З початку утворення ДП "Державний оператор тилу" при Міністерстві оборони в Україні у відомстві активно заговорили про нову "реформу" армійського харчування. Очільник ДП Арсен Жумаділов заявив про зміну підходів до закупівель продуктів з метою економії бюджетних коштів. Серед іншого, він анонсував виокремлення з чинного Каталогу харчування ЗСУ низки харчових позиції. Що це означатиме на практиці, чи можна прибрати з Каталогу окремі продукти та як це позначиться на калорійності меню військового в інтерв’ю "Апострофу" розповіла відома волонтерка, членкиня Громадської антикорупційної ради МОУ Дана Ярова.
- Про харчування військових говорять часто. Тема стала досить болючою після хвилі закупівельних скандалів в МОУ. Але сьогодні всі харчові тендери торгують виключно на Prozorro. Тож яка нині середня вартість харчування військового ЗСУ? Чи є вона дійсно зависокою, щоб ще економити? У порівнянні з ким або чим?
- На мій погляд, зараз ми знаходимося в рамках цін 110-115 грн доподача. Це вартість харчування одного військового на добу. Оскільки МОУ закуповує не тільки товар – саме продукти, а ще й логістичну послугу (коли постачальник везе їжу слідом за бригадою, куди б її не передислокували), то це вже навіть не зависока ціна. Це вже занизька ціна. І я вбачаю ризик в тому, що будуть економити на якості.
- Чи відомо Вам на скільки збоку Державного оператора тилу планується скорочення Каталогу? Яку кількість з наявних там понад 400 позицій продуктів для військових МОУ планує залишити? У медіа йдеться про 30-35 позицій. Чи відповідає ця інформація дійсності та про які саме продукти мова? А які з них МОУ точно більше закуповувати для військових не планує?
- Це така дискусійна тема, тому що 409 позицій в Каталозі продуктів харчування - вони не взяті просто так. Чинний Каталог, це - стандарт НАТО. Він включає саме 409 позицій, тому що в ньому все зав’язане на калорійності. Щоб зараз з Каталогу щось викинути чи додати, треба посадити Науково-дослідний інститут та перерахувати калорійність бійця на день. Бо калорійність солдата в місці постійної дислокації, калорійність солдата під час ведення бойових дій, калорійність солдата на лікарняному ліжку - це все різні показники. І Каталог дозволяє начпроду її досить легко прораховувати, коли він робить замовлення продуктів. Так огульно говорити про те, що ми зараз щось викинемо з Каталогу або додамо – без добре пропрацьованої нормативної бази і прорахованої калорійності - не можна. Якщо навіть перші особи МОУ таке заявляють, то я вважаю, що вони не достатньо володіють питанням.
Читайте також: Нагодувати армію: національний виробник харчування відвантажує для ЗСУ близько 500 тонн продуктів щодня
Друге – чи буде скорочення позицій Каталогу. За статистикою з Каталогу замовляється десь 50-60% продуктів, в основному. Є позиції, які не замовляються. Тому сенс в тому, щоб його доопрацьовувати, певно, є. Але хочу підкреслити, що це велика і серйозна робота. Адже якщо ми відійдемо від калорійності, то повернемося до радянської системи.
І тому, маніпуляції про те, що ми зараз на друге півріччя 2024 року змінимо систему харчування, як на мене, це просто - від необізнаності в процесі. Хтось просто ще не розуміє, яку кількість нормативних актів доведеться змінити, щоб змінити систему харчування ЗСУ.
- Розділення товарної та сервісної складової на закупівлях харчування, що передбачені, зі слів Арсена Жумаділова, - чи означає це, що доведеться проводити кілька десятків окремих тендерів на продукти, а потім ще кілька десятків тендерів на закупівлю послуг логістичних компаній? Скільки по часу можуть тривати в такому разі закупівельні процедури? На який термін планується укладання договору?
- Я б не хотіла коментувати слова Жумаділова, нехай він сам їх коментує. Але розділення послуги харчування: на продукти і на їх доставку - проти цього категорично виступають служба тилу МОУ і логістична служба МОУ. Поясню чому.
