розмінування, з використання нових видів озброєння. “Росія вже надає технології, пов’язані з ракетами. Вже укладений оборонний союз між Росією і Північною Кореєю. Вважаю, що треба розглянути ідею укладання такого союзу між Україною та Південною Кореєю. Бо єдине, що може попередити напад КНДР на Південну Корею - перемога України над Росією. Вони мають бути далекоглядними й надати всю необхідну допомогу”, - резюмує Олександр Мережко.