RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

За завітами Жукова: як виглядатиме великий наступ Путіна

Путін кине у наступ сотні тисяч піхотинців у стилі Другої світової війни

Путін кине у наступ сотні тисяч піхотинців у стилі Другої світової війни Фото:

Військові експерти говорять про підготовку російської армії до наступу. При цьому вони зазначають, що росіянам нема чим повноцінно наступати. "Апостроф" поспілкувався з військовими експертами, щоб з'ясувати, що ж насправді готує Володимир Путін, як виглядатиме новий наступ окупантів і яких максимальних результатів він може досягти.

Читайте також: Росія готує останній наступ: де чекати на удар

Суцільна "жуківщина"

За попередніми підрахунками, Путіну вдалося мобілізувати близько 350 тисяч осіб. Але всі ці люди не можуть бути відправлені просто на фронт.

"Потрібно мати певний резерв для ротації та поповнення втрат. Адже на сьогодні окупанти втрачають по одному батальйону на день тільки загиблими. Це великі втрати для будь-якої армії. Щоб сформувати з цих 350 тисяч мобілізованих повноцінні підрозділи, потрібна певна кількість бронетехніки та артилерії. Сама по собі піхота, озброєна стрілецькою зброєю, — це не надто потужна сила. Звичайно, у Путіна ще є і танки, і бронетехніка, і артилерія. Але це зовсім не те що було у нього рік тому. Не можна порівнювати наступ, який готує Путін зараз з тим, який був 24 лютого 2022 року. Рік тому, коли ми говорили про 200 тисяч особового складу, то мали на увазі повністю укомплектовані підрозділи. А зараз такої кількості озброєння у росіян немає", - говорить військовий експерт, ветеран російсько-української війни Олексій Гетьман.

Своєю чергою військовий аналітик Петро Черник наголошує, що треба ставити питання, чи наважиться Путін ще раз піти на Київ.

"І тут відповідь однозначна: щоб піти в новий наступ на Київ таких сил і засобів, які він мав станом на 24 лютого 2022 року, він зараз не має і вже не матиме. Тоді вони стягнули повноцінну вмотивовану, добре навчену 200-тисячну армію з авіаційним прикриттям. А сьогодні ні танків Т-72, ні танків Т-80 у них вже немає. Т-90 взагалі не обговорюється. На цю хвилину ЗСУ знищили майже 95% танкового потенціалу ворога, який був з початку повномасштабного вторгнення. І так за кожним класом техніки ”, – каже Черник.

За його словами, якщо аналізувати бої під Бахмутом, то там відбувається класична війна піхотних валів, яку застосовував СРСР у Другій світовій.

"Той же Бродівський котел, де німці мали достатньо зброї та боєприпасів, але вони фізично не встигали перезаряджати кулеметні стрічки та змінювати стволи кулеметів, які перегрівалися. Такий був гігантський вал людей. Чи є у росіян сьогодні такий піхотний потенціал? На превеликий жаль — так. Але. Чи можуть вони його озброїти? Повноцінно — ні. Але Путіна це не бентежить. Філософія ворога — це класична "жуківщина": перший вал піхоти загинув, другий вал піхоти загинув, третій, п'ятий, сьомий, поки захисники не вичерпаються. Ось саме так окупанти і мислять", – каже Черник.

Як зазначають експерти, щоб укомплектувати 350 тисяч мобілізованих, принаймні бронетехнікою, російській промисловості потрібно працювати приблизно 20 років.

"Росіянам потрібно до 10 тисяч танків, не рахуючи іншої бронетехніки. А їхня промисловість навіть у найкращі часи могла виробляти 900 одиниць бронетехніки на рік - 450 танків і 450 одиниць іншої бронетехніки. Тому проста математика каже, що для забезпечення танками підрозділів, які можуть бути сформовані з 350 тисяч мобілізованих, потрібно 20 років.

Так, на стратегічному зберіганні зараз у них знаходяться, за різними підрахунками, від 10 до 15 тисяч танків. Але ці танки зберігаються вже від 10 до 50 років. Тому з усієї цієї маси привести до ладу можна не більше 3 тисяч одиниць. Зараз у них величезна кількість мобілізованих, проте протягом місяця підготовки навряд чи можна навчити таку людину воювати, а тим паче підготувати професійного офіцера чи командира ”, – каже Олексій Гетьман.

З військової точки зору Росія вже застосувала проти нас абсолютно все, що могла застосувати. Немає жодного класу техніки та жодного способу тактики, який не був би проти нас використаний.

