RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Вигнати "руський дух" із храмів: що Україна має зробити з УПЦ

Багато церков перетворилися на антиукраїнські осередки

Багато церков перетворилися на антиукраїнські осередки Фото:

У вівторок, 22 листопада, СБУ провела обшуки у Києво-Печерській Лаврі та Корецькому монастирі УПЦ Московського патріархату на Рівненщині. Здавалось би, непересічна подія, яку важко було уявити ще рік, ба - навіть півроку тому, але у світлі зливи повідомлень про "русскомирні" прояви серед духовенства московської церкви – дивуватися за великим рахунком нічому. Про те, як представники УПЦ, що позиціонують себе як українську церкву, нарешті дочекались уваги з боку компетентних державних органів, читайте в матеріалі "Апострофа".

Обшуки у найдавнішій та найбільшій українській святині завершили низку "пригод" московського духовенства, яке орендує її в української держави вже майже 30 років. Так, ще влітку одіозного настоятеля Лаври, митрополита Павла (в народі "Паша-Мерседес") затримали на одному з українських прикордонних пунктів. Журналісти стверджували, що він намагався завезти контрабанду – втім, тоді цей епізод залишився практично непоміченим.

Значно гучнішим став скандал, пов'язаний з недавнім богослужінням у Києво-Печерській Лаврі, під час якого співали пісню з такими словами: "Звон плывет, плывет над Россиею, пробуждается матушка-Русь". Відео "патриотических песнопений" в серці Києва записав випускник Київської богословської академії, який з друзями зайшов у храм Всіх святих у Лаврі.

На відверто проросійські дії священників відреагували в СБУ. Щоправда, митрополит Павло хоч і визнав, що на одному з молебнів парафіяни дійсно співали пісню про Росію, проте зазначив, що це світська пісня. В результаті, священику Захарії, який служив у цей час, заборонили відправляти літургії. Примітно, що цей священнослужитель в певних політичних колах користується славою "цілителя", зокрема до нього часто зверталися за порадою впливові "регіонали".

Читайте: Обшуки в Лаврі: як священики змінили віру в Христа на віру в Путіна

Але повернімося до обшуків в Лаврі. Як повідомили в СБУ, понад 50 мешканців та гостей Лаври пройшли поглиблені контррозвідувальні опитування, зокрема з використанням поліграфа. Деякі з них під час перевірки документів надали паспорти та військові квитки СРСР, в інших не було оригіналів документів, а лише їх копії, або українські паспорти з ознаками підробки чи пошкодження.

Купа друкованої пропаганди "русского мира", готівка на загальну суму понад 2 млн грн, понад 100 тис. доларів США та кілька тисяч російських рублів - теж результат обшуків у орендованій московськими попами київській святині.

Окрім Лаври, того ж дня обшуки пройшли і в Корецькому монастирі УПЦ МП на Рівненщині. Примітний факт: монастир є ставропігіальним, тобто підпорядковується напряму московському патріарху Гундяєву і формально є власністю Священного Синоду РПЦ. І це попри те, що зараз йде вже десятий місяць війни...

Тут варто нагадати, що у 2014 роцы на території іншої української святині, Святогірської лаври російський терорист Ігор Гіркін накопичував зброю, переховував бойовиків і сам ховався перед захопленням Слов'янська. Влітку 2022-го, коли Святогірськ опинився під окупацією, за свідченнями місцевих, монахи поводили себе як однозначні колаборанти. Щоправда, потім сильно дивувались – чому їхні "брати во Христі" не пошкодували лаврський скит, який згорів дощенту, та й кількох монахів вбили, "випадково" обстрілюючи обитель. До речі, третя українська Лавра – Почаївська, теж славиться настроями, ніяк не пов'язаними зі святістю. Там давно процвітає українофобство, роспропаганда та конспірологія у її найгірших проявах – тобто, роботи для профільних державних органів там дуже немало, треба лише почати.

