RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Суспільство

Потоплена "Москва" та інші досягнення ЗСУ: десять унікальних операцій у 2022 році

Українські військові провели низку найважливіших операцій, багато з яких увійдуть до світових підручників

Українські військові провели низку найважливіших операцій, багато з яких увійдуть до світових підручників Фото: "Слово і Діло"

Протягом десяти місяців кривавої путінської війни українські військові багато разів дивували світ. Команда програми Security Talks на Апостроф TV зібрала огляд найбільших досягнень Збройних сил України за десять місяців війни у 2022 році.

Атака на російські авіабази

5 грудня 2022 року Україна стала першою країною в світі, яка атакувала стратегічні російські бомбардувальники-ракетоносці в пунктах їхньої дислокації. Хоча офіційно жодне українське силове відомство чи спецслужба відповідальність за це не взяли.

В першому випадку мова йде про авіабазу "Дягілєво" в Рязанській області. Там дислокується Центр бойового застосування і перенавчання дальньої авіації, а також 203-й окремий гвардійський авіаполк літаків-заправників. Цю авіабазу й атакував ймовірно український дрон. Внаслідок цього згорів автозаправник, загинули щонайменше троє російських військових і ще четверо отримали поранення.

Та головне, що там серйозні пошкодження отримав бомбардувальник Ту-22М3, який умовно відноситься до стратегічної російської авіації. Адже з нього можна запускати стратегічні крилаті ракети Х-22, які принаймні раніше передбачалися і з ядерним боєзарядом. А зараз ці морально застарілі крилаті ракети з вкрай низькою точністю російське командування розконсервувало для ударів по території України. А раніше російські окупанти використовували Ту-22М3 для бомбардувань Маріуполя, зокрема "Азовсталі". При цьому використовувались важкі авіабомби ФАБ-500 і навіть надважкі ФАБ-3000.

Пошкоджений Ту-22М3 в "Дягілєво" навряд чи скоро злетить, а можливо, його взагалі спишуть і використають в якості донора для інших бортів. Після вибуху російське командування розпорядилося забрати з цієї авіабази 9 вцілілих бортів Ту-22М3.

В другому випадку атака відбулась на російську авіабазу "Енгельс-2" в Саратовській області. Пошкодження зазнав один борт Ту-95МС. При цьому Міноборони росії заявило лише про незначні пошкодження обшивки двох бортів, однак після атаки на російські авіабази командування ВКС росії розпорядилося передислокувати 9 бортів Ту-95МС подалі на схід.

В будь-якому разі результати цієї атаки важко переоцінити. Адже тепер російське військово-політичне командування - як і всі мілітаризовані росіяни - зрозуміли: довгу руку мають і Збройні сили України.

"Станом на 2021 рік для рф максимальні можливості України вести дистанційну війну були у 120 км. От дальність польоту ракети Точка-У, балістичної радянської - 120 км. І це була для росії та позначка, відносно якої вона виходила щодо можливостей ЗСУ завдавати далекобійні удари. І тут, якщо ми припустимо, що удар був завданий, наприклад, "Стрижом", то це означає, що його дальність становить 1000 км і вся європейська частина рф знаходиться у зоні ураження", – заявив експерт з озброєнь, головний редактор Defense Express Олег Катков.

Оперативне опанування західною зброєю

Українська армія впевнено витримала масштабне вторгнення путінської росії. А ще ЗСУ у найкоротші терміни опанували величезну кількість озброєння натівського зразка. Нині, через 10 місяців путінської кривавої війни, саме російські окупанти відступають під тиском ЗСУ.

"За останні 10 місяців ось цієї екзистенційної війни із нашим одвічним ворогом - наші Збройні сили показують просто феноменальні успіхи. І дуже цікава деталь, яка навіть мене здивувала - це швидкість, з якою українські військовики опановують надсучасне західне озброєння. Насамперед це стосується сучасної ствольної артилерії, реактивних систем залпового вогню і зараз найактуальніше і найдоцільніше – це системи протиповітряної оборони", – сказав військовий експерт Петро Черник.

Перше, що з початком повномасштабного вторгнення були змушені оперативно опановувати українські військові – це ПЗРК, протитанкові гранатомети і ПТРК.

В Пентагоні ще у березні підрахували: зі 112 пострілів з Javelin у перші дні війни – 100 з них успішно влучили у ворожу бронетехніку.

"За загальними успішними пусками українці в частині досягання ракетою цілі перевершили армію виробника – США", – вказав Петро Черник.

Нині ж найбільшим викликом для українських військових стало опанування сучасних західних ЗРК, а також підготовка пілотів, які, сподіваємось, уже в 2023 році літатимуть на F-16 у складі Повітряних сил ЗСУ.

Унікальні воєнні операції

Українська армія вперше в історії війн створила ситуацію, коли за допомогою великої кількості тактичних озброєнь були змінені стратегічні цілі противника. Потім ЗСУ реалізували низку унікальних військових операцій. І, серед іншого, знищили власними ракетами флагман Чорноморського флоту - крейсер "Москва".

Перша успішна воєнна операція ЗСУ, пов’язана із повномасштабним вторгненням рф – полягала у виведенні з під ударів української авіації, засобів ППО, штабів, складів, арсеналів та інших стратегічно важливих військових об’єктів, без яких система національної безпеки та оборони могла би посипатись.

"Я розумію, що політики говорили, що війни не буде. Я розумію, що військові тихо, спокійно, планували всі ці операції і вони знали, що робити. І тому ми в перший день не втратили практично ні управління військами, ні логістику. Це дуже класна система оборонного планування щодо виведення завчасно з-під ударів основних елементів. Вона спрацювала", – вважає генеральний директор Директорату з питань національної безпеки і оборони у 2019-2020 роках Іван Апаршин.

