Сполучені Штати завдали удару по так званому "тіньовому флоту" Росії, позбавивши великого перевізника нафти страховки.
Про це інформує агенція Bloomberg, посилаючись на джерела.
Читайте також: США заборонили експорт низки товарів до Росії та Білорусі: повний список
Як зазначається, під приціл США потрапив тіньовий флот із десятків танкерів, який переправляє російську нафту до Азії в обхід західних санкцій.
Американський клуб страховиків позбавив міжнародного страхування через порушення механізму "стелі" цін компанію Gatik Ship Management, зареєстровану в Індії. Вона вважається великим перевізником російської нафти.
Відомо, що компанія зі штаб-квартирою в Мумбаї зібрала флот із 48 танкерів сумарною ємністю більше 30 млн барелів та вартістю 1,4 млрд доларів. Як свідчить аналіз Vortexa, практично всі судна заходили у російські порти та вивозили нафту або нафтопродукти.
Відповідно до санкційних обмежень, що запрацювали з 5 грудня 2022 року, такі поставки дозволені виключно у випадку, якщо нафту продають за не більше 60 доларів. Індійська компанія порушувала цю вимогу, тому її покарали. Американський клуб страховиків входить до Міжнародної групи клубів взаємного страхування судновласників (International Group of P&I Clubs, або IG P&I), яка забезпечує страховкою понад 90% світових морських перевезень.
Джерело Bloomberg зазначає, що Gatik залишилася без страховки на умовах "захист та відшкодування", яка, зокрема, покриває ризики у разі розлиття нафти. Без неї танкерам компанії може бути закритий доступ до портів і проток, наприклад турецькі Босфор і Дарданелли.
В Американському клубі Bloomberg підтвердили розрив відносин із Gatik, проте не уточнили причину.
Як свідчать офіційні дані російського Міністерства фінансів, нафта Urals, що є головним експортним сортом продається суттєво нижче за "стелю", встановлену Заходом. У період з 15 березня до 14 квітня середня вартість становила 51,15 долара за барель. Проте дані не враховують вартість транспортування. І в індійських портах російська нафта коштує дорожче – 61,7 долара за барель у березні, за даними Argus.
За час війни Індія у 30 разів наростила імпорт російської нафти, попри заклики Заходу приєднатися до санкцій через війну в Україні. За інформацією Reuters, у квітні частка російського ресурсу на індійському ринку становила 70%.
Нагадаємо, з лютого 2023 року в Україні спостерігається зниження цін на нафтопродукти. Проте влітку ситуація може змінитися, оскільки планується повернути довоєнні ставки акцизів та ПДВ на автомобільне паливо, через що паливо подорожчає.
- Вас може зацікавити:
В обмін на дрони-камікадзе: ЗМІ дізналися, що РФ постачає Ірану
Буде складно: в ЄС пояснили проблему із конфіскацією активів РФ на користь України
Війна їх не хвилює: китайські компанії опинились у центрі великого скандалу