RU  UA  EN

Понеділок, 25 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.05
Суспільство

Був глухий, але дуже потужний вибух - мешканці будинку на Позняках давно відчували запах газу

Жителі напівзруйнованої багатоповерхівки розповіли про нинішні умови проживання та про те, що збираються робити далі

Жителі напівзруйнованої багатоповерхівки розповіли про нинішні умови проживання та про те, що збираються робити далі Фото: УНІАН

Жителі багатоповерхового будинку по вулиці Соломії Крушельницької у Києві, де 21 червня сталася вибух, переселилися до своїх родичів. Тим, кому їхати було нікуди, влада надала тимчасовий притулок в гуртожитку столичної школи-інтернату №12. "Апостроф" поспілкувався з цими людьми, побачив, в яких умовах вони живуть і дізнався, що в трагедії вони звинувачують співробітників газових служб, котрі неякісно провели заміну лічильників, внаслідок чого в будівлі рвонув газ.

Вибух в київській багатоповерхівці по вулиці Соломії Крушельницької стався зранку 21 червня. Трагедія забрала життя, щонайменше, трьох людей, які виявилися членами однієї сім'ї. Вибухом рознесло 40 квартир з 4 по 9 поверхи будівлі. Без житла залишилося 125 осіб. Частину з них було переміщено в гуртожиток столичної школи-інтернату №12. У понеділок, 22 червня, кореспондент "Апострофа" в гуртожитку їх не знайшов - всі вони повернулися до свого напівзруйнованого будинку, намагаючись забрати з квартир хоч якісь особисті речі.

Умовами розселення потерпілі загалом задоволені, але всі вони чудово розуміють, що прихисток в інтернаті є тимчасовим і вже на початку вересня, швидше за все доведеться шукати нове житло. Тому вони розраховують на компенсації з боку влади.

"Наша внучка всіх нас врятувала"

Один з потерпілих - Михайло закурює цигарку, показує на розвалені поверхи та плутано розповідає свою історію.

"Коли почався коронавірус, ми переїхали жити за місто, але щотижня навідувалися додому. В цей день о 10 годині ми теж збиралися приїхати додому, щоб полити квіти. Але внучка проспала і в 10 тільки встала ... Добре, що проспала", - зазначає житель напівзруйнованого будинку.

Постраждалих жителів, таких як Михайло, у дворі злощасної багатоповерхівки, наступного ранку після трагедії зібралося кілька десятків. Всі вони розгублено спостерігали за роботою рятувальників, не розуміючи, як далі жити та що їм робити.

"Все почало валитися, - розповідає "Апострофу" постраждала з 213 квартири Тетяна Олексіївна. - Спочатку почав падати балкон, я відразу подумала, що це ж потрібні будуть гроші, аби застеклити балкон. Потім обвалився піддашок, ну добре, приб'ю, потім дивлюся вже і вікон немає, і двері вибуховою хвилею кудись вибило. В кімнатах стіни потріскалися".

"Був глухий, але дуже потужний вибух, - додає "Апострофу" житель другого поверху Віктор. - Але на вибухівку не схоже. Якби це була вибухівка, на стінах б залишилися димні та вогненні смуги. Від вибухівки різкий та більш дзвінкий звук, а це був глухий і об'ємний. Я фізик і трохи розбираюся. А потім почало все сипатися і багато пилу, дуже багато. Вогню не було взагалі, тільки пил. Я відразу вискочив на вулицю. Явно, що рвонув газ".

Вибухом рознесло 40 квартирФото: Апостроф

Дійсно, в версію про те, що, вибух міг статися внаслідок теракту, ніхто з потерпілих не вірить.

Версія про самогубця, який навмисне пустив газ в свою квартиру, також відхиляється.

"У квартирі, де був епіцентр вибуху, жила Людмила Яківна. Ця жінка була дуже активна: займалася йогою, їздила до Індії, і де вона тільки не була. Вона була життєлюбом, тому у версію щодо самогубства я не вірю", - каже Тетяна Олексіївна .