І хоча російські окупаційні сили в перший день змогли все ж прорвалися вглиб України на десятки кілометрів, особливо на півдні України - в стратегічному сенсі Сили оборони удар витримали.

Друга за хронологією успішна воєнна операція - розірвання логістичних ланцюжків окупантів на півночі України, внаслідок чого російські війська втратили свій наступальний потенціал і були змушені відійти з Київщини, Чернігівщини, Сумщини і частини Харківщини.

Третя за хронологією успішна воєнна операція ЗСУ відбулась 13-14 квітня. Тоді протикорабельними ракетами, зокрема двома українськими "Нептунами", наші воїни атакували російський крейсер "Москва", який перебував приблизно за 150 км від узбережжя Одеської області.

За даними РНБО України, з 510 військових, які перебували на борту корабля, вдалось врятувати лише півсотні. При цьому чорноморський флот рф залишився без флагмана. Але головне те, що похитнулася одна з головних російських пропагандистських скрєп - про потужний російський флот.

Четверта за хронологією успішна воєнна операція пройшла у квітні-травні під керівництвом ГУР МО України. Мова йде про загін українських військових, які на багатоцільових гелікоптерах Мі-8 вивозили поранених з "Азовсталі" в оточеному Маріуполі. Прикривали їх побратими на штурмових Мі-24. Цей же вертолітний загін доставляв на "Азовсталь" медикаменти та провізію.

П’ятою за хронологією успішною воєнною операцією стало звільнення острова Зміїний.

Після масованого і систематичного вогневого ураження російського гарнізону на острові Зміїний, а також катерів і кораблів, які намагалися забезпечити цей гарнізон логістикою – російське командування 30 червня зробило "жест доброї волі", провівши від’ємний наступ та перегрупування на більш вигідні рубежі. Після цього північно-західна частина акваторії Чорного моря стала придатною для українського судноплавства: і морського, і торговельного. А це, в свою чергу, розблокувало роботу українських морських портів і дозволило запустити так звану "зернову ініціативу".

Шостою за хронологією успішною воєнною операцією стало звільнення частини Харківщини до річки Оскіл і Оскільського водосховища з подальшим виходом на Куп’янськ і Куп’янськ-Вузловий. Саме ця операція підірвала моральний дух російської армії. Хоча колишній командувач аеромобільних військ ЗСУ Іван Якубець каже: в цій операції був один недолік.

"Операція такого масштабу є блискучою тоді, коли вона успішно проходить від початку, в середині і на фінальному етапі. А закінченням кожної операції подібного характеру повинне бути захоплення тих рубежів, з яких потім вигідно наступати. Це ми не додавили. Не додавили і зупинились перед озером і річкою перед Куп’янськом тощо. І потім вже додавлювали. Тобто в нас на одному диханні не вийшло вийти на ці рубежі. Я розумію, чому – тому що не вистачало, безумовно, підготовлених резервів", – пояснив Іван Якубець.

Продовженням цієї операції стало звільнення Харківщини на лівому березі річки Оскіл. Головні події розгорталися довкола міста Лиман. Адже після вибивання окупантів з Лиману в російських підрозділах почалась паніка, а також посипались інші ділянки фронту росіян на правому березі річки Оскіл.

Сьомою за хронологією успішною операцією стало пошкодження Кримського мосту. Це змусило російських генералів, принаймні тимчасово, перебудувати логістику для своїх з’єднань на півдні України. Втім найпотужніше це вдарило по ідеологічному фронту росії. Адже йшлося про атаку на особистий проект путіна, який окупанти не змогли захистити.

Восьмою за хронологією успішною воєнною операцією стала атака надводних дронів-камікадзе на кораблі Чорноморського флоту рф в Севастопольській бухті. 29 жовтня українські військові продемонстрували: міфологізована Севастопольська бухта насправді не така вже й захищена, чим остаточно підірвали міжнародний імідж росії як морської держави загалом і Чорноморського флоту рф зокрема.

"Вперше у світі українська армія провела військову операцію у вигляді атаки рою морських дронів на потужні військові кораблі. Це практичне застосування так званих москітних стратегій. І це відчутний психологічний удар по Кремлю, який доводить домінування передових технологій", – заявив директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак.

Дев’ята за хронологією успішна воєнна операція – це звільнення правобережної частини Херсонської області. І хоча окупанти завершили втечу на лівий берег 11 листопада, почалася ця військова операція значно раніше. Адже активні контрнаступальні дії на правобережжі Херсонщини ЗСУ почали проводити на початку жовтня, зокрема дійшовши вздовж правого берега Дніпра до Дудчан.

Стратегічних досягнення тут два. По-перше, Сили оборони України звільнили Херсон, який був єдиним обласним центром, захопленим окупантами після 24 лютого. По-друге – ЗСУ просунулись на достатню відстань, щоб дістати з ракетних систем, зокрема "Точки-У", Кримський перешийок.

Однак є тут і ложка дьогтю. Адже російський гарнізон, який оцінювали в 20 тисяч військових, все ж зміг вийти на лівий берег Дніпра, після чого ці вивільнені сили командування рф почало перекидати на інші напрямки.

І десята за хронологією успішна воєнна операція – це атака на авіабази "Енгельс-2" і "Дягілєво". Дрони-камікадзе вдарили не лише по російських носіях стратегічних крилатих ракет, але й по самовпевненості російського військово-політичного командування, яке вважало, що ЗСУ на таку дальність ніколи не дістануть.

Читайте також

Новини партнерів