RU  UA  EN

Вівторок, 11 лютого
  • НБУ:USD 41.25
  • НБУ:EUR 42.55
НБУ:USD  41.25
Бізнес

Новини

11 лютого

Всі новини

Рада дозволила купити російські реактори в Болгарії для добудови двох атомних блоків на ХАЕС

Фото: з відкритих джерел

У вівторок, 11 лютого, Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який дозволяє "Енергоатому" добудову двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС. Цей крок передбачає закупівлю обладнання у Болгарії та розблокування будівельних робіт у Нетішині. Попередні спроби прийняти подібний закон зазнавали невдач.

Документ підтримали 269 народних депутатів, передає ВВС.

Опозиція розкритикувала спосіб ухвалення закону. Депутати звинувачують уряд у порушенні парламентського регламенту та сумнівних схемах внесення правок у законопроєкт.

Хоча в законі не вказана точна сума контракту, парламент Болгарії вже схвалив перемовини з продажу обладнання на суму не менше 600 млн євро.

Президент України підтримав ухвалений законопроєкт, і тепер він потребує лише його підпису для набуття чинності. Влада стверджує, що добудова енергоблоків необхідна для збільшення генерації електроенергії через російські атаки на енергетичну інфраструктуру. Критики зазначають, що використання російських реакторів, отриманих Болгарією від РФ, може бути недоцільним. Водночас уряд наполягає на тому, що велика частина обладнання була виготовлена саме в Україні.

Будівництво енергоблоків у Нетішині почалося ще кілька десятиліть тому, але було призупинене. Третій енергоблок готовий на 75-80%, четвертий – на 25-30%. Міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що добудова дозволить додати до енергосистеми 2,2 ГВт потужності. Орієнтовний термін завершення будівництва третього блоку – 2,5-3 роки, а четвертого – до 4 років. Експерти сумніваються у реалістичності заявлених термінів будівництва, вказуючи, що такі проєкти можуть зайняти 10-12 років, а не 3-4, як заявляє уряд.

Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова повідомила, що Євросоюз не бере участі у фінансуванні цього проєкту. Вона також зазначила, що ЄС не підтримував будівництво нових ядерних реакторів в Україні.

Раніше журналіст Юрій Ніколов звертав увагу, що купівля у Болгарії російських атомних блоків обійдеться Україні не у 600 млн, а у 1,1 млрд. Це майже у два рази вище покупної ціни. При цьому є великий ризик корупції.