З 1 листопада на українців очікує ріст цін на первинному ринку житла, отримання рецепту на психотропні та наркотичні лікарські препарати за новими правилами, а також подорожчання оформлення закордонного паспорту та інших документів. З приємного - деякі українці зможуть отримати виплати у розмірі 3000 гривень. А для тих, хто переживає за комунальні платіжки взимку – тарифи не підвищать. Детальніше про нововведення у листопаді – у матеріалі "Апострофу".
Ціни на квартири
В Україні з 1 листопада вступає в дію закон №2600, який може вплинути на вартість квартир у новобудовах.
Цей закон вводить наступні податки на продаж нерухомості:
- для інвесторів вводиться ПДВ касовим методом;
- для фізичних осіб ставка податку становитиме 18% від різниці між ціною продажу або оціночної вартості і ціною її придбання при першому за рік продажу квартири.
Другий і наступні продажі житла протягом одного року оподатковуються по 5%.
Таким чином закон повинен унеможливити будь-які маніпуляції з відшкодуванням та оптимізацією ПДВ та стимулювати зростання будівництва.
Вартість оформлення паспорту
З 1 листопада в Україні відчутно подорожчає термінове оформлення внутрішнього та закордонного паспортів. Також зросте тариф на повторне оформлення та обмін посвідчення біженця.
Скільки коштуватиме оформлення документів:
- Оформлення та обмін карти мігранта подорожчає з 199 грн до 399 грн;
- Вартість оформлення паспорта громадянина України протягом 10 днів зросте з 252 грн до 496 грн;
- Вартість оформлення та обміну проїзного документа біженця зросте з 226 грн до 452 грн;
- Оформлення та обмін посвідки на тимчасове проживання подорожчає з 352 грн до 452 грн;
- Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон за три або сім днів подорожчає з 704 грн до 992 грн;
- Оформлення та обмін посвідчення біженця, крім оформлення посвідчення біженця вперше, подорожчає з 168 грн до 336 грн.
Крім того, через шість місяців після скасування військового стану оформлення паспорта громадянина України (у формі картки), крім оформлення паспорта вперше, протягом 20 робочих днів зросте зі 126 грн до 248 грн. Тоді ж подорожчає та оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон за 20 днів – з 352 до 496 грн.
Електронний рецепт на психотропні ліки
З листопада наркотичні та психотропні препарати в Україні продаватимуть за електронним рецептом. Мова йде про наркотичні лікарські засоби, які зараз відпускаються виключно за рецептом лікаря на спеціальному рецептурному бланку форми № 3 (ф-3). У медицині ці ліки застосовують для знеболення у пацієнтів зі складними захворюваннями, знеболювання хворих, які отримують паліативну допомогу, лікування психічних розладів, замісної підтримувальної терапії та інших.
При цьому, тим закладам, які поки не працюють з ЕСОЗ, тимчасово дозволяється виписувати рецепти на паперових бланках до кінця року, поки триватиме перехідний період. Варто зазначити, що нововведення не стосується пільгових препаратів, які пацієнт отримує безкоштовно.
Після отримання е-рецепту пацієнту приходитиме sms-повідомлення, де будуть вказані унікальний номер і код погашення. Ці дані потрібно повідомити фармацевту в аптечному закладі, щоб мати змогу отримати лікарський засіб на руки.
Одноразова допомога деяким українцям
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України з 1 листопада відкриває рахунок для допомоги за кошти донорів евакуйованим громадянам та мешканцям звільнених територій.
Разові екстрені виплати становитимуть 3000 гривень для дітей та осіб з інвалідністю, решта категорій отримають через "Укрпошту" по 2000 гривень. Кошти видаватимуться обласним військовим адміністраціям на закупівлю продовольства, одягу, ліків, а також евакуацію громадян та облаштування місць їхнього компактного розміщення.
На деокупованих територіях місцеві органи влади протягом семи днів мають надати інформацію до обласних військових адміністрацій про кількість осіб, які проживали на момент звільнення територій від загарбників. Ця інформація передається до Мінреінтеграції. Відомство спільно з Міноборони затверджує перелік деокупованих населених пунктів та протягом двох днів перераховує кошти "Укрпошті", яка протягом п'яти днів має здійснити всі виплати.
Для евакуйованих в інші регіони, за три дні до відправлення евакуаційного поїзда "Укрпошта" на підставі відомостей від "Укрзалізниці" передає Мінреінтеграції інформацію про кількість осіб, що евакуюються, та орієнтовну суму коштів. Протягом двох днів відомство перераховує кошти, які протягом п'яти днів мають виплатити евакуйованим.
Тарифи на комунальні послуги
Як відомо, 28 жовтня 2022 року Кабінет міністрів України ухвалив постанову №859, згідно з якою ціна на електроенергію для населення залишиться незмінною до кінця опалювального сезону.
Таким чином, споживачі, які використовують менше ніж 250 кВт на місяць, сплачують 1,44 грн за кВт-год, а ті, що споживають понад 250 кВт — по 1,68 грн.
Водночас, у липні Верховна рада ухвалила урядовий закон №7427, який передбачає встановлення мораторію на підвищення тарифів на тепло для населення.
Згідно з документом, забороняється підвищувати для всіх категорій споживачів тарифи на:
- послуги з розподілу газу;
- теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання);
- послуги з постачання теплової енергії та гарячої води.
Зарплати та пенсії
Після жовтневого підвищення мінімальної зарплати та пенсії нового перерахування не заплановано. Таким чином мінімальна зарплата в Україні залишається на рівні 6700 грн, а мінімальний розмір пенсії за віком становить 2 680 грн.
Водночас українці, які досі не отримують підвищених пенсій за віком, за інвалідністю чи військових пенсій, але мають на це право, можуть звернутися до органів ПФУ.
Хто має право на підвищення пенсії:
- Особи 65+ років;
- Особи з необхідним страховим стажем;
- Особи віком від 70 до 75 років;
- Отримувачі військових пенсій або пенсій за інвалідністю.
Варто зауважити, що пенсійний вік і призначення пенсії за віком визначається залежно від набутого страхового стажу та становить 60, 63 та 65 років.