RU  UA  EN

Пʼятниця, 10 січня
  • НБУ:USD 42.38
  • НБУ:EUR 43.55
НБУ:USD  42.38
Суспільство

Перше вересня на Донбасі: як виглядають школи-примари в Широкиному і Зайцевому

Школи-привиди у прифронтовій зоні

Школи-привиди у прифронтовій зоні Фото: Апостроф

Війна перетворила декілька шкіл на Донбасі на примари. На Азовському узбережжі в Широкиному замість першого дзвінка лунатимуть постріли. Тут, незважаючи на перемир'я, у бойовиків свій "навчальний процес". У селищі Зайцеве під Горлівкою школа вже кілька років служить базою бойовиків: у спортзалі зберігаються не спортивні, а бойові снаряди, і БТР давно змінив у дворі шкільний автобус.

Таку ж "освітню програму" освоюють і в так званій ЛНР. Не так давно з'явилися новини, що жителі міста Ірміно збунтувалися через наміри терористів зробити з місцевої школи казарму. Батькам щось невиразно прокричали про "державну необхідність", але всім зрозуміло, що в класах надійніше ховатися від обстрілів у відповідь.

Напередодні Дня знань, який цього року припав на неділю, "Апостроф" побував в Широкиному і Зайцевому, де нам вдалося поспілкуватися з колишніми вчителями та учнями про їхні школи-примари.

За школою ховалися групи бойовиків

Євген Корабльов був учнем широкинської школи, а потім воював на її околицях. У рідному класі був в 2014 році, напередодні президентських виборів. Він згадує, що тоді вже приїхали "туристи" з Росії, але село жило своїм звичайним життям. Хтось в Маріуполь на роботу їздив, хтось виходив в море за рибою. На останній випускний зійшлося все село: після танців школярі пішли зустрічати схід сонця біля моря.

"Майбутня війна не відчувалася. Проросійських активістів можна було перерахувати на пальцях у всьому районі. Максимум, чого вони домоглися - в Новоазовську під українським прапором повісили ганчірку ДНР", - розповідає Євген.

Він згадує, що тоді як по Маріуполю, так і по Широкиному ходили чутки про підготовку штурму Правим сектором. Базою сили всерйоз вважали кондитерську фабрику, що належала Петру Порошенку. У підсумку, в Приазов'я вторглися війська з боку РФ.

Апостроф
1 / 1
Апостроф
1 / 1
Апостроф
1 / 1
Апостроф
1 / 1
Апостроф
1 / 1
Апостроф
1 / 1
Апостроф
1 / 1
Апостроф
1 / 1
Апостроф
1 / 1
Апостроф
1 / 1
Апостроф
1 / 1
Апостроф
1 / 1
Апостроф
1 / 1
Апостроф
1 / 1
Апостроф
1 / 1

"Я був там у 2015 році, ми утримували висоти в Широкиному. Зайти в селище групи бойовиків не могли, все було під нашим прицілом. Але школа розташована так, що використовуючи її стіни, як прикриття, можна було підійти з кулеметами. І це була зручна позиція для спостереження, там було непримітне вікно, де напевно був бойовик з біноклем. Сховатися можна було і в шкільному дворі, в приміщенні колишнього тиру", - розповідає Євген.

Декількох тижнів вистачило для того, щоб школа стала руїнами. Зараз в класах стоять обгорілі парти, серед уламків цегли пошарпані підручники російської мови. На одній зі стін зберігся масштабний малюнок, присвячений Другій світовій: "Батьківщина-мати кличе". Поруч від руки записано, що вона закликає припинити пияцтво.

Читайте: Навколо нас стояв густий запах крові - очевидець про боях під Іловайськ

Зі школи тягнеться мережа окопів

Школа в Зайцевому (передмістя Горлівки, непідконтрольна територія) фактично закрилася тільки в 2015-16 році. Довгий час тут було відносно спокійно, бої йшли в стороні, але під вікнами з'явився блок-пост бойовиків. Педагоги обурилися, але почули: "Хочете продовжувати працювати - закрийте роти".

У 2015 році селище перерізала лінія фронту, але учні продовжували ходити на уроки. Йшли, не дивлячись на заміновану дорогу і обстріли. "Падаєш в канавку і чекаєш поки стихне", - розповідали старшокласники про дорогу на навчання.

Довгий час школа залишалася україномовною, потім перейшла на російські букварі, потім на стан облоги.

"Почався обстріл, і так "збіглося", що поруч було російське телебачення, яке зняло евакуацію дітей. Їх витягали прямо через вікна. Напевно, для цього в школу і стріляли", - розповідали нам місцеві жителі.

Про обстріл школи бойовики повідомляли регулярно. У наших же зведеннях писали так: "За інформацією, отриманою від місцевих жителів Зайцевого, на свиноферму прибула група невідомих військових ДНР, одягнених у форму типу "Флора" з синіми і двома білими пов'язками на зброї і формі. Після розміщення на свинофермі вони відкрили вогонь в напрямку школи ", - йшлося у повідомленні штабу АТО (ООС).

Школа звільнилася і її щільніше зайняли терористи. Вона розташована на висоті, а одне найближчих поселень Жованка - як на долоні. Кілька років тому там побували представники ОБСЄ, які відзвітували про розквартированих військових. Потім в соцмережах з'явилося відео, де двоє бойовиків (у одного характерний російський акцент) грають в спортзалі в баскетбол, а біля стін лежать ящики з боєприпасами. Ще одне красномовне фото було зроблене з повітря - від школи тягнеться мережа окопів.

Фото: facebook.com
1 / 1
Фото: facebook.com
1 / 1
Фото: facebook.com
1 / 1
Фото: facebook.com
1 / 1
Фото: facebook.com
1 / 1
Фото: facebook.com
1 / 1

Вчителі з болем розповідають про те, що на фото їх кабінетів все розкидано - але не вибухами, а вандалами. І згадують, скільки було вкладено праці в ремонти: "У нас і вікна нові були, і парти, і лінолеум - не у кожної нашої міської школи таке було".

І про демілітаризацію або хоча б перемир'я мова не йде.

"Днями були прильоти з "важкого". Після таких будинки сіпаються і потріскують. Тиша тривала недовго, тижнів зо два. Почалося з стрілецької, потім переходить у "серйозні відносини". Ми раділи, що хоч мінометів не чути. А потім знову почали" , - розповідали нам в Зайцевому.

Читайте також

Новорічне подорожчання: чому в Україні зростають ціни на бензин

Подорожчання пального в Україні на початку 2025 року спричинене підняттям акцизів, зростання цін становитиме 1,5 гривні на літрі

Звільняти працівників стане легше... але навіщо? Які нововведення пропонує проект Трудового кодексу України

Проєкт нового Трудового кодексу викликає запитання і у нинішній редакції може бути відхилений Верховною Радою