На Івано-Франківщині рада оборони заявила про тимчасове припинення планових госпіталізацій пацієнтів-військовозобов'язаних без погодження з територіальними центрами комплектування. Тобто тепер чоловікові, який потребує лікування, потрібно отримати довідку з військкомату – що він стоїть на обліку. Щоправда, 22 червня в Івано-Франківській ОВА заявили, що рішення обговорювалося, але не було ухвалено. Наскільки загалом законне таке рішення – з'ясовував "Апостроф".
Здоров'я та пістолет
На перший погляд, у випадку з рішенням Ради оборони Івано-Франківської області буква закону порушена не була. Згідно з ухваленим 24 лютого 2022 року наказом МОЗ № 374 "Про затвердження тимчасових заходів у закладах охорони здоров'я з метою забезпечення їх готовності до надання медичної допомоги постраждалим внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України", заклади охорони здоров'я можуть забезпечити тимчасове припинення планових госпіталізацій пацієнтів у трьох випадках.
Читайте: В Україні оновили порядок відстрочки від призову: юрист вказав на важливий момент
Це завантаження понад 70% ліжкового фонду терапевтичного профілю. Завантаження понад 50% ліжкового фонду хірургічного профілю. І за рішенням структурних підрозділів із охорони здоров'я обласних, Київської міської військових адміністрацій з урахуванням тактичної ситуації. Ось на Івано-Франківщині тактичну ситуацію і врахували, створивши таким чином прецедент.
"Це цілком зважене та обґрунтоване рішення, покликане впорядкувати ситуацію з мобілізаційними резервами області. Тут не йдеться про ненадання невідкладної медичної допомоги військовозобов'язаним. Це все надаватиметься в повному обсязі, звичайно. Обмеження стосуватимуться лише планового лікування, якщо людина не стала на військовий облік. Все логічно. Франківці дали добрий приклад з цього питання для інших областей", - каже "Апострофу" лідер волонтерського руху "Операція "Маестро" Ігор Пилипчук.
Однак із такою думкою погоджуться далеко не всі.
"Я вдома у Слатиному, це рівно посередині між Харковом та кордоном з Білгородською областю, півтора місяці у льоху просидів. Приїхав до родичів у Городище Черкаської області, одразу пішов у військкомат ставати на облік. Кажу – хочу воювати. Вони запитали розмір ноги, поставили печатку і все: мовляв, вільний, треба буде – зателефонуємо. А рішення івано-франківської ради оборони якесь дивне. Сидить якийсь мордатий військовий чиновник, і людині, яка потребує лікування, каже: "о, а йди-но краще на війну". Країну, безумовно, захищати необхідно, це обов'язок кожного нормального чоловіка, але до чого тут здоров'я до пістолета?", – ставить у розмові з "Апострофом" риторичне питання переселенець із Харківської області Геннадій Надєїн.
Порушення Конституції
Планова госпіталізація – проведення діагностики та лікування, які потребують цілодобового медичного спостереження. Даному виду лікування у стаціонарі передує обстеження у фахівців, що включає здачу аналізів, рентгенівських знімків, комп'ютерну томографію та МРТ. І ось тепер явно нездоровим людям (здорові, як правило, на планову госпіталізацію не лягають) пропонують ще йти за довідкою до військкомату. І це пряме порушення Основного закону.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя та здоров'я, честь та гідність, недоторканність та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Статтею 49 Конституції передбачено, що кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені крім випадків, передбачених Конституцією.
Читайте: Мобілізація влітку 2023: кого призовуть і хто має право на відстрочку, повний список
В умовах військового чи надзвичайного стану можуть бути встановлені окремі обмеження прав і свобод із зазначенням терміну дії цих обмежень. Згідно з указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про запровадження військового стану в Україні" передбачено, що у зв'язку із запровадженням військового стану можуть обмежуватися конституційні права та свободи людини та громадянина, передбачені статтями 30 – 34, 38, 39, 41 – 44, 53 Конституції України.
"Тобто президентським указом не встановлено обмежень за статтями 3, 49 Конституції України. Вона чітко встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України. Відповідно такі дії ради оборони Івано-Франківської області неправомірні, скоєні з перевищенням своїх повноважень та порушують конституційні права людини на охорону здоров'я та медичну допомогу”, – розповідає “Апострофу” медичний адвокат Юлія Миколаєць.
Голова правління Української Гельсінкської спілки з прав людини Євген Захаров у випадках, якщо людина зіткнеться з такою неправомірною вимогою під час планової госпіталізації, якщо в ній буде відмовлено через відсутність довідки від військкомату, радить безпосередньо звертатися до уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
"Це самоуправство, для такого рішення ради оборони Івано-Франківської області немає жодних підстав", - каже "Апострофу" правозахисник.
Взагалі досить дивно, що своєю мішенню для з'ясування – чи стоїть людина на обліку у військкоматі і чому досі не в армії – чиновники Івано-Франківської області вибрали людей, які потребують медичної допомоги. Адже є скільки чудових варіантів. Можна вимагати таку довідку у дорослих здорових мужиків, які вступають до вишів на платні відділення, щоб отримати відстрочку. При купівлі "Лексусів" та яхт. При відкритті рахунків у банку, зрештою. Але у людей, яким потрібна планова госпіталізація… Це вже за межею добра та зла.
Читайте: Мобілізація по-прикарпатськи: юрист проаналізував скандальний наказ військкома