RU  UA  EN

Вівторок, 3 грудня
  • НБУ:USD 41.30
  • НБУ:EUR 43.35
НБУ:USD  41.30
Світ

Запобіжники для України: що зміниться після виборів до Конгресу США

Юлія Осмоловська розповіла про наслідки перемоги республіканців на проміжних виборах в США у розрізі допомоги Україні.

Юлія Осмоловська розповіла про наслідки перемоги республіканців на проміжних виборах в США у розрізі допомоги Україні. Фото: sq.com.ua

Сьогодні, 8 листопада, у США проходять проміжні вибори, за результатами яких буде відомо, хто отримає більшість у Сенаті та Палаті представників. Прогнозується, що Республіканська партія, як мінімум, отримає контроль над Палатою представників. Лідер республіканців Кевін Маккарті заявив, що його партія підтримує Україну у війні з Росією, але у разі їхньої перемоги допомога не буде "автоматичною". Раніше політик зазначав, що всередині Республіканської партії, особливо серед "трампістів", немає єдиної позиції щодо надання Києву військової та фінансової допомоги. Про те, на що чекати Україні у разі перемоги республіканців, свою думку в ефірі Апостроф TV висловила старший дослідник програми "Україна та Східна Європа" міжнародного аналітичного центру GLOBSEC Юлія Осмоловська.

Кожні проміжні вибори в Конгрес в період каденції одного президента демонструють, що президентська партія традиційно втрачає від 10% до 20% підтримки виборців. Тобто, коли був Трамп, демократи отримали більшість голосів на проміжних виборах. Зараз тенденція до того, що республіканці можуть отримати більшість в Палаті представників (Нижня палата Конгресу США). Ймовірно, що республіканці так само можуть взяти більшість у Сенаті. Але вона буде незначною, так само, як зараз демократи в Сенаті мають незначну перевагу над республіканцями.

Щодо змін в політиці по відношенню до України, тут потрібно вирізняти декілька аспектів. Ще до правління Дональда Трампа Республіканська партія традиційно тяжіла до підходу так званих "яструбів" у відносинах з Російською Федерацією. Також, під час каденції Дональда Трампа було схвалено рішення про надання Україні зброї у вигляді Javelin.

Останнім часом ми спостерігаємо окремі голоси, зокрема лідера республіканської меншини в Палаті представників, щодо підзвітності в питанні допомоги Україні у розрізі витрати коштів. Звучать й окремі голоси республіканців, які говорять, що Україні не потрібно збільшувати допомогу, бо є чимала кількість внутрішніх проблем США.

Читайте: Справа пахне газом: чи дорожчатиме паливо в Україні

Сумарно, такі голоси наразі не є домінуючою позицією Республіканської партії США. Але ми бачимо і певні соціологічні показники. Кількість республіканців, які вважали, що США надають занадто велику допомогу Україні, у березні цього року сягала близько 7% від загальної кількості республіканців. Зараз ця кількість складає приблизно 37%. Тобто бачимо, що є тенденція до зростання. І не виключаємо, що дійсно можуть порушуватися питання обумовлення цієї допомоги Україні та її обсягів.

Тепер щодо мотивів, чому ж республіканці виступають саме з такою позицією. Це, передусім, спрямовано не на Україну, а на внутрішню політичну боротьбу, незадоволення роботою Джозефа Байдена як президента. Крім того, завжди більш "яструбиними" вважалися республіканці, але цю нішу наразі зайняли демократи. Тому все це можна сприймати як певні "ревнощі".

Сумарно за цей рік США надали зовнішньої допомоги Україні на беспрецедентну суму. У всякому разі, сума, що була заявлена та погоджена Конгресом, сягає близько $60 млрд. Це та сума, яка була погоджена, але ще не надійшла до України у повному розмірі. Тому для нас немає критичної важливості зараз, чи займуть республіканці деструктивну позицію, пручаючись ініціативам Байдена щодо допомоги Україні.

Також не забуваємо, що закон про ленд-ліз для України (Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022) вже набув чинності. Він фактично уповноважує американського президента надавати в розпорядження Україні ту зброю, яка нам буде необхідна. І для цього Байдену непотрібно додатково звертатися за погодженням до Конгресу.

Сумарно, ми можемо очікувати на можливі укладненення у роботі з Республіканською партією США. Хоча вона неоднорідна в такому контексті. Українським дипломатам буде потрібно активно працювати в цьому розрізі. З точки зору сумарного ефекту, усі вищенаведені фактори є певними запобіжниками різкого повороту у політиці Сполучених Штатів Америки по відношенню до України.

Читайте також

Жертва основного інстинкту: що буде з Трампом після вердикту суду

Незважаючи на рішення суду, Трамп і надалі може спокійно вести президентську кампанію

Між Трампом та Байденом: чого чекати Україні від виборів у США

У поглядах щодо українського питання обох претендентів на крісло президента США є нюанси

Чи отримає Україна допомогу зі США: чого чекати від голосування у Конгресі 20 квітня

Експерти стримано оптимістично оцінюють перспективи голосування за допомогу Україні

Новини партнерів