RU  UA  EN

Пʼятниця, 10 січня
  • НБУ:USD 42.25
  • НБУ:EUR 43.55
НБУ:USD  42.25
Суспільство

В Україні збільшать прожитковий мінімум: кому 1 липня підвищать пенсії

До прожиткового мінімуму прив'язана низка виплат

До прожиткового мінімуму прив'язана низка виплат Фото: УНІАН

У травні 2020 року в Україні відбулася індексація пенсій, у межах якої виплати було збільшено для 8,35 мільйона осіб. У липні очікується черговий перерахунок. "Апостроф" розбирався, кому підвищать пенсії.

Ощасливлять не всіх

Після травневого перерахунку пенсії в Україні взяли місячну перерву. Але вже в липні очікується чергове збільшення пенсійних виплат.

Утім, як і у випадку з індексацією, підвищать пенсії далеко не всім.

Як повідомили "Апострофу" у Пенсійному фонді України, згідно з держбюджетом 2020 року, з 1 липня в країні підвищиться прожитковий мінімум. Зокрема, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, до якого прив'язані розміри різних виплат, зокрема і пенсійних, збільшиться з нинішніх 1638 гривень до 1712 гривень.

"У зв'язку з цим органами Пенсійного фонду України будуть проведені перерахунки пенсій. У результаті перерахунку збільшаться мінімальний і максимальний розміри пенсій, розміри встановлених до пенсій надбавок, підвищень, пенсій за особливі заслуги, стипендій, щомісячної державної адресної допомоги та інших виплат, розміри яких визначаються з огляду на розмір прожиткового мінімуму", - йдеться у відповіді Пенсійного фонду на запит видання.

Водночас у Пенсійному фонді не змогли назвати кількість громадян, яким будуть збільшені пенсії, а також середній розмір підвищення пенсій - про це можна буде говорити вже після проведення перерахунку.

Кому скільки

Однак деякі розрахунки, принаймні приблизні, можна зробити без допомоги Пенсійного фонду.

Очевидно, що ті, хто отримує мінімальну пенсію, в липні (і наступні місяці) отримають доплату в розмірі 74 гривень. Таких пенсіонерів в Україні близько 3 мільйонів, тобто більш як четверть від загальної кількості пенсіонерів (11,3 мільйона станом на 1 січня 2020 року).

Крім мінімальної пенсії, також зросте розмір максимальної, яка становить 10 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність. Відповідно, максимальна пенсія зросте з нинішніх 16 380 гривень до 17 120 гривень (збільшення 740 гривень). Таку пенсію, враховуючи дані за попередні роки, отримують близько 20 тисяч осіб.

Крім того, з 1 липня збільшаться доплати за стаж. Пенсіонери-чоловіки, які мають стаж понад 35 років, і жінки - понад 30 років, отримують щомісячні доплати в розмірі 1% від мінімальної пенсії за кожен додатковий рік. Оскільки мінімальна пенсія слідом за прожитковим мінімумом збільшується, то, відповідно, зросте і розмір доплати - на 74 копійки за кожен додатковий рік.

У минулі роки перерахунок також торкався українських донорів крові - їх надбавки становлять 10% від прожиткового мінімуму, причому середнього, а не для осіб, які втратили працездатність. Із 1 липня середній розмір прожиткового мінімуму збільшується з 2027 гривень до 2118 гривень, відповідно, для донорів розмір надбавки повинен зрости з 202,7 гривні до 211,8 гривні.

Таким чином, за дуже приблизними розрахунками, в липні більш як 3 мільйони українців поліпшать своє матеріальне становище. Ну, а скільки конкретно громадян отримають збільшені в результаті перерахунку виплати, ми, очевидно, дізнаємося від влади вже після фактичного проведення такого перерахунку.

Слід також нагадати, що в грудні відбудеться чергове підвищення прожиткового мінімуму: середній зросте до 2189 гривень, а для осіб, які втратили працездатність - до 1769 гривень. А це означає, що в кінці 2020 року мінімальна пенсія збільшиться також до 1769 гривень, а максимальна - до 17 690 гривень. Доплати за зайві роки великого стажу зростуть, відповідно, на 57 копійок.

Читайте також

Новорічне подорожчання: чому в Україні зростають ціни на бензин

Подорожчання пального в Україні на початку 2025 року спричинене підняттям акцизів, зростання цін становитиме 1,5 гривні на літрі

Звільняти працівників стане легше... але навіщо? Які нововведення пропонує проект Трудового кодексу України

Проєкт нового Трудового кодексу викликає запитання і у нинішній редакції може бути відхилений Верховною Радою