RU  UA  EN

Неділя, 24 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.05
Суспільство

Ігри зі світлом: що потрібно знати про генератори

Машини відрізняються за якістю, потужністю, видом палива і, звичайно ж, ціною

Машини відрізняються за якістю, потужністю, видом палива і, звичайно ж, ціною Бензиновий генератор максимальної потужності 2,2 кВт Фото: сайт інтернет-магазину Rozetka

Через холоди, що настали, і регулярні відключення електрики автономні генератори стали частиною нової української національної ідеї. Протягом осені до країни заїхало сотні тисяч цих машин, і сьогодні більшість торговельних точок вже працюють, не зважаючи на блекаути. Перейнялися власною енергетичною незалежністю і громадяни, які також масово скуповують генератори.

Проте процес набуття персональної енергетичної незалежності ускладнюється тим, що українці не дуже добре знайомі з цією технікою, оскільки раніше переважна частина людей не мала з ними справи. Тим часом генератор - це складна техніка, оснащена двигуном внутрішнього згоряння, яку треба обирати так само ретельно, як, наприклад, автомобіль.

"Апостроф" з'ясував, що потрібно знати, вибираючи генератор для дому, і в цьому нашому виданню допоміг заступник директора одного з підприємств, яке спеціалізується на продажу, монтажі та обслуговуванні цієї техніки. Ми не називаємо фірму, де працює наш експерт на ім'я Богдан. По-перше, щоб цей текст не розцінювався як замовний. По-друге, фахівець і сам попросив не давати цю інформацію, заявивши, що постачальники генераторів сьогодні набагато більше потребують спокою, ніж реклами.

"Мопед" на балконі

Насамперед слід визначитися з тим, де взагалі можна встановлювати генератори. Зараз дуже багато людей прагнуть обладнати ними свої міські квартири. Проте, на жаль, багатоповерхові будинки для цього мало призначені.

"Слід розуміти, що генератор - це, по суті, мопед, - говорить Богдан. - Ніхто ж не погодиться поставити у себе на балконі мопед з працюючим двигуном. Двигун потребує повітря для роботи і для відведення тепла. На балконі неможливо забезпечити необхідну циркуляцію повітря. Тому, оскільки деякі люди не вважають за потрібне дослуховуватися до пересторог, гадаю, незабаром нам доведеться довідатися про випадки отруєння вихлопними газами генераторних двигунів".

Окрім того, робота генератора супроводжується вібрацією і шумом. І вони в умовах тиші, яка настає в будинку з відключенням світла, можуть викликати досить емоційну реакцію з боку сусідів, яка тільки посилюється усвідомленням того, що сусід, який дратує всіх гучним деренчанням мотора, зараз ще й користується електрикою. Це може стати причиною серйозних конфліктів з непередбачуваними наслідками.

"Відтак для того, щоб нормально експлуатувати генератор потрібен або приватний будинок, або таунхаус, де є можливість винести генератор на вулицю", - резюмує наш експерт.

Бензиновий, дизельний чи газовий

Генератори можуть працювати на різних видах рідкого і газоподібного пального. Найбільш зручні з них ті, які працюють на звичайному природному газі. Якщо будинок газифікований, то генератор встановлюється стаціонарно і приєднується до домашньої газової мережі.

Читайте: Це не релігійне питання: чому треба закрити УПЦ МП в Україні

"Такий генератор потребує найменше клопоту з боку власника будинку, - говорить менеджер Богдан. - Немає необхідності їздити купувати пальне, перевозити його, заливати бак. Газ сам подається в двигун з труби. До того ж, такі генератори, як правило, працюють дуже тихо, не завдаючи клопотів ні господарям, ні їхнім сусідам".

Головним недоліком газового генератора є його ціна. Це найдорожчий різновид таких машин.

"Вартість 5-кіловатного генератора стартує від 7 тисяч доларів, - розповідає наш експерт. - І цим витрати господаря не обмежуються, оскільки його встановлення потребує врізання в газову трубу. А це не можна зробити без проєкту, виготовлення якого потребує часу, і коштує від 80 тисяч гривень".

Більш доступні види генераторів приводяться в рух різними видами автомобільного пального - бензином і дизелем. Деякі бензинові двигуни, так само, як автомобільні, можуть працювати на скрапленому пропані.

Переваги бензинових генераторів полягають в тому, що вони доступніші на ринку, дешевші за дизельні, тихше працюють. Окрім того, в разі виходу з ладу їх легше і дешевше полагодити. Ще одна їх перевага, дуже актуальна на даний момент - в зимову пору вони легше заводяться, оскільки бензин не гусне на морозі.

