RU  UA  EN

Четвер, 2 січня
  • НБУ:USD 41.80
  • НБУ:EUR 43.40
НБУ:USD  41.80
Суспільство

Чи закриється Європа для "жовтої" України

Щоб бути відкритою для ЄС, Україна повинна відповідати декільком критеріям

Щоб бути відкритою для ЄС, Україна повинна відповідати декільком критеріям Фото: Getty images

Україна поступово рухається до посилення карантину. У шести областях країни - Волинській, Вінницькій, Закарпатській, Львівській, Одеській та Тернопільській - динаміка рівня госпіталізацій вже вийшла за рамки "зеленої" зони. У МОЗ вже переглянули підходи до карантину і ввели преференції для вакцинованих. Але цілком очевидно, що в найближчому майбутньому більш жорстких коронавірусних обмежень і виходу країни з "зеленої" зони не уникнути. Чи зміниться при цьому туристична політика ЄС щодо нашої країні і чи закриє Європа знову свої кордони для наших громадян - дізнавався "Апостроф".

Три критерії

Свої "двері" громадянам третіх країн для нетривалих поїздок Євросоюз відкриває за рекомендаціями Ради ЄС, які переглядаються кожні два тижні і базуються на підставі трьох основних критеріїв:

- не більше 75 нових випадків COVID-19 на 100 тисяч жителів за останні 14 днів;

- більше 300 тестів на 100 тисяч жителів, проведених за останні 7 днів;

- не більше 4% позитивних тестів серед всіх тестів на COVID-19, проведених за попередні 7 днів.

Крім того, Рада ЄС аналізує ще й загальні заходи, що вживаються урядами країн в боротьбі з коронавірусом: динаміку вакцинації, відстеження контактів, лікування, локалізацію осередків пандемії.

Востаннє рекомендації Ради ЄС були переглянуті 9 вересня. Україна залишилася в "зеленій" зоні ЄС, а ось Албанія, Вірменія, Азербайджан, Бруней, Японія і Сербія звідти "вилетіли".

Так як Рада ЄС переглядає свої рекомендації кожні два тижні, то очевидно, що наступного разу список буде оновлено 24 вересня.

Чи втримається Україна в "зеленій" зоні

Нові випадки. Вже зараз Україна перевищує критерій ЄС за кількістю нових випадків захворювання на 100 тисяч населення.

По країні цей показник дорівнює 107. Але це, так би мовити, середня температура по палаті. В окремих регіонах зовсім біда. Наприклад, в Луганській області 235 випадків захворювання на 100 тисяч населення, а в Чернівецькій області взагалі 271. Якщо темпи захворюваності зростатимуть, то ЄС виключить Україну з "зеленої" зони. А вони ростуть: на початку вересня МОЗ фіксував близько 50 випадків захворювання на 100 тисяч населення, в кінці першої декади місяця вже 76, і ось тепер 107.

Коефіцієнт тестування. Тут теж немає приводів для оптимізму. Критерій Ради ЄС - не більше 4% позитивних тестів від загального числа всіх проведених тестувань. На даний момент в Україні цей показник дорівнює 7%. При цьому, якщо подивитися в динаміці, то можна побачити зростання. Наприклад 1 вересня 4,4% всіх тестів були позитивними, 10 вересня 5,8%, а зараз 7%.

Кількість тестів. За цим показником Україна задовольняє вимоги Ради ЄС: щодня в країні роблять понад 900 тестів на 100 тисяч населення. Втім виконання тільки одного критерію вочевидь недостатньо, щоб залишитися в "зеленій" зоні.

Карантин не допоможе

Але ж в Україні з дня на день уряд планує посилити карантинні заходи і перевести країну на життя в умовах "жовтого" рівня епідемічної небезпеки. Можливо, завдяки посиленню карантину, вдасться не просто стримати темпи поширення епідемії, але і відкотити статистичні показники на безпечний рівень, щоб залишитися в "зеленому" списку Ради ЄС?

На жаль, це не спрацює, навіть якщо ввести "жовтий" рівень прямо зараз.

