RU  UA  EN

Четвер, 18 квітня
  • НБУ:USD 39.30
  • НБУ:EUR 41.90
НБУ:USD  39.30
Суспільство

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Для того, щоб росіяни почали проклинати Путіна, достатньо одного - відомий шоумен

Дмитро Чекалкін про "побєдобєсіє" і те, як "вилікувати" любов до Путіна

Дмитро Чекалкін про "побєдобєсіє" і те, як "вилікувати" любов до Путіна Фото: EPA/UPG

Російське "побєдобєсіє" та перетворення пам'яті про Другу світову війну на погрози "можемо повторити" потрібні РФ тому, що їй більше нема чого запропонувати своїм союзникам і народу. Разом із тим, для того, аби росіяни кардинально змінили ставлення до свого президента Володимира Путіна й навіть почали проклинати його, достатньо однієї дії - змінити те, що їм розповідають по телевізору.

Таку думку висловив в інтерв'ю "Апострофу" колишній український дипломат і військовий перекладач, відомий ведучий, шоумен і автор гумористичних програм ДМИТРО ЧЕКАЛКІН.

Про те, звідки виникло російське "побєдобєсіє" і як його подолати

Сьогодні це зручний інструмент для того, щоб залучити широку громадськість до своїх маршів. Взагалі в російській суспільній свідомості відбулася деформація від "Лишь бы не было войны" 20 років тому до "Можем повторить" за Путіна. Ось такий експеримент над мізками мільйонів росіян: вчора вони жахалися цієї війни й казали, що це не має повторитися, а потім почали малювати на своїх автомобілях "На Берлин за немками" й таке інше. Це зайвий раз підкреслює маніпулятивну силу ЗМІ. У Гітлера свого часу не було телебачення, лише радіо й газети, але він спромігся перетворити найбільш цивілізовану в світі націю на якесь стадо тварин, які знищували інші народи.

Той пропагандистський інструмент, який сьогодні Путін має в руках, дуже ефективний. Людська психологія дуже пластична. Я завжди наводжу приклад, як наприкінці 80-х вдалося змінити ставлення сотень мільйонів радянських громадян до Сполучених Штатів та Ізраїлю. Я три з половиною роки був у відрядженні в Алжирі й повернувся наприкінці 1989-го до абсолютно іншої країни. Коли я виїжджав, найстрашнішим ворогом був Ізраїль – "пособник американського імперіалізму". Раптом мене запрошують до концертного залу з приводу якоїсь події, де публіка стоячи й з аплодисментами зустрічає главу всесвітньої сіоністської агенції. Ще два роки тому про нього писали страшні книжки, мовляв, то "кроваві щупальця імперіалізму на шиї вільних народів світу", а тут тритисячна аудиторія зустрічає його оплесками…

Далі Рональд Рейган крокує Червоною площею і обіймається з москвичами! Тобто вчора він проголошував Радянський Союз імперією зла, а тут вони з Горбачовим мало не цілуються! По радіо лунають пісні про поручика Голіцина, корнета Оболенського – ще чотири роки тому це були найстрашніші вороги Радянського Союзу і його влади, аж їх взялися прославляти як культових персонажів. Що відбулося? Замість ведучих програми "Международная панорама" увімкнули ведучих програми "Взгляд". Так само й зараз, в принципі, для того, щоб вилікувати росіян, достатньо буде впродовж п'яти чи шести місяців показувати їм Навального, Каспарова чи Ходорковського замість Кисельова й Соловйова. Абсолютна більшість населення змінить своє ставлення й проклинатиме Путіна так само, як у 90-х проклинали Сталіна. А сьогодні Сталін для росіян став рятівником і героєм, йому встановлюють пам’ятники.

Існує такий феномен: ніщо так не об’єднує націю, як наявність справжнього чи вигаданого ворога. Наш ворог реальний – це Путін, і це певною мірою відіграло історичну роль, адже в нас вибудовується українська політична нація. А от в Росії вигадали якогось страшного піндоса-імперіаліста, який начебто намагається відібрати в них незалежність, територію, свободу. Тобто це маніпуляція, яка справді спрацювала: людей легко залякати справжньою чи вигаданою загрозою. Це психологічний ефект, і Путін дуже ефективно його використав...

Читайте також: У Києві стільки агентів найстрашнішого ворога України, що ми навіть не підозрюємо - Дмитро Чекалкін

...На відміну від радянських часів, нині в Росії немає "светлого будущего". Що вони можуть пообіцяти своєму народу чи народам країн-союзників? "Можем повторить"? Ще одну світову війну?

Чому вони так розкручують теми перемоги й "побєдобєсія"? Бо, зрештою, їм більше нічим зваблювати потенційних союзників.

Про "побєдобєсіє" в Україні

Сьогодні це дійсно найбільш болюча тема. Навіть у своїй стрічці в Facebook я бачу, що пости, присвячені цій події (параду Перемоги у Москві, скандальному концерту "Інтера" й іншим подіям, пов'язаним із 9 травня, - "Апостроф"), набирають по десять тисяч лайків і тисячі перепостів, а аудиторія одного поста – півмільйона користувачів, і це при тому, що зазвичай ця цифра вп’ятеро менша. На сьогодні це больова точка, й люди жахаються від того, як сьогодні цю війну перетворюють на новий фетиш в Росії. Це страшна трагедія, а історія людства не знає подібного. В Росії ж танцюють на кістках, надягають на дітей радянську форму, діти йдуть із табличками "Заградительный полк". А це ж ті, хто стріляв у спини радянським солдатам - і їх сьогодні прославляють! Це настільки обурює і вражає, що люди не можуть сприймати це спокійно...

Повний текст інтерв'ю читайте на "Апострофі" найближчим часом.

Читайте також

Під завалами є люди, ми ще не добралися до них - в.о. мера Чернігова

Російські військові вранці 13 квітня обстріляли ракетами Чернігів - у місті десятки загиблих та поранених - мер міста розповів про ситуацію

Лазерна зброя в Україні: чи допоможе ЗСУ "вогонь дракона"

Прототип лазерної зброї може незабаром опинитися в Україні

Нам казали, що України вже немає: боєць ЗСУ про битву за Маріуполь, виживання в "Азовсталі" і тортури в полоні

Бої з Маріуполя закінчилися важким пораненням і полоном для юного бійця