Головний санітарний лікар України, заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко в інтерв'ю «Апострофу» розповів про ситуацію з коронавірусом, карантинні обмеження, перспективи російської вакцини і безперспективність імунних паспортів. У другій частині інтерв'ю ми обговорили з Віктором Ляшком місцеві вибори і його політичні амбіції.
- Епідемія врешті решт колись скінчиться. Чи бачите Ви себе далі у політиці і в якому ракурсі? Адже зараз Ви - один з головних ньюзмейкерів у країні.
Для мене зараз першочергове завдання – зробити все можливе для подолання епідемії, перебуваючи на цій посаді. У перших своїх інтерв’ю я казав, що такими темпами, які були в мене у лютому та березні, можна пропрацювати десь три місяці. Днями я рахував, що зараз в мене пішов вже восьмий місяць. До моменту евакуації наших громадян до Санжар в нас були безсонні ночі. І для мене, як людини, яка тільки прийшла на політичну посаду, бо я у грудні був назначений, і я особливо і не попрацював, навіть не всі прізвища складу Уряду знав, це був дуже великий виклик.
Зараз треба так працювати, щоб пройти все з мінімальними негативними наслідками в усьому тому, що стосується корона вірусу і відновити систему протиепідемічного захисту, щоб не було в подальшому такої паніки яка була на початку епідемії корона вірусу. А далі – життя покаже.
- Чи цікава вам, наприклад, позиція міністра охорони здоров’я?
Зараз те, що найбільше мене цікавить, то це десь місяць відпочити в горах без інтернету і мобільного телефону з дружиною і донькою.
- Ви вже навіть зараз відповідаєте як політик. Дуже обережно та загально.
Бо я вже раніше казав дві чи три речі, які потім розкручували не з тим змістом, який я вкладав.
- Але йти потім з політики, у медицину, наприклад, ви не збираєтесь?
Я, напевно, зараз вже і не зміг би піти у медицину, оскільки після того часу, який я провів на державній службі, переходити у практику буде тяжко.
- Ще навесні казали, що у вас був досить великий рейтинг, і що потім, після приходу Максима Степанова до міністерства, вас почали відсувати від публічної діяльності, від брифінгів, щоб ви собі рейтинг не нарощували, чи було це так?
Але ж ви зараз у мене в кабінеті, без проблем домовились про зустріч..
- Я саме про ваші публічні виходи.
Ще при Гончаруку запровадили щоденні брифінги для інформування населення. Нас постійно звинувачували в тому, що у на була погана комунікація і це призвело до Санжар і люди панікують, тому ми вирішили проводити такі брифінги. З приходом міністра Максима Степанова, почався етап впровадження другого етапу медичної реформи. Окрім корона вірусної хвороби, величезний вал питань стосувався реформи, тому виходити головному санітарному лікарю коментувати це, було б неправильно. Тому було прийнято рішення, о коментує міністр охорони здоров’я, а зараз до нього долучаються ще профільні заступники по темам. А я як мінімум раз на тиждень виходжу на брифінги по питаннях, які стосуються громадського здоров’я, окрім теми ковіду. Тому не бачу тут ніяких політичних причин, це звичайна системна робота міністерства.
- Хто вам перший порадив піти у мери Києва? Це був Офіс президента чи якісь сторонні консультанти?
Де ви бачили, що я пішов у мери Києва? На жаль, для киян.
- Можливо.
Не можливо, а 100%, це був би найкращий мер (сміється)
- Судячи з цих слів, такі амбіції у вас є. Ви все ж хотіли би піти?
Якби я хотів би піти у мери Києва, то пішов би. Я напевно був би гарним мером для киян. Я неодноразово говорив, що всі, хто сьогодні балотується на місцевому рівні можуть прийти до нас в кабінет, щоб ми їм розповіли про цікаві речі, зокрема, про ідею, яка зараз культивується у країнах Європи – «Здорове місто». Це вирішує багато інфраструктурних питань і допоможе покращити життя містян та укріпити їх здоров’я. І якщо порівняти тривалість життя жителів нашої столиці з тривалістю життя в інших європейських країнах, то ми побачимо велику різницю. Тому приходити у місто повинні мери, які будуть займатися не тільки забудовою шляхом ущільнення територій, а будувати Київ, який буде магнітом для Європи. В свій час Кличко підписав ініціативуFast-trackCity, яка передбачала зниження кількості ВІЛ-інфікованих і дотримання цілі 90-90-90 в місті, тобто 90% людей з ВІЛ знають про свій статус, 90% з яких отримують лікування, і в 90% воно ефективне. Але підписати декларацію і після цього нічого не впроваджувати – це не дуже добре. Якщо є якісь гасла, то треба потім за них відчитатись. Я жодного разу не бачив, щоб мер це зробив по цій ініціативі.
Віктор Ляшко
- Але він часто виходить на брифінгу щодо ковіду, і комунікує краще,ніж багато інших мерів.
За це йому подяка, і столиця повинна бути взірцем для всіх інших. В той же час можна побачити багато недопрацювань: нічні клуби працюють в період коли діють заборони, величезна проблема по транспорту. І тут не про людей треба говорити, що не дотримуються обмежень, а задати питання місцевій владі. До мене особисто в кабінет приходили перевізники і керівники Київського метрополітену і ми чітко проговорювали всі заходи саме по відкриттю, і вони обіцяли, що кожну хвилину буде новий вагон і що вони будуть дезінфікуватись.
- Все ж таки ви не відповіли, хто вам пропонував і чи пропонували піти у мери Києва?
Якщо б пропонували, то я був би в цих списках. Але відповім з інтригою: ми ж ще не бачили зареєстрованих кандидатів.
- Чи пропонували вам піти по 208 округу?
По цьому округу не пропонували. Це я просто казав, що ви там побачите прізвище Ляшко.
- Ви нещодавно казали про доцільність проведення виборів восени, якщо в нас все ж таки більшість регіонів буде у червоній зоні, як це все буде відбуватись, адже відмінити вибори можна буде якщо тільки запровадити надзвичайний стан.
Питання зараз не стоїть проведення чи не проведення. Вибори передбаченні і вибори повинні відбутись. В той же час, коли в нас буде зростання значної кількості захворілих і коли 50%, а то і більше адміністративно-територіальних одиниць в червоному рівні епідемічної небезпеки, то це може призвести до завантаження системи охорони здоров’я, потребуватиме відкриття додаткових польових шпиталів, залучення волонтерів, тоді доцільно буде подумати про подальші заходи і чи достатньо буде карантину, чи буде потрібен надзвичайний стан? Оскільки вся влада, яка є на будь якому рівні зацікавлена в збереженні здоров’я громадян. Ці маніпуляції, які сьогодні виникають на місцевому рівні, щоб здобути собі бали перед голосуванням, потім підуть їм в мінус. Про них потім взагалі забудуть як про кандидата.