По-перше, "Для того, щоб карантинні заходи були ефективні, їх потрібно вводити на два місяці. Це я кажу про жорсткі карантинні заходи. Але, як ви розумієте, ні наша економіка, ні наше суспільство цього вже не витримають", - пояснив "Апострофу" епідеміолог Сергій Кравченко.

По-друге, протягом найближчого тижня посилення карантину чекати не варто. Адже за словами міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, Комісія техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій (яка і ухвалює рішення про посилення карантину), збереться тільки через 7 днів після поновлення карантинної постанови Кабміну № 1236. Ця постанова оновилась у понеділок, 13 вересня, відповідно, рішення про переведення країни з "зеленої" в "жовту" зону буде ухвалюватися тільки наступного тижня. А вже наступного тижня, орієнтовно 24 вересня, Рада ЄС відновить свої рекомендації. Тобто часу критично мало, щоб за допомогою посиленого карантину відкотити епідеміологічні критерії до норм ЄС.

Як зміняться правила

В такому разі, коли ми "вилетимо" з "зеленого" списку ЄС, як можуть змінитися для українців правила поїздок в Європу? Чи закриє ЄС кордони для українців, як це було навесні?

За словами експертів, повернення весняного сценарію чекати не варто.

"Такого жорсткого локдауну як був, вже не буде в жодній країні, - каже "Апострофу" заступник голови Комітету з туризму Торгово-промислової палати України Володимир Царук. - Навіть судячи з того, як поводяться авіалінії. Наприклад, Wizz Air оголосила добір персоналу, інші компанії докуповують авіапарк. Мабуть вони щось знають, так як авіакомпанії першими реагують на всі зміни. Це ж великий бізнес, і по них можна розуміти, як буде розвиватися ситуація. Тому припинення авіарейсів не буде".

"Радикально все закрити не хоче жодна з країн, - додає "Апострофу" голова Всеукраїнської асоціації туристичних операторів України Ігор Голубаха. - Обпікшись локдаунами і жорсткими обмеженнями, у більшості країн влада намагається знаходити інші інструменти захисту свого населення".

Які це інші інструменти? Преференції для вакцинованих туристів.

"На сьогоднішній день Європа чекає саме на вакцинованих туристів, а невакцинованих не особливо чекає, - запевняє Голубаха. - Не повинно бути повного закриття кордонів, просто будуть додаткові заходи безпеки: певний термін карантину, або необхідність проведення повторних тестів. Тобто невелике посилення правил перетину кордону".

Вже зараз такі преференції діють. Наприклад, для в'їзду на територію Румунії українським громадянам необхідно дотриматися 14 днів карантину, але з повним курсом вакцинації жодних обмежень немає.

Якщо ж Україна перестане бути "зеленою" для Європи, то до вакцинації можуть додати вимоги тестування. Адже навіть якщо турист і щеплений, це ще не означає, що він не заразний. Так вже зараз робить Німеччина: в деяких випадках ваучера недостатньо для безперешкодного перетину кордону, потрібен ще й тест.

"Європа як пускала, так і пускатиме. Особливо ті країни, які зацікавлені в туризмі. Наприклад, Греція вже заявляє, що з 15 вересня лише для вакцинованих буде дозволено вхід в музеї, але в глибинці країни все як і раніше. Думаю, пускатимуть за наявності ПЛР-тесту і вакцинації. Можуть посилити вимоги і крім вакцинації перед виїздом вимагати тест. Але не прогнозується повністю все перекрити. Теоретично закриття кордонів на зимовий сезон можливе. Але, знову ж таки, в Австрії пускатимуть на гірськолижні курорти і готелі тільки вакцинованих, а ті, у кого немає щеплення, повинні зробити ПЛР-тест", - резюмував Царук.

Читайте також

Пенсії, зарплати, податки, тарифи: що зміниться в Україні з 1 січня 2025 року

В Україні з 1 січня не виростуть мінімальна пенсія та мінімальна зарплата, але збільшаться акцизи на пальне та військовий збір для ФОПів

Різдвяний стіл для української родини: скільки коштує приготувати 12 святкових страв

Різдвяний стіл з 12 традиційних страв цього року в Україні коштуватиме понад 1500 гривень

Новини партнерів