RU  UA

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55

Новини

22 грудня

Всі новини

Комунальні тарифи 2023: на які "сюрпризи" чекати українцям навесні

Навесні українцям варто очікувати змін у тарифах за комунальні послуги через критичну інфраструктуру, якій потрібно відновлення після кожної масштабної російської ракетної атаки. Деякі послуги можуть подорожчати.

Про те, що зміниться на весняний період у платіжках, пише Korrespondent.net.

Читайте також: Зарплати, пенсії, субсидії та комуналка: які зміни чекають на українців з 1 лютого

Подорожчання

Голова Національної комісії щодо державного регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) Костянтин Ущаповський повідомив, що після завершення опалювального сезону комуналку підвищать, щоб збільшити зарплати енергетикам та іншим працівникам критичної інфраструктури, а також щоб продовжувати здійснювати аварійні відновлювальні роботи.

Тарифи за водопостачання та водовідведення поки що під питанням. А щодо природнього газу, то ціни для побутових споживачів можуть переглянути у квітні через "невиправдано низький тариф" на нього, як повідомив голова податкового комітету Данило Гетманцев.

Зростання цін продовжуватиметься й щодо вивезення сміття. Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко пояснив, що це пов'язано із зростанням цін на пально-мастильні матеріали.

Електроенергія та водопостачання

Аби держава була спроможна й далі покривати різницю щодо електроенергії, яка набагато дешевше, ніж за кордоном, тарифи також можуть підняти за світло. Поки що уряд не попереджав про це, але експерти вважають, що ці зміни неминучі.

"Питання вартості електроенергії для бізнесу піднімали ще 1 жовтня 2022 року постачальники електроенергії, бо їм потрібно ремонтувати базу, не вистачає коштів на зарплату. Тоді ішлось про підняття на 1 гривню, бо зараз верхня межа не вище 5 гривень. Тому мова, швидше за все, йде про підняття тарифів на електроенергію для бізнесу і, можливо, – для населення", – повідомив економіст Олег Попенко у коментарі "Суспільному".

Але навіть зростання цін на світло для бізнесу теж буде мати наслідки для жителів країни, адже ціни на продукти, товари та різні види послуг теж піднімуться.

Незважаючи на те, що НКРЕКП не погодила рішення про підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення, це все одно відбудеться найближчим часом, вважає економічний експерт Георгій Біркадзе.

"Перше - зросли зарплати, друге - зросла електрика. Також умови МВФ", - пояснив він.

Також експерти припускають, що тарифи не збільшать одразу вдвічі, а трохи, щоб не спричинити велике невдоволення серед громадян.

Заборгованість за комуналку

Наразі заборгованість за компослуги складає близько 130 млрд грн, з них лише невелика частина припадає на тимчасово окуповані українські території. А підняття тарифів призведе до того, що ще більше зросте заборгованість за комуналку на всіх рівнях, вважають експерти. Тоді може знизитися якість послуг.

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №8367 про внесення змін до Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію". Згідно нього, можуть списати заборгованість, що накопичилися у період активних воєнних (бойових) дій на території, де знаходиться житло громадян. Але законопроєкт багато разів піддавався критиці через поверхневе вирішення проблеми, яка все одно нікуди не дінеться.

"Питання, яке лишається не вирішеним. Хто компенсує підприємствам? Водоканал давав воду, Теплокомуненерго давало тепло. Хто компенсує їм ці втрати? Депутати умили руки, мовляв, жодних компенсацій із бюджету не буде. Зрозуміло, що це теж несправедливо. Крім цього списання, вони пропонують механізм реструктуризації боргів. Тобто якщо ви кудись поїхали, не могли заплатити, у вас виник борг, ви можете його розтягнути. Це дуже добре, але таку процедуру потрібно було, очевидно, розповсюдити на всі борги. На 81,4 млрд гривень. А не лише на ту невеличку суму, яка виникла під час ведення бойових дій, які, до того ж невідомо хто буде визначати", - зазначив Олег Попенко.

На його думку, ініціативу треба доробити, щоб не виникало ризиків, коли громадянину із величезним боргом за житло, який виник до повномасштабної війни, не списали заразці борги.

Нагадаємо, деякі українці платять за світло більше, ніж мають. Ми розповідали, як цього уникнути.