Китай залишається одним з найбільш впливових геополітичних гравців у світі. Та через останні події, зокрема, війну в Україні, Пекін опинився між двома вогнями – російською федерацією та колективним Заходом. КНР прагне зберегти робочі відносини з усіма партнерами, але ЄС та США не підуть на співпрацю, допоки Китай не визначить свою позицію щодо дій путінського режиму щодо України та світу. Не останню роль у стосунках із Заходом також відіграє постійна напруга довкола Тайваню. То як же буде діяти Китай та що загрожує Тайваню - свою думку в ефірі Апостроф TV висловив журналіст-міжнародник, член правління Української асоціації китаєзнавців ОЛЕКСІЙ КОВАЛЬ.
Відносини між Китаєм та росією
Співпраця між Китаєм та росією справді існує. У грудні відбулися спільні військово-морські та авіаційні навчання, що не є несподіванкою, адже такі навчання проходять вже декілька років. Але така активність показує, що росія та Китай досі активно співпрацюють у військовій сфері.
Натомість, якщо порівнювати, сили росії на Далекому Сході тепер набагато менші за сили Китаю. Все ж Китай створив найбільший флот в цьому регіоні та останні півроку йдуть постійні навчання китайських військових вздовж узбережжя. Власне китайська доктрина, на відміну від російської, не передбачає атаку, а все, що Китай робив останні десять років – це створював зону безпеки, щоб відсунути загрози від свого узбережжя, щоб ворог навіть не міг наблизитися до його території з моря.
Читайте: Через війну Росія відійшла на другий план: як Китай думає перезавантажити зовнішню політику
Звичайно, поглиблення китайської оборони турбує Японію та США, тому що Китай стає більш активним в міжнародних водах.
Зближення Китаю та Заходу
Китай проводить свою власну міжнародну політику, яка не залежить від дій росії чи забаганок США. Це все ж таки політика великої самостійної держави, як вони самі це називають. Звичайно, ця політика має охоплювати весь світ, натомість, Китай стикається з такими викликами, як війна росії проти України - і тут Китай якраз впоратися не може. Тобто Пекін не може вибрати поміж росією та Україною як своїми партнерами, він не може підтримати Захід у санкціях проти рф, тому що це не є політикою Китаю.
Китай не може кинути росію, але ми бачимо, що Китай дедалі більше не задоволений тим, що робить режим путіна. І тут би я розділяв відносини Китаю з росією як довготривалий історичний процес, а з іншого боку, путінський режим, який робить дурниці з точки зору китайських керманичів. Тому вони певною мірою не дають путіну те, що він хотів. Більш того, на цей рік Китай дуже чітко проголосив, що пріоритетом для нього буде відновлення добрих стосунків з ЄС та США. Але як це буде відбуватися, якщо Китай не відмовиться від тісних стосунків з росією - будемо дивитися.
Загроза військового вторгнення на Тайвань
Я не думаю, що китайська армія готова до операції на Тайвані, у військовому плані більш вірогідна операція по блокаді острова. Це не захоплення, хоча китайці тренуються і до такого варіанту. Та я не думаю, що Китаю зараз потрібно проводити десантну операцію та висаджуватися на острів. Вони можуть блокувати Тайвань, не дати американцям надсилати допомогу, так би мовити, "задушити" острів в такий спосіб. Це найгірший можливий сценарій наразі для Тайваню.
Але я все ж думаю, що й до нього китайці можуть вдатися у якійсь середньостроковій перспективі, тому що китайська армія заявила, що до 2027 року у них ще триватиме модернізація і вони не будуть готові кинути виклик якійсь великій армії. Більш того, вони роблять висновки з українсько-російської війни, яка чітко показала Китаю, що у разі наступу вони матимуть протистояння з об'єднаною силою кількох країн. Мова про США, Японію, можливо, Австралію та інші країни, які підтримують оборону Тайваню.
Також ми чули заяву Байдена - президент США чітко сказав, що американські солдати будуть воювати у випадку нападу на Тайвань. Китайці розуміють, що вони мають готуватися до війни не з тайваньцями, а США.
Наразі, я думаю, що вони поки шукають способи мирного об'єднання з Тайванем через певну інтеграцію.