RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

"НеУкраїнський вибір": як Зеленський вичавлює Медведчука "за поребрик" до кума

Влада методично добиває скандального кума президента РФ

Віктор Медведчук Віктор Медведчук Фото: Апостроф / Олександр Гончаров

Офіс президента Володимира Зеленського, взявшись за голову політради ОПЗЖ Віктора Медведчука, перетнув Рубікон у відносинах з Кремлем. Влада явно мають намір і далі наступати на позиції кума Путіна, паралельно підсвічуючи його можливі зв'язки з п'ятим президентом Петром Порошенком, "минусовка" якого - одна з головних цілей Банкової. Цього разу під ударом опинилися функціонери організації "Український вибір", якою керує Віктор Медведчук. У чому саме підозрюють членів цієї проросійської структури і як кримінальні справи можуть відіб'ється на внутрішньому протистоянні в ОПЗЖ, читайте в матеріалі "Апострофа".

Співучасники окупації?

Правоохоронні органи продовжують слідчі заходи щодо керівництва і членів організації "Український вибір" (УВ) Віктора Медведчука. Силовики провели 20 обшуків в будинках і офісах членів організації. Правоохоронці перевіряють можливу співучасть членів "Українського вибору" в організації в 2014 році в окупованому Криму так званого "референдуму" та російських "виборів". Слідчі заходи проходили в Києві, Київській області та в ще дев'яти областях.

Перші обшуки пройшли ще 25 березня, коли співробітники СБУ завітали в офіс "Українського вибору", який знаходиться в одній будівлі з офісом "Опозиційної платформи - За життя". Як заявили в СБУ, співробітники спецслужби отримали докази співучасті членів УВ в організації окупаційного "референдуму" на півострові. За версією слідства, члени УВ підтримали окупацію Криму, брали участь в роботі "виборчих комісій", входили до складу злочинного угруповання "Самооборона Криму", переслідували українських активістів і захоплювали адміністративні будівлі.

Офіс генерального прокурора 26 березня повідомив про підозру трьом керівникам ініціативних груп "Українського вибору". Їх підозрюють за двома статтями Кримінального кодексу - державна зрада і посягання на територіальну цілісність України. Якщо їх провина буде доведена в суді, фігуранти ризикують сісти у в'язницю на 15 років з конфіскацією.

"Український вибір" - політичний проект, який Віктор Медведчук запустив ще при президенті Вікторі Януковичі в 2012 році. Тоді кум Володимира Путіна знаходився поза активної політики. Основна діяльність "Українського вибору" звелася до пропаганди союзницьких відносин з РФ, захисту "православно-слов'янських цінностей" і просуванню ідеї "федералізації" України, яку прихильники Медведчука усередині "форсували" в 2012-2013 роках.

Уже тоді виникли підозри, що Віктор Медведчук виношує плани, що виходять далеко за рамки пафосних конференцій та круглих столів, присвячених культурним питанням. В активності пана Медведчука, який боровся за Митний союз, був зацікавлений Кремль, який в той період шукав можливості перешкодити Києву і Брюсселю підписати Угоду про асоціацію. Володимир Путін влітку 2013 року особисто відвідав однієї з конференцій "Українського вибору", додавши організації політичної ваги. Втім, тоді Медведчуку розвернутися в Україні не давали: режим Януковича дуже болісно ставився до конкурентів на проросійському полі.

Медведчуку вказують на двері

Незважаючи на те, що формально справи відкриті проти учасників "Українського вибору", основним об'єктом для атаки явно є сам Віктор Медведчук. Адже фігуранти цілком можуть повідомити слідчим, що лідер "Українського вибору", як мінімум, був в курсі того, чим займалися його підопічні в окупованому Криму.

У гіршому випадку свідки можуть сказати, що діяли за погодженням з кумом російського президента. В такому випадку кримінальні справи по "важким" статтями можуть бути відкриті проти самого Віктора Медведчука. Якщо, звичайно, у СБУ і прокуратури є докази того, що члени УВ сприяли кремлівським окупантам.

Спецпідрозділ КОРД штурмує дачу МедведчукаФото: facebook.com/corruption.schemes

"У Офісу президента є інтерес видавити Медведчука за межі країни, щоб він виїхав до Москви, Ростову, Женеви або куди йому буде завгодно. Верхівці "Українського вибору" непрозоро натякають, що їх посадять, але не думаю, що справи дійдуть до суду. Навіть якщо з Банкової надійде вказівка, посадити, то на рівні слідчих органів може початися професійний саботаж. Адже для них такі кримінальні справи - це привід вимагати конкретну економічну "подяку". Медведчук цю систему розуміє набагато краще, ніж деякі персони в Офісі президента", - сказав "Апострофу" політичний аналітик Віктор Небоженко.