"Висипали" 6,5 тисяч стратегічних неядерних ракет — безпрецедентне явище з часів Другої світової. А так звана гіперзвукова зброя – ракети "Кинджал", була взагалі застосована вперше в історії. Всі можливі танкові бронекулаки — від новітнього Т-90 до старого Т-62, вся можлива артилерія — використана, всі можливі типи ракетних ударів, навіть переведені на поразку наземних цілей зенітні комплекси С300 - теж застосовані. Тобто людський потенціал став для росіян сіллю цієї війни.

Проте людського ресурсу з автоматами Калашнікова або гвинтівками Мосіна – у них достатньо. І якщо для нас люди – це найбільша цінність, про яку ми завжди думаємо, то у них про людей ніхто не думає взагалі. Тому що пропаганда у Росії на колосальному рівні. І росіяни вмиратимуть за Путіна", – переконаний Петро Черник.

Чому зараз?

Коли Путін тицьнув пальцем у карту, наказавши взяти Донбас до 1 березня, це стало його помилкою, переконані експерти.

"Це ґрунтується на якихось незрозумілих "скрєпних" поняттях та паралелях із Другою світовою або навіть війною з Наполеоном 1812 року, коли так званий "генерал мороз" нібито допоміг російським військам і тому сьогодні так само буде й в Україні. Але сьогодні ЗСУ в рази краще підготовлені до зими, мають і одяг, і засоби обігріву, а російські окупанти виглядають як фашистські чи наполеонівські війська взимку – обмотуються чим завгодно, щоб зігрітися, й палять багаття, демаскуючи свої позиції.

Тому путінський наказ "звільнити" Донбас до березня, щоб потім у травні у другій фазі продовжити наступ — навряд чи буде виконаний", - прогнозує Олексій Гетьман.

Своєю чергою Петро Черник переконаний, що путінський наказ про наступ ґрунтується на інших міркуваннях кремлівського фюрера.

"Путін чудово усвідомлює, що на середину-кінець весни у нас з'являться повноцінні батальйонно-тактичні групи, повністю озброєні західними компонентами від бронетехніки до артилерії. Росіяни розуміють, що тоді штурмувати нас буде майже неможливо".

Тож яку ж стратегічну мету має Путін? На мою думку, він сподівається виснажити нас так, що ми самі почнемо просити про мир, а він зацементує лінію розмежування. Але їм самим кров із носа потрібен перепочинок. Більше, ніж нам.

У нас відбудеться насичення західною бронетехнікою. А ось у росіян з кожним днем ситуація лише погіршуватиметься. І Путін це розуміє. Ми наближаємося до точки кардинального перелому, але коли він відбудеться – передбачити неможливо. Однак те, що ми на найвищій тональності війни з її початку – це однозначно так”, - каже Черник.

Читайте також: У Путіна залишилося два-три місяці, поки Залужному не передадуть непереможну армаду — Андрій Піонтковський

Легко не буде

Сьогодні великі піхотні підрозділи росіян, які готуються до наступу, можна порівняти з так званими сталінськими "чорними піджаками" часів Другої світової, коли людям давали одну гвинтівку на трьох. Втім, Петро Черник та Олексій Гетьман сходяться на тому, що зупинити цю масу буде важко.

"Наше головне завдання на найближчі кілька місяців — витримати та перемолоти їх колосальні піхотні вали. А вони будуть величезними. Подекуди перевага 1 до 10. Росіяни підуть хвилями вмирати за ідеї Путіна. Треба утилізувати 200, 300, 500 тисяч або мільйон людей – Путін їх утилізує, бо розуміє, що поразка в Україні – це його фізична смерть ”, – попереджає Черник.

“Ми справді очікуємо масованого наступу, але разом з тим розуміємо, що деякі території нам доведеться покинути. Адже буде величезна навала ворога. Можливо нам десь і набоїв не вистачить, щоб перестріляти це нашестя", - каже Олексій Гетьман.

Водночас обидва експерти наголошують, що навіть така кількість людей у наступі не переламає хід війни на користь Кремля, бо російська армія не має техніки. В результаті противник може просунутися вперед на кілька кілометрів, але й близько не зможе здійснити те, що йому вдалося хоча б рік тому. Адже, як показують бої під Бахмутом, ЗСУ дуже добре вміють стримувати та перемелювати ворога.

Читайте також

Новини партнерів