RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

Призначення Вітренка Кабміном: тріумф чи піррова перемога Коломойського

Голосувати за міністра енергетика все одно буде Верховна Рада

Юрій Вітренко Юрій Вітренко Фото: facebook.com

Призначення колишнього виконавчого директора НАК "Нафтогаз України" Юрія Вітренка на посаду міністра енергетики перетворилося на фарс. Після провалу його кандидатури Верховною Радою, 21 грудня, Кабінет міністрів зібрав екстрене засідання, на якому затвердив Вітренка на посаду в якості виконуючого обов'язки. Це рішення може свідчити як про новий розділ сфер впливу між олігархами Рінатом Ахметовим та Ігорем Коломойським в уряді, так і про поспішну спробу задовольнити "список бажань" скривдженого екс-власника "Приватбанку". Що насправді стоїть за гучним кадровим призначенням і які шанси, що кандидатура Вітренка отримає схвалення парламенту, читайте в матеріалі "Апострофа".

Вітренка протягли, а Раду "кинули"

Незважаючи на фіаско з голосуванням у Верховній Раді дуже скоро стало зрозуміло, що Офіс президента не збирається відмовлятися від ідеї з призначенням Вітренка в міністри і перші віце-прем'єри - тут справа не стільки в кадровому голоді команди Зеленського, скільки в тому, що Банкова "винна" Коломойському за голосування за бюджет-2021: тоді підконтрольні олігархові депутати з депутатських груп "За майбутнє" і "Довіра", а також частково фракції "Слуга народу" додали відсутні для його ухвалення голоси. Однак за це потрібно було чимось заплатити.

Утім, очікувалося, що Банкова все ж піде за більш розумною схемою: кандидатуру Вітренка могли б висунути ще раз на січневому пленарному тижні, а за цей час попрацювати над збором голосів, однак вийшло не так - в Офісі президента вирішили ламати через коліно. Увечері 21 грудня Кабінет міністрів зібрався на екстрене засідання, де було ухвалено відразу два важливих кадрових рішення: звільнення колишньої глави Міненерго Ольги Буславець з посади першого заступника міністра "за власним бажанням" і призначення Вітренка виконуючим обов'язки.

Таким чином Коломойський все ж отримав свого міністра "під ялинку", але виникає відразу кілька питань: як таке рішення прийме Рінат Ахметов, якого Буславець, м'яко кажучи, влаштовувала, а Вітренко явно не відноситься до його людей? І яким чином Банкова збирається набирати голоси для його призначення повноцінним міністром всього лише через місяць після того, як фактично переступила через Верховну Раду?

"Я думаю, що ми обговоримо це питання на наступному засіданні фракції, оскільки ситуація з призначенням Вітренка складається не зовсім приємна. Я не буду зараз оцінювати його професійні якості, але він здається дуже заангажованою фігурою. Можливо, я помиляюся, і в його особі ми отримаємо прекрасного главу Міненерго на роки вперед, але якщо він буде ухвалювати рішення на користь одного з олігархів, то у нас будуть проблеми. До того ж не впевнений, що наші друзі на Заході будуть в захваті від його кандидатури, враховуючи шлейф, який тягнеться за ним. Ми готові знову вислухати аргументи на його користь і самого Вітренка, але я не впевнений, що Рада підтримає його і вдруге", - розповів "Апострофу" один з депутатів "Слуги народу".

Верховна Рада України Фото: Апостроф / Олександр Гончаров

Ахметова теж посунули?

У цьому питанні багато що залежатиме від позиції Ріната Ахметова, який хоч і зумів встановити досить щільні зв'язки з Офісом президента, але при цьому продовжує відстоювати власні інтереси.

Як ми вже писали раніше, під час першого голосування група бізнесмена Іллі Павлюка, якого пов'язують з олігархом, демонстративно проігнорувала голосування або утрималася, а це не менше 30 голосів в "Слугу народу". Якщо Коломойський і Ахметов все ж зуміли домовитися про своєрідний розподіл сфер впливу в уряді, то ситуація може качнутися на користь Вітренка. Якщо ні - голосів навряд чи вистачить, оскільки всі опозиційні партії теж голосували проти. Так що зараз його призначення більше схоже на піррову перемогу, яка принесе більше проблем в майбутньому.