Втім, в них теж є недоліки. Зокрема, бензинові генератори споживають на одиницю виробленої енергії більше пального, ніж дизельні.

"В середньому бензиновий генератор "їсть" 300-320 мілілітрів пального на 1 кіловат-годину енергії, - каже фахівець. - Конкретна витрата залежить від досконалості конструкції і якості двигуна. Японська Yamaha, наприклад, споживає дещо менше цієї величини, пересічний "китаєць" - трохи більше".

Відповідно перевагою дизельного двигуна є нижче споживання пального. Воно складає приблизно 250-270 мілілітрів на 1 кіловат-годину.

Такий генератор також має значно вищий моторесурс. Пересічний побутовий бензиновий генератор розрахований на 2-4 тисячі годин роботи, дизельний - приблизно вдвічі більше.

При роботі дизельний двигун створює більший крутний момент, завдяки чому він краще справляється з перевантаженнями в мережі і рідше глохне від них.

Проте недоліки дизельного генератора пов’язані з тим, що він дорожчий за бензиновий. Так само дорожче його обслуговування і ремонт. Окрім того, взимку дизельний генератор потребує спеціального сезонного пального.

Вартість генераторів коливається в дуже широких межах залежно від виду пального, потужності, якості, виробника та способу, яким він потрапив до України.

"Легально завезений бензиновий генератор пристойної якості, який має сервіс від імпортера, потужністю 2-3 кіловата на даний час буде коштувати від 25-26 тисяч гривень, - каже наш експерт. - Більш потужні машини на 9-10 кіловат - 100-120 тисяч гривень. Найбільшою популярністю серед побутових споживачів сьогодні користуються генератори середньої потужності - 5-7 кіловат. Вони представлені великою кількістю моделей від різних виробників, переважно китайських. Вартість пристойної машини знаходиться зараз приблизно в межах 55-70 тисяч гривень. Є генератори східноєвропейського виробництва (Румунія, Польща). На них встановлюються якісні брендові двигуни, через що ціна на них вища на 15-30 тисяч".

Як було сказано вище, дизельні генератори дорожчі за бензинові. Пристрій потужністю 4-5 кіловат обійдеться покупцеві в 60-70 тисяч гривень. 10-12-кіловаттний генератор - до 270 тисяч гривень. А якщо для великого будинку придбати потужний генератор з водяним охолодженням на 16 і більше кіловатт, то ціна стартуватиме від 300 тисяч гривень.

Яка потрібна потужність

Головним критерієм при підборі генератора є його потужність. Для того, щоб оцінити, наскільки велика машина вам потрібна, треба визначитися з тим, які саме електроприлади ви хочете живити під час відсутності електрики, і скласти їхні потужності. Генератор повинен покривати цю сумарну потужність з деяким запасом.

Запас потрібен для того, щоб він справлявся з так званим пусковим струмом, який буває у приладів, що обладнані електродвигунами. В момент запуску двигунів, поки вони розганяються до своїх нормальних обертів, через них проходить струм в кілька разів більший за номінальний, і відповідно вони споживають в кілька разів більше потужності. Після розгону потужність знижується до нормальної. Проте, якщо генератор не впорається з піковим навантаженням, він заглохне.

Якщо, наприклад, ви вмикаєте лампочку потужністю 100 Ват, то вона з моменту вмикання і протягом всього часу роботи споживає 100 Ват. В той же час холодильник, який має номінальну потужність 100 Ват, в момент запуску компресора споживає 300 Ват, і це потрібно враховувати при обранні потужності генератора.

"Більшість побутових приладів мають відносно невелику потужність, і пускові струми у них також не надто великі, тому, якщо будинок не обладнаний водяною свердловиною і газовою плитою, то на роботу решти обладнання (газовий котел, світло, холодильник, телевізор, комп’ютер тощо) як правило вистачає генератора потужністю 4-5 кіловат, - пояснює Богдан. - Проте, якщо будинок забезпечується водою з власної свердловини, глибиною до 60-70 метрів, то знадобиться потужність 6-7 кіловат. Такий запас необхідний, оскільки двигуни насосів, які подають воду, споживають велику потужність, і відповідно у них великі пускові струми. Якщо під час роботи насос споживає, наприклад, 1,2 кіловата, то при запуску йому може знадобитися 3-4 кіловата".

