RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

В очікуванні нової політичної війни: навіщо Єрмак створює "тіньовий Кабмін"

Поки що глава Офісу президента відбився

Поки що глава Офісу президента відбився Фото: УНІАН

Всупереч інформаційним атакам, глава Офісу президента Андрій Єрмак вирішив зайнятися формуванням на Банковій свого "тіньового уряду". Новий глава президентської канцелярії не тільки отримав лояльних собі людей в секторі державної безпеки і оборони, а й активно намагається взяти участь у вирішенні питань економіки і фінансів. Звільнення Максима Нефьодова з посади глави Державної митної служби та Сергія Верланова з поста керівника Державної податкової служби, які відбулися 24 квітня - зайве тому підтвердження. "Апостроф" розбирався завдяки чому, незважаючи на корупційний скандал, Андрій Єрмак продовжує посилюватися.

Свої силовики

В останні дні в Офісі президента відбуваються кадрові перетрушування. 22 квітня президент Володимир Зеленський звільнив заступника керівника своєї адміністрації Ганну Коваленко. В Офісі президента (ОП) Коваленко відповідала за сектор національної безпеки та оборони. Вона була призначена на посаду у вересні 2019 року. Замінив її кадровий військовий Роман Машовець. Указ про його призначення був підписаний в той же день. Згідно з офіційною біографією, Машовець закінчив Військово-дипломатичну академію, ветеран військової розвідки. З літа 2014 року займався організацією військово-технічної допомоги Збройним силам.

Глава Офісу президента Андрій Єрмак, представляючи свого заступника, заявив, що одним із головних завдань, поставлених перед Машовцем, є завершення роботи над підготовкою Стратегії національної безпеки і оборони країни. Нова Стратегія нацбезпеки і оборони "Безпека людини - безпека країни" вже обговорювалася на засіданні Ради національної безпеки і оборони в січні 2020 року. Документ вказує на створення необхідних умов для набуття повноправного членства в ЄС і НАТО, а також вжиття заходів щодо зниження напруженості у відносинах з Російською Федерацією. Під час обговорення, було вирішено протягом тижня доопрацювати документ, щоб в подальшому прийняти його. Але, станом на кінець квітня, доля документа залишається невідомою. Нагадаємо, що після прийняття документа на його основі Міноборони має розробити два документи - Стратегічний оборонний бюлетень та Стратегію воєнної безпеки.

За словами джерела "Апострофа" в ОП, незабаром буде звільнений ще один представник силової вертикалі Банкової - генеральний директор Директорату з питань національної безпеки і оборони Іван Апаршин. А сам Директорат буде реорганізовано під час змін структури сектора.

"Директорат Апаршина реорганізують, буде новий орган, який взаємодіятиме з новоствореним Директоратом політики в сфері оборони при Міноборони. Апаршин - людина, близька до Богдана. Андрій (Богдан, - "Апостроф") його привів в команду, зробив своїм помічником, а потім влаштував в Директорат. У Машовця є досвід роботи з міністром Тараном з часів його служби в ГУР, думаю, вони знайдуть спільну мову", - говорить співрозмовник.

Колишній заступник глави Секретаріату президента, екс-нардеп і політичний експерт Ігор Попов зазначає, що у Коваленко не було освіти та досвіду роботи в секторі безпеки. Тому її заміна виглядає логічно. У Машовця як раз є великий досвід розвідувальної діяльності, але чи впорається він з аналітичною роботою, покаже час.

"Тут навіть більше питання, чи дадуть Машовцю працювати. Подивимося, що залишиться від директорату Апаршина після запланованої реорганізації. Якщо у нього в структурі буде водій та секретар, то не сильно попрацюєш", - говорить він "Апострофу".

На Машовця також покладуть функції просування законодавчих функцій. Попов зазначає, що новий законопроект про СБУ, поданий президентом, ухвалення якого необхідне на виконання закону про національну безпеку, не має підтримки у Верховній Раді. Його просування належить до функціоналу профільного заступника голови ОП.

"По документу купа зауважень, під виглядом контррозвідувальної діяльності вони хочуть залишити СБУ блок економічних злочинів. Законопроект викликає подив у наших західних партнерів, його кілька разів вже допрацьовували, але підтримки немає. А це завдання профільного заступника ОП. Можна припустити, що восени ми отримаємо Програму розширених можливостей НАТО. У цієї події багато противників, особливо в РФ. Тому потрібна людина, яка зможе замкнути на себе цей процес", - говорить експерт.

Своя вертикаль

Міністра оборони Андрія Тарана називають креатурою глави ОП Єрмака. Зайнявши посаду на початку березня, він вже встиг зробити низку заяв і рішень, які викликають питання щодо реального прагнення влади реалізовувати просування євроатлантичної інтеграції України. Новий глава Міноборони скасував наказ про трансформацію системи об'єднаного керівництва силами оборони і військового управління в ЗСУ. Документ був розроблений за участю консультантів країн-членів НАТО. Раніше Таран вже встиг заявити, що замість амбітної, але недосяжної найближчим часом мети - повної адаптації ЗСУ до стандартів НАТО, потрібно забезпечити максимальну можливість взаємодіяти з силами Альянсу. Маючи спільний бекграунд, Машовець і Таран явно будуть спільно забезпечити політику ОП в сфері оборони. В цілому Машовець стане одним з перших "своїх" кадрів Єрмака в структурі Офісу.