Удвічі забавно, що в недавньому інтерв'ю The New York Times, Зеленський завзято відхрещувався від будь-якого впливу Коломойського на державну політику. вважаю, що держава чітко позиціонує свою політику. Ігор Коломойський не є президентом. І виступати від України, від імені президента України, від уряду України він не може", - говорив він.

Як показує практика, реальність дещо відрізняється - держава продовжує залежати від олігархів і вимушена постійно йти на "договорняки", за які потім доводиться розплачуватися посадами та іншими "смаколиками".

Підозри про зв'язки Вітренка з Коломойським базуються на епопеї з "Укрнафтою", де нинішній в.о. міністра був головою наглядової ради і спочатку мав намір вивести її з-під контролю Коломойського, але в підсумку так цього і не зробив. До того ж ще влітку 2019 року Коломойський в одному з інтерв'ю називав саме Вітренка найкращим кандидатом на посаду прем'єр-міністра. Вельми прозорий натяк...

"Ми бачимо, що там - повна любов і взаєморозуміння. Для мене це абсолютно очевидно. І це має як публічне підтвердження, так і непряме", - зазначав "Апострофу" директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн щодо взаємин Коломойського і Вітренка.

Ігор Коломойський Фото: УНІАН

Перемога Коломойського може перетворитися на "гарбуз"

У Коломойського є досить великі інтереси в енергетичному секторі. За інформацією нашого видання, олігарх виношує плани щодо взяття під повний контроль енергогенеруючої компанії "Центренерго". Можлива й купівля під час приватизації, яка може відбутися в 2021 році, але лише в тому випадку, якщо ціна буде низькою. А так - можна робити гешефт, просто керуючи нею через афілійованих осіб.

До того ж Коломойський хоче і далі отримувати електроенергію для своїх заводів за викидними цінами. Буквально 21 грудня трейдери, пов'язані з Коломойським, закупили у державного підприємства "Енергоатом" рекордний обсяг дешевої електроенергії за низькою ціною, що в перспективі принесе йому величезний прибуток. І це лише частина закупленої їм за останні місяці дешевої електроенергії, що несе "Енергоатому" величезні збитки. Однак для продовження експансії в енергетичному напрямку йому необхідна своя людина в уряді. Але є один нюанс: для багатьох українських політиків співпраця з Ігорем Валерійовичем стає токсичною.

"Імперія Коломойського була побудована на противагах. Він сидів в центрі і дивився, щоб вони між собою конфліктували: київський гурт ворогував з групою "Буковель", ті з групою "Дніпро" тощо. У бізнесі це напевно ефективно, але в політиці у кожного є свій город. Коломойський для них - виключно ресурс, а якщо він не дає ресурс, то краще з ним не мати справи. Тому що в такому випадку ти йому нічого не винен", - розповів "Апострофу" політтехнолог Дмитро Фіщенко.

Для повної легітимізації "свого" міністра Коломойському потрібно все одно протягнути кандидатуру Юрія Вітренка через Верховну Раду. Яка, нагадаємо, дала за нього лише 186 голосів замість необхідних 226. Справа в тому, що Вітренко має статус виконуючого обов'язки. Нове ж законодавство фактично позбавляє "в.о." будь-яких реальних повноважень. Більше того, Кабмін уже за місяць зобов'язаний подати повноцінного кандидата в парламент. Таким чином у Коломойського не так багато часу, щоб знайти 40 голосів за призначення Вітренка - в іншому випадку його перемога перетвориться на "гарбуз" як у відомій казці. А в тому, що йому зараз вдасться знайти політичних союзників, є дуже великі сумніви: цю кандидатуру не підтримують ні в опозиції, ні в значної частини президентської фракції, де до того ж багато хто образився на те, яким чином "проштовхують" Вітренка в міністри.

Читайте також