У вівторок, 17 жовтня, центр Києва перетворився на одну суцільну територію мітингів і пікетів з епіцентром біля будівлі Верховної Ради. В урядовому кварталі і його околицях зібралися представники практично всіх політичних груп, які є опонентами президента Петра Порошенка. Противники глави держави об'єдналися в рамках акції "Всеукраїнський збір" і обіцяють, що не залишать вулиці, поки чинна влада не виконає всі їхні вимоги. "Апостроф" побував на місці подій і дізнався, чого чекають від Порошенка мітингувальники.
До напливу протестуючих у центрі міста влада підготувалася більш ніж ґрунтовно: всі автомобільні дороги, що ведуть до урядового кварталу, були перекриті ще рано вранці о 6:00. Уже в районі станцій метро "Арсенальна" і "Хрещатик" водіїв розвертали співробітники Нацполіції. Проїжджати вдавалося тільки тим рідкісним автомобілістам, які світили з прочинених вікон своїх авто службовими посвідченнями. На центральних станціях метро чергували правоохоронці разом з кінологами і службовими собаками, а біля "Арсенальної" силовики навіть взяли під охорону воєнторг.
Читайте також: Протести в Києві 17 жовтня: онлайн, фото, відео і реакція соцмереж
Всі пішохідні підходи до Верховної Ради були перекриті металевими парканами, через які можна було просочитися, минаючи вузький прохід рамки металошукача. "Колючі, ріжучі є? Зброя? Покажіть вашу сумку", - повторювали завчений текст поліцейські, пропускаючи мітингувальників і журналістів до будівлі парламенту. Дві імпровізовані рамки для нардепів спорудили і активісти Автомайдану, підписавши першу: "Я му*ак", а другу: "Я чую народ". Народним обранцям, які підтягувалися до ВР, пропонувалося визначитися і пройти одну з них.
У дворах і на узбіччі доріг були припарковані автобуси, в яких нудьгували - спали і пили чай - додаткові підрозділи Нацгвардії. За словами речника МВС Артема Шевченка, для охорони порядку в цей день було задіяно 3,5 тисячі правоохоронців, тобто практично по одному силовику на кожного мітингувальника (організатори протестів заявили 3 тисячі людей).
Природно, під найщільнішою охороною перебувала будівля ВР. Забезпечувати порядок сюди приїхали особисто начальник управління держохорони Валерій Гелетей і глава столичної патрульної поліції Юрій Зозуля. Мітингувальники, які зібралися на площі Конституції, були відділені від будівлі парламенту металевим загородженням, кордоном поліцейських, розставлених через кожні 15 метрів, ще одним кордоном силовиків у повній амуніції з металевими щитами і кордоном Нацгвардії. Особливо активні мітингувальники намагалися прорватися через металеву огорожу до парламенту, але ці мляві спроби миттєво припинялися поліцейськими, які не залишали шансів супротивникам президента.
Ідейним натхненником і організатором акції "Всеукраїнський збір" став екс-губернатор Одеської області Міхеіл Саакашвілі. Однак до початку протестів під Радою колишній президент Грузії не встиг. В очікуванні хедлайнера Саакашвілі на змонтованій біля парламенту сцені натовп розігрівали соратники апатрида: позафракційний нардеп Віктор Чумак, екс-депутат Єгор Фірсов, член "Руху нових сил" Давид Сакварелідзе, нардепи Мустафа Найєм, Світлана Заліщук та мер Львова і лідер "Самопомочі" Андрій Садовий. Однак через велику кількість політичних прапорів практично неможливо було розгледіти тих, хто виступає зі сцени: учасникам мітингу доводилося впізнавати політиків тільки по голосу.
"Це вже Саакашвілі?" - цікавився один із мітингувальників з прапором "Батьківщини" у іншого. "Та не видно... Не схоже", - відповідав йому товариш. "Так що не схоже, акцент же грузинський". "Ну і що? Це, по-моєму, Сакварелідзе".
Втім, учасники мітингу не були особливо засмучені поганою видимістю політиків: вони роздавали інтерв'ю численним ЗМІ, представників яких допустили в зону між першим кордоном правоохоронців і залізною огорожею.
"Я отримую мізерну пенсію, тоді як ці скоти кожного разу проходять в Раду, обіцяють щось змінити, а за фактом народу нічого не дістається. Вони ж пройшли на крові Майдану сюди. Тоді, 3,5 роки тому, я думав, що все дійсно стане по-іншому. Ну, повинна ж бути совість хоч якась... А вони сховалися за своїми ксивами і для простих людей ні чорта не роблять..." - емоційно заявив "Апострофу" один з учасників мітингу Валерій Семенович. Його промову раптом переривають звуки потужних вибухів, що доносяться з боку Маріїнського парку. "Почалося", - закричав хтось у натовпі, але зі сцени людей заспокоюють, мовляв, це салютують гаубиці на честь приїзду до Києва президента Мальти.
Тим часом лідери протестів оформили три головні вимоги до влади: зняти депутатську недоторканність, дати старт роботі антикорупційного суду і змінити виборче законодавство України, скасувавши змішану систему на користь системи відкритих регіональних списків.