За останні кілька місяців Служба безпеки помітно активізувалася на цьому напрямку. І виявилося, що "русскомірна" література, готівка на обшуках та "патріотічєскіє пєсні" – це ще "квіточки". Як розповів журналістам в.о. голови СБУ Василь Малюк, у жовтні на Вінниччині затримали священнослужителя УПЦ МП, одногрупника російського патріарха Кирила Гундяєва. За словами очільника СБУ, священник постійно контактував із ФСБ, оперативники виявили підтверджувальні матеріали, у тому числі листування у месенджерах.

Окрім того, 11 жовтня оперативники СБУ провели обшуки у вінницького митрополита УПЦ МП Йонатана. Цей "святий отець" після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну підтримував дії окупантів і розміщував статті, які розпалюють міжконфесійну ворожнечу серед віруючих, підготував пропагандистські листівки, в яких виправдовував збройну агресію Москви і тимчасову окупацію східних та південних районів України.

Крім того, у своїх агітках він закликав до захоплення державної влади і порушення меж кордону нашої країни. Ініційована СБУ незалежна експертиза підтвердила наявність незаконної діяльності проти державної безпеки України. В результаті слідчі повідомили митрополиту підозру за ще кількома статтями ККУ:

  • ч. 3 ст.436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України),
  • ч. 2 ст. 109 (розповсюдження матеріалів із закликами до насильницької зміни конституційного ладу),
  • ч. 1 ст. 110 (розповсюдження матеріалів із закликами до зміни меж території та державного кордону України) Кримінального кодексу України.

Менше з тим, Павло та Йонатан – далеко не єдині вищі ієрархи московської церкви, які встигли "відзначитись" після 24 лютого. Митрополит Ізюмський та Куп'янський Єлісей став відкритим колаборантом, благословляючи російських гауляйтерів під час окупації Харківщини та активно співпрацюючи з ними, через що під час звільнення області ЗСУ йому довелося втікати до Бєлгорода.

Загалом, церкви Московського патріархату в Україні є ідеальним полем для ворожої резидентури. Цифри говорять самі за себе: співробітники Служби безпеки України виявили 33 агентів та коригувальників вогню в УПЦ МП після початку повномасштабної війни з Росією. Початок роботі у правильному напрямі покладено, але її масштаби, схоже, не уявляють зараз навіть у самій СБУ.

Попри те, що з України втік один з основних патронів та кураторів УПЦ МП, російський агент та нардеп Андрій Деркач, тут досі залишається немало поборників росправослав'я та "захисників". Однією з ключових фігур є колишній громадянин Росії Вадим Новинський, який отримав український паспорт від Януковича. Подейкують, разом з Деркачем Новінський здавна курував московське православ'я в Україні – і продовжує займатись цим зараз, правда, не так яскраво як раніше – тепер "меценат" буцімто радиться з митрополитом Онуфрієм та іншими ієрархами щодо гуманітарки та закордонної пастви УПЦ МП, яка стала біженцями.

Завершує трійку поборників московського православ'я в Україні нардеп від "Батьківщини" Валерій Дубіль. Цей ревний вірянин активно відвідував усі великі заходи московського патріархату в Україні та усіляко протидіє виходу церковних громад у своєму регіоні, на Чернігівщині, з підпорядкування УПЦ МП. Як Деркача та Новінського, його, схоже, не турбує, що йде війна, а московський патріархат, інтереси якого він лобіює, вбиває українців та знищує країну.

Дії, які чинять представники філії московської церкви в Україні, не залишають байдужими суспільство – вже неодноразово українці висловлювались за обмеження, а то й заборону діяльності колаборантів ворога в Україні. Відповідні напрацювання є і у народних обранців. Так, до Верховної Ради днями внесений вже другий проект закону, що має на меті заборону діяльності російської православної церкви на території України. Ініціаторами нового документу стали нардепи від опозиційної "Євросолідарності", ним передбачається повна заборона будь-яких релігійних організацій та установ, які входять до складу чи визнають у будь-якій формі підлеглість у канонічних, організаційних та інших питаннях РПЦ. Що ж, владі залишається лише підтримати ініціативу, яка вже давно знаходила відгук у суспільстві і нині має нарешті матеріалізуватися.

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки

Новини партнерів