З Небоженком погоджуються й інші експерти.

"Віктору Медведчуку забезпечують максимально негативний позиціонування. Його методично схиляють до виїзду з країни. Спочатку вдарили по політичному ресурсу, вибивши з рук телеканали, які є дорогою олігархічною іграшкою. Потім настали на бізнес-активи. Тепер в хід пішли кримінальні справи за державну зраду. На жаль, для самого Віктора Медведчука, тут факти і обставини складаються проти нього", - зазначив у розмові з "Апострофом" керівник аналітичного центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

За словами експерта, Віктор Медведчук не може розраховувати на сприяння з боку "традиційних" проросійських сил. Кума російського президента в період президентства Петра Порошенко неодноразово звинувачували в тому, що він використовував брудні методи проти політичних проектів, що виникли на уламках колишньої Партії регіонів. У хід йшли інформаційні атаки і російські санкції проти ряду політиків і підприємців, пов'язаних з проросійськими силами.

"Віктор Медведчук прагнув застовпити за собою місце головного і єдиного комунікатора з Москвою. Навіть ціною тиску на інші політичні сили, які формально були з ним плюс-мінус на одному ідеологічному фланзі", - додав Андрій Золотарьов.

Відбувалося це, як відзначають експерти, не без сприяння тодішньої команди президента. Власне, це дає підставу нинішньому главі держави нелінійно бити по Порошенку, звинувачуючи його у співпраці з Медведчуком.

Петро ПорошенкоФото: Апостроф / Олександр Гончаров

Наростання загрози розколу

Група Сергія Льовочкіна і Юрія Бойка в ОПЗЖ дистанціювалася від Віктора Медведчука і Вадима Рабіновича, демонстративна прокремлівська діяльність яких заважала налагодити конструктивний діалог з владою. Кримінальні переслідування членів "Українського вибору" - серйозний привід для подальших внутрішньопартійних розборок. Адже вся ця історія кидає тінь на "Опозиційну платформу", в якій пан Медведчук займає пост глави політради.

"Розкол в ОПЗЖ посилюється. Влада одним ударом розколює проросійські сили і "Європейську солідарність" Петра Порошенка. В першому випадку стоїть мета домогтися відділення поміркованої частини ОПЗЖ від більш токсичною. У випадку з ЄС влада має намір домогтися поділу безпосередньо прихильників Петра Порошенка і націонал-демократів. Банкова прагне витіснити націоналістів з-під Порошенка. У хід йдуть компромати на Медведчука, які псують імідж Порошенка, показуючи, що він не той, за кого себе видає", - говорить Віктор Небоженко.

Тепер основне питання, чи відбудеться офіційне розлучення і коли. Якщо влада продовжить в нинішньому темпі тиснути на Віктора Медведчука, порушуючи кримінальні справи і публікуючи чергові компромати, то шанси на розпад ОПЗЖ підвищаться.

"Сергій Льовочкін і Юрій Бойко втомилися сидіти в опозиції. Їм би хотілося домовитися з владою. З іншого боку, йти на відкритий розрив з Віктором Медведчуком зараз недоцільно. Для відкритого розколу потрібні серйозні політичні передумови. Наприклад, вибори. Якщо оголосити про "розлучення" зараз, то це тільки забезпечить хвилю негативу і буде на користь конкуруючих проросійським проектам", - говорить "Апострофу" політичний технолог Олексій Голобуцький.

Навіть якщо Віктора Медведчука, як припускають експерти, не змусять виїхати з України, то його постараються зробити занадто важким баластом для ОПЗЖ. У державних "засіках", скоріше за все, є документи для відкриття нових кримінальних справ і матеріали для подальших санкцій. Ввівши перші санкції проти верхівки ОПЗЖ, Офіс президента пройшов політичний Рубікон, після якого залишається лише дві можливості: продовжити активну гру проти Віктора Медведчука (і - нелінійно - Петра Порошенка) або відступити, що буде означати внутрішньополітичну капітуляцію. Схоже, що Банкова вибрала перший варіант.

Читайте також