Але цими трьома вимогами натовп не обмежився. Хтось вимагав імпічменту Порошенка, вкладники банків, які луснули, – повернення своїх заощаджень, чорнобильці – виплати пільг. Були й такі, хто закликав відправити президента у в'язницю.
"Олігарх прийшов до влади разом зі своїми друзями-олігархами: кононенками, гонтаревими, ахметовими. Хіба така людина здатна управляти країною на користь людей, а не себе коханого? Нам три роки розповідають, що йде війна і грошей у країни катастрофічно не вистачає. Війна дійсно йде, але тоді за законами воєнного часу всіх цих корупціонерів потрібно ув’язнити як мінімум, тоді і гроші з'являться в державі. А замість цього договірняк на договірняку, вони спокійно ходять на роботу до ВР і продовжують стригти нас як вівців", - сказав "Апострофу" один з учасників мітингу Олександр.
Серед протестуючих затесалися і "бабусі Рабиновича" – літні жінки, учасниці протестних акцій під НБУ, організованих нардепом Вадимом Рабиновичем. Координатор групи з 10 осіб обрадувала жінок, що ті будуть під ВРУ недовго, до 12-ї години дня, а трохи пізніше отримають гроші. Коли журналіст "Апострофа" поцікавився, чому вони сюди прийшли, учасниці акції розповіли, мовляв, побачили інформацію про мітинг по телевізору і вирішили не сидіти на дивані, а боротися за майбутнє країни.
"Це абсолютно інша політична сила, яка не має до нас ніякого відношення, - скаржиться "Апострофу" депутат і соратник Саакашвілі Юрій Дерев'янко. - Я погано ставлюся до того, що вони стоять з нами, і проти цього. Якщо вони вирішили нас дискредитувати, то у них цього не вийде. Можливо, їх сюди підіслав Порошенко".
Були в натовпі й ті, хто взагалі виявився не готовим підтримувати того чи іншого політика, навіть Саакашвілі, мовляв, уже нікому не довіряють. А багато хто з тих, кого привезла партія "Рух нових сил" з регіонів, зізнавалися, що просто вирішили з'їздити до Києва. При цьому в самій партії неохоче коментували цю тему. Так, на питання журналіста "Апострофа" про те, хто виділив гроші на організацію автобусів з регіонів, Давид Сакварелідзе спочатку відповів: "Це за гроші людей, які сіли в автобуси, машини і просто приїхали". Але потім додав: "Нам допомагає середній і малий бізнес в деяких регіонах. Всі обласні організації партії "Рух нових сил" на самофінансуванні. По областях потрібно дивитися, скільки вони витрачали на автобуси".
Нарешті ближче до першої години дня на площі Конституції з'являється Саакашвілі. Тези екс-губернатора жорсткі, безкомпромісні та персоніфіковані: "Якщо не буде ніяких рішень на благо народу, Порошенку потрібно подумати, щоб піти зі своєї посади. У нього ще є час. Поки є Порошенко – немає прогресу, немає боротьби з корупцією. Поки є Порошенко – будуть злидні".
Екс-губернатор закликав киян не залишати площу перед Радою, адже якщо три основні вимоги опонентів влади не будуть виконані, акція протесту може стати безстроковою.
"Головне, щоб очікування людей виправдалися. Наші очікування виправдаються, коли Верховна Рада дослухається до них", - підкреслив в коментарі "Апострофу" Саакашвілі. Пізніше у розмові з журналістом видання екс-президент Грузії запевнив, що "нікого не боїться і буде стояти до кінця".
Його близький соратник Давид Сакварелідзе в розмові з "Апострофом" пояснив, що учасники мітингу не будуть розходитися, поки не доб'ються свого.
"Якщо не будуть голосувати, то ми не будемо розходитися. Будемо стояти щоночі", - заявив він.
На підтвердження його слів під будівлю парламенту автомайданівці вже встигли привезти польову кухню, а увечері активісти поставили намети на вулиці Грушевського і в Маріїнському парку навпроти Верховної Ради. Відзначимо, що протестувальники не мають наміру розходитися щонайменше до четверга, 19 жовтня, коли в Раді будуть розглядатися законопроекти, які вони вимагають.
Ближче до вечора атмосфера навколо будівлі парламенту стала загострюватися. Якщо вдень ще залишалася можливість внести законопроекти про зняття депутатської недоторканності до порядку денного 17 жовтня, то увечері спікер Ради Андрій Парубій заявив, що спершу потрібно розглянути медреформу, а вже 19 жовтня працювати над скасуванням імунітету. Вулиця відреагувала миттєво: міцні чоловіки з нашивками батальйонів "Донбас" і "Азов" знесли на Грушевського рамку металошукача, повалили паркан і підтяглися до Ради з надією прорватися в будівлю парламенту. Шлях їм перегородили правоохоронці, зав'язалася сутичка, в хід пішли кулаки і балончики з газом. Розбороняти протиборчі сторони кинулися Єгор Соболєв, Надія Савченко, Віктор Чумак та Юрій Дерев'янко, але не обійшлося без постраждалих: в результаті бійки один поліцейський і троє мітингувальників отримали поранення.