Володимир Зеленський підписав закон про внесення змін до Податкового кодексу України, який уже з 1 січня почне приносити до державного бюджету додаткові мільярди гривень. Податок на угоди з нерухомості збільшиться, але не для всіх.
Що зміниться для продавців будинків та квартир у новому році, розбирався “Апостроф”.
Податки з продажу нерухомості
Спочатку розберемося, як угоди з нерухомістю оподатковуються сьогодні.
У разі, якщо платник податків уперше протягом року продав об'єкт житлової нерухомості, він звільняється від ПДФО. Водночас покупець та продавець зобов'язані сплатити по 1% від ціни об'єкта, яка зазначена у договорі купівлі-продажу, до Пенсійного фонду та державного мита.
З другої та всіх наступних угод продавець повинен сплатити ПДФО у розмірі 5% та по 1% до Пенсійного фонду та держмита.
Якщо платник податків продає житло, права власності на яке він отримав менш ніж три роки тому, він також зобов'язаний сплатити 5% від суми угоди. Винятком є майно, отримане у спадок.
Продаж комерційної нерухомості, до якої належать офісні приміщення, паркомісця та апартаменти, оподатковується за ставкою 5% навіть за першого продажу за рік.
Також з доходів, що оподатковуються ПДФО за ставкою вище за нульову, стягується військовий збір у розмірі 1,5%.
Що зміниться для продавців нерухомості у 2022 році
З прибутку, отриманого від продажу третього та наступних об'єктів житлової нерухомості протягом року, продавець тепер має сплатити не 5%, а 18%.
Другий продаж житла за рік, як і раніше, оподатковується за ставкою 5%, а перший – звільняється від оподаткування.
Також ставка 18% застосовується при другому та кожному наступному продажу комерційної нерухомості за рік і першому та кожному наступному продажу житла, що перебуває у володінні продавця менш ніж три роки. Останнє, як і раніше, не стосується нерухомості, отриманої у спадок.
Варто зазначити, що оподатковується саме прибуток, тобто різниця між отриманою від покупця сумою та сумою, витраченою на придбання житла.
Раніше ми писали, що українцям у 2022 році потрібно готуватися до податкових перевірок своїх видатків. Якщо їх не вдасться підтвердити прибутками – доведеться заплатити різницю у 19,5%.