Коли ми відійшли від радянської моделі і перейшли до Каталогу згідно зі стандартами НАТО, що передбачає не тільки купівлю продуктів харчування, а й послугу з їх доставки, з КСЛ (служби логістики ЗСУ) просто відпала ця функція довезення продуктів, відпала функція розгортання логістичних хабів, відпала функція зберігання тощо. Зараз всі ці ризики несе постачальник. І насправді ЗСУ в цьому плані легше.
От з моїх особистих розмов зі службою тилу: вони кажуть, що їх логістичні машини, це Урали, які споживають палива на 100 км по 100 літрів. То це буде просто золоте харчування. Що ми тут хочемо зекономити в кінцевому результаті? Я не знаю.
- В МОУ вже оголосили про запуск пілотного проєкту з виокремлення хлібу із Каталогу та закупівлю його окремо. Чи можете прогнозувати позитивний ефект такого кроку, якусь економію?
- Є план запустити пілотний проєкт - проторгувати харчування не за всім Каталогом, а по окремих групах. Виділили хлібобулочні вироби та молочну продукцію. Та вже з декількох робочих нарад зрозуміло, що виходять виробники й дають ціни, які значно вищі, ніж передбачені Каталогом. Що вийде з цього проекту, поки невідомо.
- Чи обговорювалися пропоновані зміни МОУ в частині відмови від закупівель послуги харчування за системою Каталогу з представниками Генерального штабу ЗСУ? Які підсумки?
- Так, як я вже сказала. Про ставлення КСЛ – це підрозділ служби логістики Генштабу. Вони категорично проти, тому що навіть ті хаби логістичні, які вони мали до введення Каталогу, вони були розформовані, плюс у цих хабах треба встановлювати холодильне обладнання, набирати людей, які будуть працювати. Ви ж розумієте, що таке розгорнути логістичний хаб. Крім того, як тільки-но стане відомо про існування такого хабу, то ми маємо розуміти, що це буде однією з перших цілей нашого противника в умовах позиційної війни.
- Яку кількість коштів планує зекономити МОУ і Державний оператор тилу, наприклад, на рік шляхом цих пропонованих реформ: розділення послуги харчування, відмови від Каталогу?
- Ви знаєте, постійно йти в мінус по харчуванню не можливо. Ми ж не можемо дійти до нуля. Коли ми виходили на Prozorro, ціна доподачі у нас була 155 грн на бійця на добу. Перше Prozorro дало нам можливість заключити контракти по ціні 114-124-136 грн, в залежності від регіону. От зараз на перший квартал 2024 року, коли ми виходили на тендер, ціна доподачі була 139 грн. Ми зіграли – у нас є ціна 109 грн на добу, 115 грн на добу, 120 грн на добу. Але ж ця ціна не може наближатися до нуля? Ціна продуктів зростає, існує інфляція, і говорити, що це буде якась мега економія – не буде. Мега економія була тоді, коли вийшли з прямих договорів (між МОУ і постачальником) на Prozorro, коли повернули здорову конкуренцію. Тоді ми могли констатувати, що зекономили десь %30.
І загалом, говорити про те, що ціна буде зменшуватися не можна, тому що в агентських послугах Державного оператора тилу вже закладено 0,4%. І вони вже збільшать кожну закупівлю на 0,4%.
- Якою ж буде калорійність харчування військового після відмови від каталожної системи?
- А ось це дуже болюче питання. Тому що згідно з радянською системою, калорійність була занадто низькою. Саме тому в 2015 році й почався перехід на каталог НАТО, в якому абсолютно все зав’язано на калорійності. Зараз НАТівський Каталог дає можливість підвищити калорійність харчування здорового чоловіка. І відмова від Каталогу, на мій погляд, не дуже хороша ідея. Ця відмова призведе до того, що ми повернемося до тої самої схеми харчування, яка зараз ще є у Нацгвардії, у прикордонників, у СБУ. Але всі прикордонники, і СБУ, і Нацгвардія, й інші структурні підрозділи – як тільки вони попадають на лінію зіткнення, вони харчуються за рахунок ЗСУ. Тому що тільки у ЗСУ логістична послуга включена до комплексної послуги забезпечення харчуванням. Всі ж решта окремо закуповують лише продукти.
Читайте також: У нас вбивали і за менші гроші, ніж ті, що крутяться в Міноборони - Дана Ярова