Але все як один запевняють - винні співробітники газової служби, які недбало виконали свою роботу.

"У більшості людей в під'їзді зняли газові лічильники і замість них поставили якісь заглушки-трубочки. Ми не фахівці, але, очевидно, що ця конструкція не відповідала правилам техніки безпеки", - пояснює "Апострофу" мешканка квартири №236 Оксана Ходуліч.

До речі, ще задовго до трагедії кілька днів поспіль постраждалі відчували запах газу.

"Я чула запах. Він був у ванній-кімнаті, в туалеті, йшов від вентиляції і на кухні. Я думала, що це так труїли тарганів, тому й запах. Але не могли так труїти тарганів, адже запах відчувався кожен день і шафки на кухні постійно ним наповнювалися. Зараз я вже зрозуміла, що якщо десь в якійсь квартирі злітала ця заглушка, яку поставили замість лічильника то газ йшов на повну потужність, - запевняє жителька квартири №213 Тетяна Олексіївна. - Коли заглушку ставили вже мені, я попросила майстра, щоб він це місце намазав милом і включив газ, аби перевірити, пропускає чи ні. Якби не попросила, він би так би собі і пішов. Але чи всі зробили так, як зробила я?".


В очікуванні компенсацій

Забрати свої речі з напівзруйнованих квартир потерпілі не можуть - тривають рятувальні роботи. Тому хтось із них тимчасово оселився у родичів, а тим, кому йти просто немає куди, місцева влада надала притулок в гуртожитку столичної школи-інтернату №12. Правда не всім такий притулок подобається, адже школа-інтернат практично паркан до паркану сусідить з тубдиспансером.

На першому поверсі гуртожитку стоять об'ємні ящики з продуктами і водою. Все це - допомога волонтерів для постраждалих.

"Зараз у нас зареєстровано 56 осіб, - розповідає "Апострофу" директор інтернату Олег Савчук. - Селили сім'ями, а не як попало. Місць зараз вистачає всім, і, завдяки волонтерській підтримці, люди всім забезпечені. Налагоджено триразове харчування, а крім нього є сухі пайки. Умови у нас добрі: вода є, кімнати є, ліжка, їжа, медична допомога - все є. Всім, хто оселився, зробили тести на коронавірус. Засобами індивідуального захисту люди забезпечені, плюс на кожну сім'ю видали по пляшці антисептика".

Умови в кімнатах гуртожитку справді не найгірші: зручні ліжка, чисті підлоги. Є й невелика кухня, де можна самостійно розігріти їжу. Втім, довго залишатися в гуртожитку люди не зможуть.

"Ніхто нікого, звичайно ж, не виганяє. Але у нас навчальний заклад і ми всі розуміємо, що з 1 вересня навчальний процес повинен бути відновлений", - зазначає Олег Савчук.

Постраждалі сподіваються на компенсацію від влади, адже без житла залишилося 125 осіб. У Кабміні пообіцяли розглянути питання компенсації за рахунок резервних фондів держави та столиці. Однак самі постраждалі запевняють, що ніхто з чиновників поки що нічого їм не обіцяв.

"Ні про які компенсації мова не йшла. Якщо держава утримує таку оригінальну газову службу, то вона зобов'язана тепер нас всіх забезпечити квартирами", - вважає Оксана Ходуліч.

Але багато хто, після вибуху взагалі залишився ні з чим.

"У однієї жінки є тільки 200 гривень в сумочці й тоненький халатик на ній. Це все, що вона має на сьогоднішній день. Її квартиру знесло повністю. Мер сказав, що буде вирішуватися питання, яким чином відбудовувати будинок або що взагалі з ним робити. Ми сподіваємось, що, хоча б за речі дадуть якусь компенсацію", - резюмувала Тетяна Олексіївна.

Читайте також