RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

Це справді боротьба з корупцією? Що стоїть за скандальною відставкою голови Верховного суду Князєва

На перший погляд, в історії з Князєвим все однозначно, але є нюанси

На перший погляд, в історії з Князєвим все однозначно, але є нюанси Фото:

У понеділок, 15 травня, стало відомо про те, що детективи НАБУ та САП затримали за підозрою у хабарі голову Верховного суду Всеволода Князєва. НАБУ повідомило про те, що вони "викрили масштабну корупцію у Верховному суді, а саме схему отримання неправомірної вигоди керівництвом та суддями ВС". Також у НАБУ повідомили, що провели обшуки у 18 суддів Верховного суду України. Подробиць правоохоронці не повідомляли, проте невдовзі в інформпросторі з'явилася інформація, що хабар у розмірі 2,7 мільйона доларів Князєву нібито передавали від олігарха-втікача Костянтина Жеваго. Що насправді стоїть за цим безпрецедентним корупційним скандалом, читайте у матеріалі "Апострофа".

Подарунок із Куршавеля

Увечері в понеділок стало відомо про те, що голову Верховного суду України (ВСУ) Всеволода Князєва підозрюють в отриманні хабара у справі Костянтину Жеваго Полтавського ГЗК (ПГЗК), який належить олігарху. Раніше Велика Палата ЗСУ розглядала справу щодо права власності 40,19% акцій ПГЗК Ferrexpo. Своїм рішенням від 19 квітня 2023 року вищий судовий орган залишив зазначені акції за Жеваго, скасувавши рішення попередніх судових інстанцій.

Читайте також: Фірташу пустили гази: чим закінчиться кримінальне переслідування

Одразу після затримання Всеволода Князєва у ЗМІ з'явилася інформація про те, що хабар судді нібито принесли від імені Костянтина Жеваго. Більше того, наступного дня слідчі НАБУ публічно заявили про те, що епізод із "винагородою" для голови Верховного суду пов'язаний із ухваленням судом рішення на користь власника групи "Фінанси та кредит" - тобто Костянтина Жеваго. Втім, прес-служба олігарха заявила, що бізнесмен не має жодного відношення до дачі хабара голові чи суддям Верховного суду.

"Інформація деяких ЗМІ про те, що неправомірна вигода могла бути отримана від людей, які діяли на користь підприємця, цілком неправдива. К. Жеваго ніколи нікому не давав і не міг давати подібних вказівок. Він вимагає просити засоби масової інформації не поширювати непідтверджені відомості, не ставати знаряддям маніпуляцій і не вплутувати його у справи, до яких він не має жодного відношення", - написали в прес-службі олігарха.

Проти самого Костянтина Жеваго в Україні розслідується справа про банкрутство банку "Фінанси та кредит" – у 2014 році багатомільярдні кошти, виділені Нацбанком на рефінансування цієї фінустанови, таємниче зникли. Варто зазначити, що Жеваго було затримано 27 грудня 2022 року в одному з готелів Куршавеля на запит ДБР. У результаті олігарх вийшов під заставу, мешкає в Куршавелі і регулярно навідується до поліції Франції.

Що сказали у НАБУ

Пізніше САП та НАБУ розповіли подробиці передачі хабара голові Верховного суду.

Директор НАБУ Семен Кривоніс заявив наступне: "Було зафіксовано низку контактів власника групи "Фінанси та кредит" (належить Жеваго — "Апостроф") з одним із власників адвокатського об'єднання, яке використовувалося для прикриття неправомірної діяльності" .

За словами Кривоноса, 3 травня керівництву Верховного суду було передано першу частину хабара, а потім було передано другу частину. Саме під час цього і було затримано Князєва.

Кривоніс також зазначив, що вигода у розмірі 2,7 млн. доларів США для голови Верховного суду та адвоката може бути частиною ширшої схеми корупційного тиску на суди.

Виявити схему вдалося завдяки проникненню детектива НАБУ під прикриттям усередину злочинного угруповання. А епізод із "винагородою" для голови Верховного суду пов'язаний із ухваленням судом рішення на користь власника групи "Фінанси та кредит".

Керівник САП Олександр Клименко уточнив, що адвокатське об'єднання використовувалося для прикриття у якості бек-офісу, створеного у Верховному суді для того, щоб впливати на рішення установи та інших судів.

