RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Танцюють всі: як влада покращила життя українським пенсіонерам

Відсоток індексації виявився меншим за очікуваний

Пенсійні виплати в Україні Індексація склала 8 відсотків замість мінімально необхідних 13 Фото: depositphotos.com

У березні на українських пенсіонерів чекає підвищення пенсій, пов'язане зі щорічною індексацією. На жаль, урядові прогнози щодо індексації, які були оголошені на початку лютого, не справдилися. Тоді передбачалося, що підвищення буде приблизно 13%. Але остаточний вердикт – пенсії підвищаться лише на 8%. Докладно про індексацію – у матеріалі "Апострофа".

Розмір індексації був розрахований на базі остаточних офіційних показників розвитку економіки у 2023 році: інфляція у розмірі 5,1% (за офіційними даними, - "Апостроф"), зростання середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески – 7%.

Читайте: Індексація на папері? Які реальні виплати отримають пенсіонери у березні

Але насправді реальна інфляція трохи інша. Як розповів "Апострофу" економіст і фінансовий аналітик Олексій Кущ, вона вища за офіційну більш ніж удвічі.

"Безумовно, озвучена Мінсоцполітики цифра за офіційною інфляцією, 5,1% - це своєрідна маніпуляція цифрами. Природно, реальна інфляція набагато вища - більш ніж удвічі. Так, якщо порівнювати грудень 2022 року з груднем 2023 року (а це вони, бачимо, і зробили), справді зростання на 5,1%. Але якщо брати річне зростання, січень-грудень 2023 року, і порівняти з аналогічним періодом у 2022-му, то зростання виходить понад 12%", - зазначив економіст.

Як загалом рахується індексація?

Щорічний перерахунок здійснюється за формулою: розмір пенсії, що діє, плюс розмір індексації у відсотках. Розмір індексації у свою чергу дорівнює 50% середнього показника зростання зарплат за три роки, плюс 50% інфляції за минулий рік.

Загалом, як в уряді не рахували – все одно отримали 8%. Втім у Міністерстві соціальної політики стверджують, що зростання пенсій у будь-якому разі перекриває зростання цін за 2023 рік.

А ось як вони рахували і співставляли – питання риторичне. Тому що, за словами економістів, справедливою індексацією слід вважати щонайменше 12-13%.

"Звичайно, компенсація пенсій на 8% ніякого зростання цін не перекриває, ба більше - мінус 4%. Тому справедливою компенсацією для пенсіонерів було б 12%, щоб хоча б вийти щонайменше в нуль. Але краще, щоб було хоча б 13% - невеличке перевищення. У лютому, до речі, про цю цифру і говорили. Але потім, мабуть, уряд вирішив погратися з цифрами", - наголосив Олексій Кущ.

Читайте: Індексація на допомогу: як українські пенсіонери виживають у 2024 році

Кого проіндексують

Цікаво, що до 2024 року індексації пенсій для вчених, державних службовців та працівників органів місцевого самоврядування проходили 1 липня. Але тепер уряд вирішив перерахунок пенсій для цих категорій громадян перенести на 1 березня. Що цілком логічно: індексувати - так усіх одночасно. Незалежно від того, був ти чиновником до виходу на пенсію, чи слюсарем.

Нинішня індексація торкнеться 10,2 мільйонів українців. Отже, хто ж ці "щасливчики":

- "цивільні" пенсіонери, які одержують пенсію на загальних підставах – 9,5 мільйона осіб;

- колишні працівники силових відомств – 596 тисяч осіб;

- громадяни, які отримали інвалідність внаслідок аварії на ЧАЕС – 97,8 тисяч осіб;

- вчені та чиновники – 20,8 тисяч осіб.

Читайте: Індексація буде не для всіх: кому з українців не перерахують пенсію у березні

За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, з 1 березня середній розмір підвищення складе 322 гривні (при цьому максимальна сума підвищення не може перевищувати 1500 гривень), а середня пенсія зросте до 5717 гривень.

Мінімалка в "плюс"

Крім індексації, з 1 березня 2024 року підвищать мінімальні пенсії, залежно від віку та наявності страхового стажу:

- пенсіонери з малим страховим стажем – з 2520 грн. до 2725 грн.;

- пенсіонерам віком до 70 років зі стажем 30 та 35 років – з 2760 грн до 2980 грн;

- непрацюючим пенсіонерам віком від 65 до 70 років зі стажем 30 та 35 років (у жінок та чоловіків відповідно), пенсіонерам віком понад 80 років зі стажем 20 та 25 років (у жінок та чоловіків відповідно) – з 3120 грн до 3370 грн ;

- пенсіонерам віком понад 70 років зі стажем 30 та 35 років (у жінок та чоловіків відповідно) – з 3000 грн до 3240 грн.

Танцюють всі

Крім того, у березні відбудеться підвищення пенсій через збільшення розміру прожиткового мінімуму. Хоча він зміниться з 1 січня 2024 року, у законі про державний бюджет зазначено, що "перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2024 року, проводиться з 1 березня 2024 року, разом із здійсненням щорічної індексації пенсій".

Читайте: Зарплати, тарифи, ціни та податки: як подорожчало життя в Україні за два роки війни

Загальний показник прожиткового мінімуму становитиме 2920 грн, при цьому для осіб, що втратили працездатність, він зросте до 2361 грн. Після підвищення прожиткового мінімуму відповідно зростуть:

- мінімальні пенсійні виплати – з 2093 до 2361 грн;

- максимальні пенсійні виплати – з 20 930 до 23 610 грн;

- виплати за понаднормативний стаж – з 20,9 до 23,6 грн за кожний додатковий рік.

Читайте: Не чекайте отримати обіцяне: які пенсії українці реально отримають з 1 березня

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки

Новини партнерів