RU  UA  EN

Пʼятниця, 3 січня
  • НБУ:USD 41.85
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.85
Суспільство
Погляд

Пластикові "іграшки": чи є майбутнє у 3D-зброї

3D-друк зброї може здійснити переворот у її виробництві

3D-друк зброї може здійснити переворот у її виробництві Фото:

Розвиток технологій йде величезними темпами, і те, що ми вчора бачили лише у фантастичних фільмах, сьогодні вже є реальністю. Яскравий приклад цьому – 3D-друк зброї. Вона може здійснити переворот у виробництві стрілецької зброї й зробити її ще дешевшою та доступнішою.

Читайте також: Японські вчені навчилися друкувати яловичину в лабораторії — для цього не потрібно вбивати корів

У Сполучених Штатах, де виробництво стрілецької зброї для особистого користування дозволено законом, у 2013 році Коді Вілсон першим представив пластиковий пістолет, виготовлений за методом 3D-друку (за винятком металевого ударника). Він назвав його Liberator ("Звільнення") на честь пістолета, який США розкидали з літаків над країнами, окупованими Німеччиною під час Другої світової війни для допомоги учасникам опору. За його словами, спираючись на технологічні досягнення, він прагне захистити безумовну свободу вираження думок та володіння зброєю, яку охороняє Конституція США.

Пістолет Liberator

У Європі людина на прізвисько JStark стала відома своїм напівавтоматичним карабіном FGC-9, зробленим на 80% із пластику, деталі та матеріали якого продаються в господарських магазинах, щоб обійти заборони (у конструкції ударно-спускового механізму використовуються деталі від гвинтівок AR-15 або від GBBR М-4). Власне, назва походить від "f*ck gun control", а 9 - калібр патрона 9-мм "Люгер", який використовується в зброї.

FGC-9 - це зброя масою 2,1 кг та довжиною ствола 114 мм. Він має магазини на 25 набоїв, які виготовлені на 3D-принтері або стандартні магазини для пістолета "Глок".

Загальна вартість виробництва, якщо припустити, що користувач вже має 3D-принтер - менш як $400. Цікаво, що випуск FGC-9 супроводжувався ретельно складеною документацією, яка полегшує збирання. Документація була перекладена кількома іншими мовами з моменту її першої публікації. Задля спрощення процесу, у квітні 2021 року було випущено версію MkII з кількома оновленнями. Мало того, всі файли для виготовлення цього зразка були викладені у вільний доступ в Інтернет. Є, наприклад, навіть український варіант.

У результаті ця зброя вже відзначилася у кримінальних розбірках по всьому світу – від Європи до Нової Зеландії. Мало того, у 2021 році FGC-9 з'являється на фотографіях на озброєнні у повстанців у М'янмі. Слід сказати, що в цій країні широко використовували 3D-друк для таких речей, як заміна деталей у сільськогосподарському устаткуванні у більш економний спосіб, тому не дивно, що за нинішніх обставин вони перейшли на друк зброї.

І тут визначилася основна проблема зброї надрукованої на 3D-принтері — вона не є довговічною. За повідомленнями з М'янми, деякі зразки витримали понад тисячу пострілів, що вражає, проте не слід забувати, що звичайної бойової зброї вистачає на десятки тисяч пострілів.

У будь-якому разі поки що таку зброю варто розглядати як щось тимчасове – поки не з'явиться можливість у той чи інший спосіб отримати справжню зброю з металу.

Карабін FGC-9

До речі, доля винахідника дуже сумна. У листопаді 2020 року на умовах анонімності Джейк Ханрахан із Popular Front узяв у нього інтерв'ю. JStark1809 тоді заявив, що він не має інженерної освіти, а все необхідне він знайшов із широко доступних ресурсів в Інтернеті. Тоді юнак описав свою абсолютну віру в право зберігати та виробляти зброю, а також своє бажання зробити зброю широко доступною для захисту прав людини. Ханрахан назвав його "одним із найнебезпечніших людей", яких він коли-небудь зустрічав, і розкритикував владу за недооцінку сили зброї, надрукованої на 3D-принтері.

У жовтні 2021 року Der Spiegel повідомив, що британські фінансові служби надали відомості про особу JStark1809 Федеральному управлінню кримінальної поліції ФРН і вони впізнали в цій людині 28-річного німця курдського походження у Фельклінгені, відомого під ім'ям Джейкоб Д. У червні того ж року поліція здійснила обшук в його будинку, але не знайшла зброї та не взяла Джейкоба під варту. Через два дні після рейду його знайшли мертвим у машині перед будинком його батьків у Ганновері. Коронери не встановили причини смерті.

На сьогодні якість 3D принтерів покращується, ціни на них та на друк знижуються. Західні фахівці вже кажуть, що так званий "металевий 3D-друк" стане доступним протягом наступного десятиліття і дозволить виробляти міцніші деталі. Все це може зробити переворот у виробництві стрілецької зброї, яка може стати ще дешевшою та доступнішою. І вже сьогодні американці почали замислюватися над тим, щоб адаптувати законодавство і дати нові можливості для виробників зброї.

Проводяться експерименти й в інтересах військових. Ще у 2017 році Центр підтримки закупівель армії США представив гранатомет RAMBO, який є модифікованим гранатометом M203 з плечовим прикладом і пістолетною рукояткою, майже повністю виготовлений з деталей, надрукованих на 3D-принтері. До того ж він стріляє гранатами, надрукованими на 3D-принтері. Щоправда, на той момент гранати були навчальними, а сам гранатомет витримав лише 15 пострілів. Але з того часу минуло п'ять років і, як уже було сказано вище, розвиток 3D-друку не стоїть на місці...

Читайте також

Пенсії, зарплати, податки, тарифи: що зміниться в Україні з 1 січня 2025 року

В Україні з 1 січня не виростуть мінімальна пенсія та мінімальна зарплата, але збільшаться акцизи на пальне та військовий збір для ФОПів