Російські окупанти продовжують тактику нічних масованих атак безпілотниками Shahed-136/131 по території нашої держави. У вихідні окупанти знову вели полювання на продовольчу інфраструктуру України. Зокрема, у ніч на 1 жовтня ворог розбомбив склади з зерном в Умані. Загалом останнім часом більше третини безпілотників долітають до "цілей". Чому впала результативність по знищенню "шахедів" та коли чекати піку атак іранськими дронами-камікадзе - в етері Апостроф TV розповів військовий експерт, офіцер резерву Повітряних сил ЗСУ Андрій Крамаров.
Проблема для нас полягає в тому, що росіяни, як тільки локалізували у себе виробництво "шахедів", провели їх модернізацію. Ще на початку 2023 року у нас по знищенню дронів "шахед" були показники майже 100%. Ми дуже багато та дуже ефективно їх збивали. Зараз показники знизилися.
Читайте: "Шахед" вже не "мопед": як ворог покращує свої безпілотники для ударів по Україні
В одній з недавніх атак вдалося більш-менш цілим "приземлити" один з дронів-камікадзе. Після його дослідження нашими інженерами ЗСУ було встановлено, що росіяни доопрацювали систему навігації. Якщо в іранській модифікації встановлювались цивільні GPS-модулі, по яких встановлювався маршрут для БПЛА, то зараз росіяни ставлять свій супутниковий модуль навігації ГЛОНАСС (Глобальна Навігаційна Супутникова Система).
Це такий самий модуль, який встановлюється на їхні крилаті ракети Х-101, Х-555 та "Калібр". І за рахунок цього нового модуля вдалося збільшити маневреність "шахеда", запускати його по більш складних маршрутах і, таким чином, підвищити їхню ефективність.
Якщо на початку року до цілі долітало лише 5 % цих БПЛА, то зараз такий показник становить приблизно 30%. Тобто, ефективність "шахедів" зросла в шість разів - а це доволі серйозний прогрес.
І, я так розумію, в контексті цього прогресу ворог готує масовані атаки саме "шахедами" на енергетичну інфраструктуру України наприкінці жовтня - на початку листопада. Бо крилаті ракети, які є більш звичайною ціллю для наших зенітно-ракетних комплексів, ми збиваємо майже зі 100%. А от модернізовані "шахеди" становлять реальну проблему, яку потрібно вирішувати нашим Повітряним силам.
Читайте: Війна дронів: чому росіяни панічно бояться українських безпілотників