Вуха Коломойського

"Ми знаємо в чиїх інтересах ухвалювалися рішення щодо відібрання у Жеваго акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату. За цим стирчать вуха Коломойського", - говорить у коментарі "Апострофу" політолог Віталій Кулик.

Про те, що до цього активу Жеваго цікавився Ігор Коломойський, раніше зазначало і видання Forbes. Саме компанії побічно пов'язані з Коломойським і звернулися до судових інстанцій щодо акцій Костянтина Жеваго, стверджує видання.

Політолог Віталій Кулик не виключив можливості того, що хтось із силовиків підігрує Коломойському: "Якщо вони грають на боці Коломойського, то це ганьба".

Утім, представник судової вертикалі, який побажав залишитися анонімним, у коментарі "Апострофу" розповів про те, що у Феміді оцінили цю історію, як атаку з боку Банкової: "Дії силовиків викликали серйозний резонанс у судових колах. Йдеться про безпрецедентний тиск на вертикаль, яка - тим більше на такому високому рівні як ВСУ - завжди була недоторканною. Це явна демонстрація сили з боку Офісу президента, адже всі чудово розуміють, що йдеться, в першу чергу, про конкретний кейс, пов'язаний з бажанням влади взяти під контроль підприємства, які мають стосунок до фінансово-промислової групи Костянтина Жеваго. Банкова вирішила натиснути на суддів, щоб ті не приймали "неправильні" рішення".

З цією думкою не погоджується політолог Віталій Кулик. "Верховний суд і так перебував під контролем Банкової. Ніхто не заважав Єрмаку чи Татарову втручатися в його роботу. Тому, на мою думку, ОП не було сенсу ламати цю вертикаль", - зазначив експерт.

До речі, у лютому поточного року глава Верховного суду в інтерв'ю "Громадському" підтвердив, що "комунікацію з президентом і керівником ОП налагоджено на належному рівні. У нас є систематичні зустрічі з Володимиром Зеленським та Андрієм Єрмаком. Президент чує ті речі, які я йому озвучую з приводу судової системи".

Однак на момент написання матеріалу реакції на цю гучну справу з боку Офісу президента не було.

Реальна боротьба з корупцією

Тим часом, політолог Віталій Кулик припускає, що НАБУ справді розкрило масштабну корупційну схему у Верховному суді.

"Деякі вищі чиновники справді втратили ґрунт під ногами. А ми знаємо, що українські суди завжди відрізнялися корупцією. Тому НАБУ показують, що у нас немає недоторканних і що покарання є невідворотним", - наголошує Кулик.

Таку саму думку висловив у коментарі "Апострофу" та політичний аналітик Ярослав Макітра. "Українська судова система просякнута корупцією. Я не думаю, щоб НАБУ наважилося затримати чиновника вищого рівня, якби правоохоронці не мали бодай якихось доказів, - каже експерт, - Думаю, що НАБУ має місце певний фактаж у цій справі".

Піар НАБУ

Утім, експерти у коментарях "Апострофу" припускають, що новому голові НАБУ необхідно показати ефективність роботи, відомство в цій історії займається певним піаром.

"НАБУ відрізняється досить ефективною роботою в інформпросторі. Воно постійно інформує про затримання якихось топ-корупціонерів, - каже Ярослав Макітра, - Але проблема в тому, що справи тривають роками і ще жодна не дійшла до суду".

"Я припускаю, що ця гучна справа буде спущена на гальмах або виявиться, що й справи не було, - зауважує Віталій Кулик, - На жаль, враховуючи ті скандали, які супроводжували НАБУ останнім часом, цій структурі теж довіри немає. Можливо, що це черговий піар".

Але обидва експерти також сходяться на тому, що висновки з цього гучного скандалу робити рано. Тим часом на позачерговому пленумі судді Верховного суду висловили недовіру голові ВСУ Всеволоду Князєву. Відповідне подання підписали 138 суддів із 142 присутніх. Секретар пленуму Верховного суду Дмитро Луспенчик заявив, що судді "шоковані тим, що сталося", зазначивши, що репутації ВСУ завдано "непоправної шкоди". Втім, якщо враховувати, що згідно з соціологічними опитуваннями, судовій системі й так не довіряє 74% населення України, то нинішня історія навряд чи більше погіршить ситуацію.

Читайте: Провести не можна залишити: чому в кулуарах знову говорять про вибори

Читайте також

Новини партнерів