RU  UA

Понеділок, 25 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.05

Новини

25 листопада

24 листопада

Всі новини

Як правильно розрахувати доплату за надстаж до пенсії: озвучено механізм

Українським громадянам пояснили, як правильно розрахувати доплату за понаднормовий стаж до пенсії.

Про це повідомляє Napensii.ua.

Читайте також: Кому виплатять пенсію, якщо людина померла в окупації: Мінсоцполітики озвучило відповідь

Як зазначається, щоб порахувати, яка має бути доплата за перепрацьовані роки, треба знати, який стаж можна вважати понаднормовим.

Так, за кожен повний рік роботи, відпрацьований жінками більше 20 років та чоловіками понад 25 років, пенсійна виплата має збільшуватися на 1% від основного обсягу пенсії, проте не більше ніж на 1% від рівня прожиткового мінімуму. Однак ця норма стосується тих громадян, які вийшли на заслужений відпочинок до 1 жовтня 2011 року.

Водночас для тих осіб, які вийшли на пенсію пізніше вищевказаного терміну, понаднормовим вважається такий стаж: понад 30 років - для жінок, більше 35 років - для чоловіків.

Фахівці прокоментували конкретний випадок однієї з пенсіонерок. Жінка попросила уточнити, чи правильно нараховують їй доплату за перепрацьовані роки.

"Я на пенсії з 1994 року. Загальний стаж становить понад 44 роки. У мене є сумніви щодо правильності доплати за перероблений стаж. За 24 роки мені доплачують 234 гривні. А в газеті я прочитала, що мають виплачувати 35% від загальної пенсії", - йдеться у зверненні.

За словами спеціалістів, жінка пішла на пенсію до 2011 року, тому вважається, що має 24 роки понаднормового стажу (відпрацьований більше 20 років). Оскільки основний розмір пенсії громадянки становить тільки 977,14 грн, то доплата за перероблені роки дійсно має становити 234,51 гривні (977,14 х 24%).

Вони пояснили, що 35% можуть виплачувати тільки тим, хто має 35 років понаднормового стажу. Відсоток береться не від усього обсягу пенсії, а максимуму від прожиткового мінімуму, рівень якого - 2093 грн.

Нагадаємо, в Україні у 2023 році має змінитися тривалість страхового стажу, що необхідний для виходу на пенсію.