За інформацією видання, Єрмак так і не зміг налаштувати комунікацію зі своїми заступниками, що дісталися йому від Андрія Богдана. Більш того, призначення радником з питань інформації Михайла Подоляка ще більше погіршило спілкування із заступником голови ОП Кирилом Тимошенко. Як відомо, в Офісі Тимошенко відповідає за інформаційну політику. Після скандалів з "записами Лероса" і мінських переговорів Єрмака, стало зрозуміло, що захищати його ніхто не буде. Приблизно тоді і народилася ідея взяти Подоляка. Це рішення, втім, викликає безліч питань: по-перше, цей політтехнолог відомий своєю роботою на адміністрацію Віктора Януковича і співпрацею з одіозним Юрієм Іванющенком, більш відомим як Юра Єнакіївський. По-друге, Подоляк широко відомий у вузьких колах журналістів за рахунок абсолютно провальної мерської кампанії в 2015 році в Києві Сергія Думчева. На вибори спонсорами були потрачені шалені кошти, але і Думчев, і його партія "Рух за реформи" показали вкрай низькі результати. Білборди "Голосуй вДумчево", які тоді були розклеєні по всьому Києву, давно стали мемом.

Проте, варто зазначити, що скандал із записами, на яких фігурує брат глави ОП Денис Єрмак, хоч і серйозно вдарив по реноме Андрія Єрмака, але все-таки не зміг вибити його з крісла. Хоча ситуація була настільки критичною, що в кулуарах цілком серйозно називалися прізвища кандидатів на його заміну. Серед них звучали прізвища глави СБУ Івана Баканова, голови парламентського комітету питань бюджету Юрія Арістова (Слуга народу), і навіть заступника голови комітету Ради з питань транспорту та інфраструктури Миколи Тищенка (Слуга народу), який є кумом Єрмака.

Зараз Єрмак і його команда займаються гасінням пожежі. І домоглися певних результатів. Зокрема, жоден з фігурантів плівок з братом глави ОП Денисом Єрмаком не захотів писати заяви про злочин, а всі "претенденти" на державні посади заперечують, що давали хабарі Єрмаку і його спільникам за працевлаштування. В результаті, НАБУ не змогли довести "зловживання впливом", а справу перекваліфікували з ч.2 ст.369-2 КК (зловживання впливом) на ст. 190 КК (шахрайство). Нардеп Гео Лерос в зв'язку з цим публічно заявив про те, що справу, в якій фігурує брат Єрмака, "успішно злили", передавши її в Нацполіцію.

Ще одним радником Єрмака став екс-міністр фінансів Ігор Уманський, який займав посаду міністра в уряді Дениса Шмигаля, але був звільнений зі скандалом вже через 25 днів після свого призначення. Після звільнення він заявив про корупційні дії посадових осіб органів державної влади, зокрема Державної фіскальної служби, Державної податкової служби і Державної митної служби. Зазначимо, що 24 квітня, Кабмін звільнив Максима Нефьодова з посади голови Державної митної служби. Разом з ним були звільнені його заступники - Роберт Зелді, Денис Шендрик та Сергій Пєтухов. Така ж доля спіткала й голову Державної податкової служби Сергія Верланова, а також його заступника Дмитра Венцковського..

У цілому, експерти відзначають, що кадрове посилення Єрмака може на певному етапі привести до конфлікту у виконавчій вертикалі - між Банковою і Кабміном. При цьому політолог Євген Магда звертає увагу, що в положенні про Офіс президента посади радників глави відсутні.

"Уманський хоче стати українським Еліотом Нессом (міністр фінансів США, який привернув до кримінальної відповідальності Аль Капоне, - "Апостроф"), заявляючи про корупційні схеми. Він менше місяця пропрацював міністром. Навіщо? Щоб піти в радники до Єрмака?.. Створення системи паралельної влади в ОП - однозначно не те, що зараз потрібно державі. Всі рішення повинні бути максимально прозорі і законні. За Єрмака позиції України сильно послабилися", - говорить "Апострофу" Магда.

Він нагадав, що підписи Єрмака стоять під двома резонансними документами - Меморандумом з РФ про транзит газу і створення консультативної ради з представниками ОРДЛО. При цьому Меморандум був підписаний, коли у Єрмака ще був статус помічника президента. "Очевидно, що Єрмак має високий рівень довіри у своїх кремлівських контактів. Це викликає велике занепокоєння за долю країни", - зазначив Магда.

Політолог Володимир Фесенко каже, що Зеленський заявив про повну довіру Єрмаку, а тому говорити про його швидке звільнення не варто. А ось заміну деяких заступників голови ОП можна прогнозувати.

"Зараз навколо персони Єрмака велика напруга. Очевідно, що зараз йде кадрове посилення команди президента. Якщо раніше робили ставку на нові обличчя, то зараз шукають досвідчених людей. Це показово по сектору оборони і безпеки. Я не виключаю, що з часом Єрмак проведе трансформацію своєї команди. Правда, він обіцяв, що ключові заступники, з якими вони пройшли вибори, залишаться", - розповідає "Апострофу" Фесенко.

Як повідомили нашому виданню джерела в Офісі президента, не так давно в оточенні Єрмака з'явився один вельми досвідчений в політичних боях персонаж - йдеться про Віталія Ковальчука, в минулому перший заступника глави Адміністрації президента Петра Порошенка, який також представляв главу держави в Кабміні. Втім, як розповіли "Апострофу" серед людей, близьких до Ковальчука, його відношення до нинішнього керівництва Банкової дуже перебільшена.

У цілому, незважаючи на підтримку з боку Зеленського, у Єрмака досить опонентів, які будуть всіляко намагатися "збити" главу Офісу - і через бажання помститися, і для того, щоб звільнити крісло. Водночас ідея Єрмака побудувати свою власну вертикаль виконавчої влади на базі Офісу президента лише збільшить кількість ворогів. А отже, цілком можливо, що скоро на головного апаратника Зеленського знову активізуються атаки.

Читайте також