Ще одним фактором при виборі генератора для дому може бути наявність у нього вхідних пускових автоматів. Якщо вони є, то тоді лінія електроживлення будинку "заводиться" на клеми генератора. І якщо на цій лінії зникає напруга, то генератор автоматично від’єднує будинок від мережі і запускає двигун. Відтак електроживлення залишається майже безперервним.

Генератор, який не обладнано таким автоматом, власнику доведеться запускати самостійно вже після того, як світло вимкнулося.

В деяких випадках покупцям генераторів варто зважати також на якість струму, якій вони виробляють. Назагал цей струм за основними параметрами - напруга, частота - відповідає мережевому. Проте цей струм не є точно таким, як в мережі - напруга не описує ідеальної синусоїди.

Більшість побутових приладів це ніскільки не трапить, і вони нормально працюють на такому струмі. Проте, деякі найбільш чутливі електронні прилади можуть відмовлятися від роботи на "неідеальному" струмі.

"З нашого досвіду дуже чутливими до якості струму можуть бути німецькі газові котли, індукційні плити, автоматичні ворота, деякі холодильники, комп’ютери тощо, - говорить фахівець. - Тому для них потрібно обирати генератори з інверторами. Це спеціальні перетворювачі струму, які доводять його до необхідних параметрів, завдяки чому на ньому може працювати будь яка техніка".

Втім, недоліки інверторних генераторів полягають в тому, що вони, як правило, обмежені за потужністю - до 7 кіловат. І, звичайно, наявність інвертора суттєво збільшує вартість машини.

Якщо генератор вже придбано, і тільки після того вже виявилося, що в господарстві є прилади, які виставляють високі вимоги до якості струму, то цю проблему можна вирішити, встановивши на виході генератора стабілізатор подвійного перетворення або джерело безперебійного живлення, які також справляються з цією задачею.

Зробив справи - вимикай

Варто також пам’ятати про те, що генератор не можна використовувати, як постійне джерело живлення. Він призначений для підстраховки загальних електромереж тільки на відносно короткий час.

"Всі побутові моделі мають повітряне охолодження, тому вони не можуть працювати постійно,- пояснює Богдан. - Їм потрібні зупинки для охолодження, тривалість яких залежить як від конструкції самої машини, так і від зовнішніх умов: взимку зупинки можуть бути коротшими, ніж влітку.

До того ж, генератор і сам "нагадає" своєму господареві про необхідність вчасно його вимикати - за допомогою чеків з АЗС. Адже енергія, яку він виробляє, є дуже дорогим задоволенням. При нинішніх цінах на пальне вартість кіловат-години від бензинового генератора складає 17-18 гривень. Від дизельного - дещо менше. Але ці оцінки враховують тільки витрату пального. До них треба додати вартість обслуговування, ремонту і амортризацію самого генератора. З урахунком цього ціна енергії перевищить 20 гривень за кіловат*годину (тариф на електроенергію для побутових споживачів сьогодні складає 1,44-1,68 гривні за кіловат*годину, залежно від обсягів споживання).

"Тому ми радимо користуватися генератором якнайменше і вмикати його тільки на час, який необхідний для того, щоб забезпечити основні домашні потреби - помитися, приготувати їжу тощо, а потім зупиняти, - каже наш експерт. - Це дозволить захистити техніку від перегрівання, а її власників - від надмірних видатків".

На завершення нагадаємо про те, що зараз, користуючися піком попиту на генератори, активізувалися шахраї, які обіцяють людям постачання дефіцитної техніки.

"Вони дають об’яву на OLX (OnLine eXchange - платформа онлайн-оголошень) про продаж генераторів, розміщують там посилання на сайт фірми, яка постачає генератори, а потім просять людей переказувати їм гроші в якості завдатку чи плати за доставку, - розповідає про відповідну схему Богдан. - Виникає потреба в нових і нових платежах. Людина платить і чекає. Витрати зростають - товару нема. Нарешті, втративши терпіння, людина звертається до продавця, щоб дізнатися, коли прибуде обіцяний генератор. І тільки в цей момент з’ясовується, що її обдурено, і шахрай жодного стосунку до фірми не має. У кожної людини своя межа терпіння. До нас зверталися люди, які виплатили 500 гривень, а був і такий клієнт, який встиг заплатити шахраям 13 тисяч гривень".

Знайти аферистів неможливо, оскільки вони позбуваються телефонів, за якими спілкувалися з клієнтами. Тому фахівці закликають співвітчизників бути обережнішими, і перш ніж платити гроші, переконатися, що йдеться про реального імпортера, який, може і з затримкою, але забезпечить надходження товару.

Читайте також

Новини партнерів